پروفایل من
امیرحسین مومنی
تماس با من
نویسنده (های) وبلاگ
آرشیو وبلاگ
جهاد اقتصادی و سرمایة انسانی به قلم داود میرزایی مقدم نویسنده: امیرحسین مومنی - سه‌شنبه ٢۳ فروردین ۱۳٩٠

 

http://khabar.khabaronline.ir/images/position28/2011/4/15-59-19.jpg

 

 امروزه بدنبال تحولات روزافزون جهان و تقدم و تأخر منابع کمیاب، هر قدر می‌گذرد، تمدن‌ها و حکومت‌ها علی‌رغم پیشرفت در تکنولوژی، بیشتر به اهمیت نیروی انسانی در مدیریت امور مربوط به انسانها، تولید سرمایه و پیشرفت اقتصادی پی می‌برند. قصد من از نگارش این خطوط مروری بر «اهمیت نیروی انسانی در اقتصاد و به ویژه در جهاد و انقلاب اقتصادی» است.

پس از شروع به کار دولت نهم و دهم، دشمنان انقلاب اسلامی فهمیدند دیگر نمی توانند از نفوذشان در عناصر حکومتی ایران مثل قبل بهره ببرند و اعتراف کردند که آقای احمدی‌نژاد برخلاف آقای خاتمی، ایران را به صورت انقلابی مدیریت می‌کند در حالی که آقای خاتمی رفتارش دیپلماتیک، مثل یک دولت و همراه با سازش و عقب‌نشینی بود در حالی‌که انقلاب اسلامی، هیچ‌گاه روحیة سازشی و عقب‌نشینی در مقابل زورگویان نداشته و ندارد. دولت نهم و دهم با مدیریت خستگی ناپذیر و انقلابی آقای احمدی نژاد  با وجود تمام مخالفت‌ها و کارشکنی‌ها کارهای بزرگی انجام داد و انشاءالله تاریخ در آینده، دربارة عمق زحمات و آینده‌نگری‌های ایشان قضاوت خواهد کرد و او را امیرکبیر زمان ما خواهد نامید چنان‌که قدر و منزلت امیرکبیر نیز در زمان خودش ناشناخته ماند!

هماهنگی فوق‌العادة آقای احمدی‌نژاد با مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) یکی از رموز موفقیت و یکی از مهم‌ترین دلایل وجود دشمنان بزرگ ایشان است و حضرت آقا به وضوح و روشنی از نزدیکی دیدگاه‌های‌شان به ایشان بارها سخن گفته‌اند. اینک پس از سال‌هایی پر از همت و تلاش، سال جهاد اقتصادی فرا رسیده و این امر بی ارتباط با طرح‌های بزرگ تحول اقتصادی دولت خدمتگذار نیست. طرح‌هایی که همة اقتصاددانان با تحلیلی ناقص و نادرست، آنرا محکوم به شکست و ایجاد تشنج در کشور می‌دانستند اما با فضل خدا و درایت عمیق دولت سربلند نهم و دهم، در سایة اجرای درست و به موقع تحولات اقتصادی، ایران عزیز با سرعت به سمت پیشرفت همه جانبه و از جمله اقتصادی پیش می‌رود تا به همه بفهماند نظام مقدس جمهوری اسلامی با «الگوی ایرانی اسلامی توسعه» به خوبی از نقش عوامل اقتصادی در ثبات و پیشرفت خویش آگاه است و نگاهی همه جانبه دارد.

نیک می دانیم، در مباحث اقتصادی یکی از عناصر مهم «سرمایة انسانی» است. سرمایه انسانی عبارت است مجموعه دانش و مهارت‌های جمع شده در نیروی انسانی یک سازمان. سرمایه انسانی مستلزم سرمایه گذاری بر روی نیروهای انسانی یک مجموعه به منظور بالا بردن بازدهی آنهاست. سرمایه انسانی سرمایه گذاری روی منابع انسانی جهت افزایش بازدهی آنهاست. از آنجا که این نوع هزینه‌ها با هدف بهره‌برداری در آینده انجام می‌گیرد لذا آن را "سرمایه‌گذاری در منابع انسانی" نیز می‌خوانند. مقوله سرمایه انسانی محور بسیاری از تحولات نوین اقتصاد بوده و در تبیین مسائلی همچون تفاوت حقوق و دستمزدها به دلیل سن و شغل، ناموزونی بیکاری افراد ماهر و تنظیم مقررات شغلی توسط اتحادیه‌های کارگری نقش مهمی داشته و دارد. تخصیص منابع سرمایه‌ای به دوره‌های مختلف تحصیلی، که لزوماً به بهای چشم‌پوشی از دیگر زمینه‌ها خواهد بود، نیز از حوزه‌های مهم مبحث سرمایه انسانی به شمار می‌رود.

