پروفایل من
امیرحسین مومنی
تماس با من
نویسنده (های) وبلاگ
آرشیو وبلاگ
عاشورا بعثتی دوباره؛ تالیف: حجت الاسلام شکرالله دانش نویسنده: امیرحسین مومنی - دوشنبه ٢٢ فروردین ۱۳٩٠

 

http://mohamadtijani.com/File/88/6/80730_2008_12_21__18_36_32_news.jpg

 عاشورا تجلی گاه شرافت انسانی و کرامت های اخلاقی است و هر مرد و زنی در قامت خود جلوه ای از نور و هدایت و کمال انسانیت و عزت و آزادگی است تا همه بدانند زندگی با هر خفت و ذلتی در شان اشرف مخلوقات نیست. امام حسین (ع) با مرگ سرخ خویش بنیان های جامعه اسلامی را تحکیم بخشید و آن را شالوده شرافت و فضیلت پی ریزی کرد و عدل و داد را معنا بخشید و مدرسه ای را بنیان نهاد که درس آن تربیت الهی و عشق به حقیقت و فداکاری در راه کرامت های اخلاقی بود.

نویسنده این کتاب در دو بخش و دوازده فصل تلاش کرده است تا به قیام امام حسین (ع) از دیدگانی تازه و نوین نگاه کند.

در بخش اول و فصل اول کتاب وی به تربیت، اهمیت و اهداف آن، نقش تربیت در عبودیت، نقش نظام های تربیتی، آثار و عوارض فقدان تربیت و تربیت الهی پرداخته است.

در فصل دوم، سوم و چهارم نیز به تربیت نبوی، کانون این تربیت، ارکان و الگوهای آن، نتایج تربیت نبوی، فرهنگ ایثار، سعادت انسان، شخصیت انسانی، رشد اجتماعی و سیاسی و همچنین انحراف از تربیت نبوی و زمینه های انحراف از اسلام اشاره داشته است.

مولف کتاب عاشورا بعثتی دوباره در فصل پنجم در عناوینی چون زمینه های تربیت دو چهره بزرگ عاشورا، تکوین شخصیت رهبر عاشورا، فضای معنوی، تربیت امام حسین، نقش پدر و مادر در تربیت آن حضرت و تربیت زینب، و همچنین تربیت اموی، هم نشینان یزید، شخصیت یزید از دیدگاه امام حسین و حضرت زینب و کارنامه عاشورا جلوه تربیت نبوی و اموی در عاشورا را مورد بررسی قرار داده است.

وی در ادامه عاشورا را تجدید حیات آیین محمدی دانسته و در فصل ششم با همین عنوان به روان شناختی مردم کوفه، وضعیت حاکمان جامعه، ضرورت جلوگیری از فساد در جامعه، پیوند بعثت و عاشورا، مدت قیام عاشوراف ترویج تربیت دینی، زمینه پرورش انسان، اصلاح اندیشه، محورهای قیام امام حسین و احیای سنت پیامبر (ص) پرداخته است.

حجت الاسلام دانش در فصل هفتم به آثار و پیامدهای عاشورا و تحولات فکری و قیام های پس از این واقعه تاریخی می پردازد.

سپس در بخش دوم با  عنوان جلوه های تربیتی عاشورا، ارتباط با خدا، عبودیت و جلوه های عاشورایی آن و نماز و قرآن و دعا را مورد بررسی قرار می دهد.

در ادامه و فصل های نهم، دهم و یازدهم به موضوعاتی نظیر معرفت، توکل، توبه، صبر، مسائل اجتماعی، ولایت مداری، امر به معروف و نهی از منکر، تکریم خانواده و خصلت های نیک انسانی، شجاعت، محبت، حیا و الگوهای عاشورایی می پردازد.

وی در پایان در فصل دوازدهم در خصوص فلسفه عزاداری بحث کرده و مجالس عزاداری را کانون تربیت اسلامی می خواند. وی در این فصل از این مجالس به عنوان فرصتی ارزشمند یاد کرده و در پایان رسالت مجالس عزاداری از نگاه مقام معظم رهبری را بررسی می کند.