در کنار سرمایة انسانی توجه به دو نظریة مهم دیگر «سرمایة فرهنگی» و «سرمایة اجتماعی» نیز اهمیت دارد. نظریه «سرمایه فرهنگی» توسط پیر بوردیو جامعه شناس فرانسوی ابداع شده‌است. سرمایه فرهنگی به تمرکز و انباشت انواع مختلف کالاهای ملموس فرهنگی و نیز قدرت و توانایی در اختیار گرفتن این کالاها و همچنین استعداد و ظرفیت فرد در شناخت و کاربرد این وسایل گفته می‌شود. اما «سرمایه اجتماعی مجموعه هنجارهای موجود در سیستم‌های اجتماعی است که موجب ارتقای سطح همکاری اعضای آن جامعه گردیده و موجب پایین آمدن سطح هزینه‌های تبادل‌ها و ارتباط‌ها می‌گردد». (فوکویاما 1999). سرمایه‌ی اجتماعی درعمل مبتنی بر عوامل فرهنگی و اجتماعی بوده و شناسایی آن به عنوان یک نوع سرمایه چه در سطح مدیریت کلان توسعه کشورها و چه در سطح مدیریت سازمان‌ها می‌تواند شناخت جدیدی را از سیستم‌های اقتصادی - اجتماعی ایجاد کرده و مدیران را در هدایت بهتر سیستم‌ها یاری کند.

همانطور که سرمایه فیزیکی اهمیت دارد، تحصیلات دانشگاهی هم به صورت فردی و هم در شکل جمعی می‌توانند با توسعة ارتباطات اجتماعی موجب افزایش بهره وری شوند و در یک برآیند جمعی مفهومی عمیق تحت عنوان «سرمایة اجتماعی» را تولید کنند و در تمام این مباحث سهم نیروی انسانی سهم ویژه‌ای است چراکه نیروی انسانی با انگیزه باعث بکارگیری درست سرمایه و منابع می شود. در این راستا نیروی انسانی را باید به گونه‌ای تربیت کرد که کار برای او لذت بخش باشد و این به طور طبیعی باعث افزایش نتیجه فعالیت او می‌شود. نیروی انسانی متخصص و کارآمد است که امکانات و ظرفیت‌های کشور را برای توسعه کشور به کار می گیرد.

و اما جهاد اقتصادی:

با توجه به شرایط ویژة کشور عزیز ما و اجرای قانون هدف‌مندی یارانه‌ها سال 1390 از سوی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) بسیار بجا و به موقع، سال «جهاد اقتصادی» نام گرفت. جهادی که واژه‌ای آمیخته با ارزش‌های دینی ماست زیرا «جهاد» با ایثار و فداکاری آمیخته است. در این جهاد باید قصد قربت داشت و به دنبال تقرب به خدا بود. رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی) در این نامگذاری، فعالیت اقتصادی را با نگاه عبادی نگریسته و با بکارگیری عنوان جهاد بر این نکته تأکید فرمودند که نباید به روند طبیعی کار اقتصادی در کشور اکتفا کرد بلکه باید جهش اقتصادی نمود.

اینک در شرایط بسیار سرنوشت‌ساز سیاسی منطقه، در حالی‌که الگوی کشورهای اسلامی هستیم باید جهش اقتصادی را جدی بگیریم چراکه در غیر این‌صورت بدخواهان داخلی و خارجی بر طبل‌های ناامیدی خواهند کوفت که دیدید می‌گفتیم دین از سیاست وحکومت جداست و نمی‌تواند باعث موفقیت در عرصه‌های اقتصادی که مهم‌ترین رکن زندگی است شود!

 جهاد اقتصادی در واقع طرحی برای مقابله با جلوه‌ای دیگر از تهاجم دشمن یعنی جنگ اقتصادی است. جنگ اقتصادی دشمن ، پس از ناکامی در دیگر عرصه‌های توطئه‌ورزی علیه ملت ایران، طراحی شده است.

انشاءالله و به خواست خدای بزرگ، دولت با سرمایه‌گذاری و فراهم‌سازی زیرساخت‌های لازم برای اشتغال و رشد اقتصادی امسال را پربرکت‌تر خواهد نمود و بار دیگر ایران عزیز از این برهة حساس نیز عبور خواهد کرد.

ایران اسلامی برای رسیدن به یک جامعه‌ای که در آن فقر و بیکاری نباشد و عقب ماندگی‌ها از بین رفته باشد، نیازمند یک رشد اقتصادی بالای 8 درصد است. گو اینکه، همزمان با رشد اقتصادی، نیازمند عدالت و توانمندسازی تمامی مردم در اداره زندگی خود است و در این چشم‌انداز با چند مانع جدی روبروست:

 نخست ـ تحریم‌های غرب و کارشکنی آنها در راه پیشرفت ملت ایران وجود دارد و ممکن است به این فشارها دامن بزنند کما اینکه تا کنون، همة راه‌ها را امتحان کرده‌اند اما روز به روز ناکام‌تر می‌شوند چون جنس انقلاب اسلامی و مردم مسلمان ایران و از همه مهم‌تر غایت و نیت الهی مسئولان کشور را نشناخته و نمی‌شناسند

دوم ـ زندگی مصرفی و فرهنگ غیر تولیدی در اغلب مردم وجود دارد.

سوم ـ عقب ماندگی دویست ساله دوران قاجار و پهلوی که خود ناشی از یک اقتصاد استعماری بوده است.

چهارم ـ الگوهایی که برای رونق و پیشرفت اقتصادی انتخاب شده نتوانسته آن جهش لازم را به وجود آورد

برای گذر از این موانع، راهی جز یک انقلاب اقتصادی و فرهنگی در کشور نیست. ایجاد یک انقلاب اقتصادی که هم موانع را خنثی کند و هم شکوفایی مادی و معنوی ایران را رقم زند نیاز به یک جهاد اقتصادی دارد و در این جهاد مقدس، نیروی انسانی با انگیزه و مثبت جایگاهی ویژه دارد.

در شرایط کنونی که دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از همة زمینه‌ها و عوامل برای جلوگیری از پیشرفت انقلاب اسلامی استفاده می‌کنند و هر روز بیش از روز پیش و با توان و پشتیبانی مضاعف بر طبل‌های ناامیدی و ریزش نیروهای انقلابی می‌کوبند همة ما وظیفه داریم با استفاده از الگوی مدیریت اسلامی و با اجرای فرامین مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) به بالا بردن روحیة امید و تلاش در نیروی انسانی مرتبط با دایرة کاری و تحت تأثیر خود کمک کنیم تا انشاءالله به کوری چشم فتنه‌گران، بدخواهان و دشمنان، ایرانی موفق و سربلند داشته باشیم.  انشاءالله

 

جهاد اقتصادی و سرمایة انسانی به قلم داود میرزایی مقدم


لینک      نظرات ()      