نویسنده در بخش روان شناختی مردم کوفه آورده است:

مردم کوفه که در دورویی و بی وفایی زبانزد شده اند، در تاریخ اسلام این ویژگی روحی و رفتاری خود را بارها بروز داده اند، بدرفتاری آن ها نسبت به امام علی(ع) و دغل بازی و خدعه آنان نسبت به امام مجتبی و اوج این نیرنگ بازی در عاشورا اتفاق افتاد. بارها امیرالمومنین از دست آن ها اظهار نگرانی کرد. امام مجتبی و امام حسین از دست آن ها نالیدند و زینب (س) در سخنرانی کوتاه خود پس از عاشورا در کوفه پرده از چهره واقعی آن ها برداشت. امام علی (ع) در خطبه بیست و نهم نهج البلاغه که در واقع شناسنامه مردم کوفه است، می فرماید: ( این مردمی که به تن فراهمید و در خواهش ها مخالف همید، سخنانتان تیز، چنان که سنگ خاره را گدازد و کردارتان کند، چنان که دشمن را درباره شما به طمع اندازد. در بزم جوینده مرد ستیزید و در رزم، پوینده راه گریز، تیر بی پیکان دامانید که به دشمن آسیبی نمی رساند، به خدا قسم نه گفته شما را باور و نه سودای یاریتان را  در سر و نه دشمن را از شما برحذر می دارم، دردتان چیست؟ دارویتان کدام است؟ و شما را چه عادت و مرام است؟ ... شترانی را مانید مهارگشاده، چراننده خود را از دست داده که چون از سوی شان فراهم کنند از دیگر سو بپراکنند).

این حالات روحی و شرایط روانی مردم کوفه است که علی(ع) خطاب به آن ها بیان می کند و از وضعیت روحی و رفتاری آن ها گله مند است بروز این روحیه در ماجرای عاشورا ننگی ابدی بر دامان آن ها نهاد.

همچنین در بخش اوضاع اجتماعی و دینی زمان امام حسین (ع) آمده است:

مورخان مردم را در زمان امامت حسین بن علی (ع) به چند دسته تقسیم می کنند: دسته نخست که اکثر مردم را شامل می شود، کسانی بودند که در مقابل فساد معاویه اراده خود را از دست داده بودند و به پستی و خواری ناشی از فسادی که پیرامون خلافت اسلامی انجام می شد، تن داده بودند. نمونه آشکار آن بیتع با یزید به عنوان جانشین معاویه بود که همه به شراب خواری و بی دینی و کارهای پست او آگاه بودند.

دسته دوم کسانی بودند که منافع شخصی خود را بر رسالت و امامت ترجیح می دادند. این دسته برخلاف گروه اول، از ستم و انحراف بنی امیه فارغ بودند و آن را احساس نمی کردند. دسته سوم، ساده لوحانی که فریب فرمانروایان بنی امیه را خورده بودند و براثر تبلیغات و عوام فریبی معاویه، اعمال و رفتار دستگاه حاکم را قانونی می دانستند و از آن پیروی می کردند، چون می دیدند افرادی مانند ابن هیثم های شب زنده دار در مدح و منقبت آنان حدیث می گویند!

دسته چهارم کسانی بودند که می پنداشتند امام حسن(ع) خلافت را به معاویه واگذار و با وی به علت اوضاع و احوال پیچیده زمان سازش کرده است، برخی از مردم کوفه از نزدیک در جریان صلح تحمیلی بودند، ولی مسلمانان در سایر سرزمین های اسلامی از واقعیت بی خبر بودند.

دسته پنجم، یاران و پیروان واقعی اهل بیت رسول خدا(ص) و امام حسین(ع) بودند که بسیار اندک بوده و در گوشه و کنار بلاد اسلامی با سختی و وضعیت طاقت فرسایی زندگی می کردند و به هنگام نهضت اباعبدالله (ع) توان لبیک گفتن به امام قائم خود را نداشتند زیرا کوفه تحت کنترل شدید نظامیان عبیدالله فرماندار یزید بود.

امام حسین(ع) در کربلا خطاب به یاران خود با اشاره به وضعیت و شرایط روانی اکثریت مردم کوفه و میزان پایبندی آن ها به مسائل دینی و اعتقادی، به طور تلویحی یارانش را نسبت به عاقبت کار آگاه کرد. حضرت خوب می دانست پایه های تربیتی مردم کوفه آن چنان قوی نیست که در برابر تهدیدها و تطمیع حاکمان مزدور، حیله گر و بی رحم ایستادگی نمایند. آن حضرت رو به یاران کرد و فرمود ( الناس عبید الدنیا و الدین لعق علی السنتهم یحطونه ما درت معایشهم، فاذا محصوا بالبلاء قل الدیانون)؛ مردم بنده دنیا هستند و دین را فقط به زبان می گویند تا زمانی که زندگی آن ها به ادعای رونق می یابد، دین دار هستند ولی وقتی که با مشکلات روبرو می شوند و امتحان پیش می آید دین داران کم هستند. به دنبال ذکر این مطلب امام پرسید آیا اینجا کربلا است؟ یاران جواب دادند بله ای فرزند پیامبر! امام فرمود ( هذا موضع کرب و بلا، ههنا مناخ رکابنا،  و محط رحالنا و مقتل رجالنا و مسفک دمائنا) این محل بلا و آزمایش سرزمین مشکلات و همین جا محل خوابیدن شتران ما، بارانداز کاروان ما، محل شهادت مردان ما و جای ریخته شدن خون ماست. وقتی که آیین حیات بخش اسلام و آموزه های سراسر حکمت و سعادت آن در خطر نابودی قرار گیرد، بیداد، فساد، تبعیض جامعه اسلامی را تهدید کند. مسلمان شرافتمند و متعهد با تمام توان از حیثیت و شرف مسلمانان به دفاع بر می خیزد و آن جا تقدیم جان و مال و همه داشته های خود را کاری ارزشمند می داند. زیرا در چنین شرایطی انسان عالم، مجاهد با آغوش باز از سعادت اخروی و فیض شهادت را برای خویش انتخاب می کند و مرگ با عزت پذیرا می شود و جامعه خویش را هم از خطر نابودی نجات می دهد و در مسیر کمال و سعادت قرار می دهد.

امام خمینی جامعه را در آن عصر آلوده به منکرات و فساد دانسته و می فرماید: سیدالشهدا (ع) از همان روز اول که قیام کردند فرمودند که می بینید به معروف عمل نمی شود و به منکر عمل می شود انگیزه این است که معروف را اقامه و منکر را از بین ببرد. انحرافات همه از منکرات است، جز خط مستقیم هرچه هست منکرات است این ها باید از بین برود... من جمله حکومت جور، حکومت جور باید از بین برود.

 گفتنی است این کتاب در 304 صفحه و 2000 نسخه در ابعاد رقعی توسط انتشارات بنفام چاپ و منتشر شده است.

 

عاشورا بعثتی دوباره ( تحلیل تربیتی و اخلاقی عاشورا)

 تالیف: حجت الاسلام شکرالله دانش (معاون فرهنگی، آموزشی و پژوهشی اداره کل تبلیغات اسلامی فارس)

چاپ اول، 1389

انتشارات بنفام

 

http://seraat.persiangig.com/image/koshteyeashk/h1.jpg

 

روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی استان فارس

 

لینک      نظرات ()      