مطالب اخیر
کلمات کلیدی وبلاگ
دوستان من
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری پايگاه اطلاع رساني دفتر نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه بوشهر سازمان تبلیغات اسلامی صدا و سیماي جمهوري اسلامي ايران مركز بوشهر پايگاه داده هاي فرهنگي- ديني پایگاه اینترنتی حاج حامد شاکرنژاد واحد مرکزی خبر موسسه شميم نخلستان بوشهر و كانون قرآْن مسجد ابوالفضل علیه السلام دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) مؤسسه فرهنگي موعود شورای اسلامی شهر تهران شبکه آموزش سيما شبكه يك صدا و سيمای جمهوری اسلامی ايران شبكه جهاني جام جم رسانه بین الملل سیما آموزش نماز قرآن و عترت :: رادیو :: سرویس جهانی منتظرالمهدي مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت علیه السلام مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت علیه السلام 2 پايگاه تخصصى نهج البلاغه وابسته شميم انتظار خبرگزاری آينده روشن خبرگزاری قرآنی ايران كانون راهبردي، فرهنگي و آموزشی خیمه جامعه ی وبلاگ نویسان بوشهر تشكلهاي ديني و مراكز فرهنگي كشور 100 خاطره از شهدا || شهید چمران و ... جنبش عدالتخواه دانشجویی عصر انتظار دولت مهر آرشیو اخبار 20:30 یوزرنیم و پسورد نود 32 دنیای مجازی دانلود رایگان کتابهای کامپیوتری فقط عکس ..عکس ... عکس قالب های پرشین بلاگ جامعه ی وبلاگ نویسان بوشهر نسیــــــــم شمــال لغت نامه دهخدا گل آقا پایگاه مقاومت عاشقان ثارالله شیراز وب سایت امام خمینی ره آموزش نظامی پیامبر امید :: یا لثارات الحسین :: .::لاله های آسمانی::. پایگاه آموزشی خبری آی تی گل نرگس پایگاه آموزشی خبری آی تی گل نرگس دستمال آبی پایگاه عفاف و حجاب صفوف آهنین پارس تولز مرجع ابزار وبمستر ایران مرکز مشاوره ازدواج و خانواده من هنوز زنده ام باشگاه خبرنگاران جوان استان همدان کانون شاگردان شهداء استان بوشهر بچه های مشهد بسیجیان گمنام عطر ظهور پایگاه خبری دانشجویان دانشگاه آزاد کاشان عشق است خدا پایگاه مقاومت صاحب الزمان (عج) اردبیل پاینده باد جمهوری اسلامی ایران علمي فرهنگي عمار هرمزگان نوشته های ساکت ما و یاد ترانه یک گام تا رهایی تلنگر ماجراهای من ورایانه هبوط سروش 8 طاها نیوز طاها شیخیانی کلامی از فرزند کورش پایگاه اطلاع رسانی قاری امیرحسین توحیدی دفتر تمرین سید مهدی کمال آرا پرشین گیگ دکتر نادر چقاجردی .::. ايلام امروز ::. آکاایران ، آکا الکتریک ، آکاالکتریک كشتي كج ایستگاه صلواتی 2 ... خبرهای خبرگزاری ها و سایت ها ثبت سایت شما در فهرست سایتهای ایرانی پايگاه رسمي محمدرضا سرشار (رضا رهگذر) عشق - عقل - ایمان کامران نجف زاده - به نام آرام دل‌ها رو به جلو بچه حزب الهي هوانورد حرکت مداوم و رو به جلو با راهکارهای نوین سایت صنعت و دانش سازمان مدارس معارف اسلامي پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیة الله العظمی مکارم شیرازی محمدکاظم روحانی نژاد خبرنگار صداوسیما جهاد فی سبیل الله بر دوش همه ماست صدا و نما ناگفته های من وتو به رنگ حقوق تيتر - ایمان ندومی دشتي ها هیأت مذهبی محبان اهلبیت علیهم السلام شهرستان بوشهر هیئت جوانان منتظر مراغه *بیت الزهرا حاج سیدعزیزحسینی دشتی (عمدة الاخیار) گلچین مطالب لوکس فارسی شناخت رهبری پیامک های ادبی - بیشه مقالات عمران ومعماری پایگاه گسترش آراء و اندیشه‌های حضرت امام خمینی رحمة الله علیه شیعه تم.:. قالب مذهبی امام روح الله وب سایت شهید گمنام منتظر... بچه‌های قلم پایگاه اینترنتی خورشید آل یاسین دانشجویان دانشگاه صنعتی کرمانشاه ایران نامه صلی الله علی الباكین الحسین روضه رضوان وب سایت شهید گمنام وبلاگ سیاسی مذهبی رهروان ولایت فجر آزادی - شهیدان زنده اند باولایت زنده ایم گیلان ، استان زیبای من کامران نجف زاده خبرنگارقلبهای ما نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت ایرانشهر وبلاگ رسانه فدائیان عشق با ولایت تا شهادت جهان اسلام پایگاه وب شبکه آموزش سیمای جمهوری اسلامی ایران وب سایت شخصی خانم صاحب الزمانی .:: عطرنماز ::. بهشت دل انديشه قم راه ولایت سربازان آخرالزمان چاپ 5 ستاره پایگاه اطلاع رسانی سپاه عاشورا استان آذربایجان شرقی وبلاگ قرآنی تصاویر جدید حاج حامد شاکر نژاد بنیاد دعبل خزاعی پنل ارسال پیامک رایگان ایذه سلام انجمن بزرگ نیمباز گرگان پست ‌الکترونیک ایرانی 'چاپار' دانشجویان کارشناسی اطاق عمل اتصال ******************* Join پرندگان ایران ایران نامه پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه نیوز ايمني- حفاظت دريايي- جستجو و نجات دريايي | سازمان بنادر و دریانوردی جنـبش پیامـکی +جهان 2014 ( ◠‿◠)+ اشک قلم سپهربلاگ سایت مشاغل ناصرون - رسانه مجازی جوانان مطالبه گر جنوب کشور ارزش های دفاع مقدس بیسیم چی عشق اول آخرم فقط خدا ☫ عَلِیٌّ وَلِیُّ الله ☫ اخبار فناوری اطلاعات شبکه دوستان بهشت من شبکه اجتماعی ادبیات جهان