مطالب اخیر
کلمات کلیدی وبلاگ
دوستان من
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری پايگاه اطلاع رساني دفتر نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه بوشهر سازمان تبلیغات اسلامی صدا و سیماي جمهوري اسلامي ايران مركز بوشهر پايگاه داده هاي فرهنگي- ديني پایگاه اینترنتی حاج حامد شاکرنژاد واحد مرکزی خبر موسسه شميم نخلستان بوشهر و كانون قرآْن مسجد ابوالفضل علیه السلام دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) مؤسسه فرهنگي موعود شورای اسلامی شهر تهران شبکه آموزش سيما شبكه يك صدا و سيمای جمهوری اسلامی ايران شبكه جهاني جام جم رسانه بین الملل سیما آموزش نماز قرآن و عترت :: رادیو :: سرویس جهانی منتظرالمهدي مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت علیه السلام مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت علیه السلام 2 پايگاه تخصصى نهج البلاغه وابسته شميم انتظار خبرگزاری آينده روشن خبرگزاری قرآنی ايران كانون راهبردي، فرهنگي و آموزشی خیمه جامعه ی وبلاگ نویسان بوشهر تشكلهاي ديني و مراكز فرهنگي كشور 100 خاطره از شهدا || شهید چمران و ... جنبش عدالتخواه دانشجویی عصر انتظار دولت مهر آرشیو اخبار 20:30 یوزرنیم و پسورد نود 32 دنیای مجازی دانلود رایگان کتابهای کامپیوتری فقط عکس ..عکس ... عکس قالب های پرشین بلاگ جامعه ی وبلاگ نویسان بوشهر نسیــــــــم شمــال لغت نامه دهخدا گل آقا پایگاه مقاومت عاشقان ثارالله شیراز وب سایت امام خمینی ره آموزش نظامی پیامبر امید :: یا لثارات الحسین :: .::لاله های آسمانی::. پایگاه آموزشی خبری آی تی گل نرگس پایگاه آموزشی خبری آی تی گل نرگس دستمال آبی پایگاه عفاف و حجاب صفوف آهنین پارس تولز مرجع ابزار وبمستر ایران مرکز مشاوره ازدواج و خانواده من هنوز زنده ام باشگاه خبرنگاران جوان استان همدان کانون شاگردان شهداء استان بوشهر بچه های مشهد بسیجیان گمنام عطر ظهور پایگاه خبری دانشجویان دانشگاه آزاد کاشان عشق است خدا پایگاه مقاومت صاحب الزمان (عج) اردبیل پاینده باد جمهوری اسلامی ایران علمي فرهنگي عمار هرمزگان نوشته های ساکت ما و یاد ترانه یک گام تا رهایی تلنگر ماجراهای من ورایانه هبوط سروش 8 طاها نیوز طاها شیخیانی کلامی از فرزند کورش پایگاه اطلاع رسانی قاری امیرحسین توحیدی دفتر تمرین سید مهدی کمال آرا پرشین گیگ دکتر نادر چقاجردی .::. ايلام امروز ::. آکاایران ، آکا الکتریک ، آکاالکتریک كشتي كج ایستگاه صلواتی 2 ... خبرهای خبرگزاری ها و سایت ها ثبت سایت شما در فهرست سایتهای ایرانی پايگاه رسمي محمدرضا سرشار (رضا رهگذر) عشق - عقل - ایمان کامران نجف زاده - به نام آرام دل‌ها رو به جلو بچه حزب الهي هوانورد حرکت مداوم و رو به جلو با راهکارهای نوین سایت صنعت و دانش سازمان مدارس معارف اسلامي پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیة الله العظمی مکارم شیرازی محمدکاظم روحانی نژاد خبرنگار صداوسیما جهاد فی سبیل الله بر دوش همه ماست صدا و نما ناگفته های من وتو به رنگ حقوق تيتر - ایمان ندومی دشتي ها هیأت مذهبی محبان اهلبیت علیهم السلام شهرستان بوشهر هیئت جوانان منتظر مراغه *بیت الزهرا حاج سیدعزیزحسینی دشتی (عمدة الاخیار) گلچین مطالب لوکس فارسی شناخت رهبری پیامک های ادبی - بیشه مقالات عمران ومعماری پایگاه گسترش آراء و اندیشه‌های حضرت امام خمینی رحمة الله علیه شیعه تم.:. قالب مذهبی امام روح الله وب سایت شهید گمنام منتظر... بچه‌های قلم پایگاه اینترنتی خورشید آل یاسین دانشجویان دانشگاه صنعتی کرمانشاه ایران نامه صلی الله علی الباكین الحسین روضه رضوان وب سایت شهید گمنام وبلاگ سیاسی مذهبی رهروان ولایت فجر آزادی - شهیدان زنده اند باولایت زنده ایم گیلان ، استان زیبای من کامران نجف زاده خبرنگارقلبهای ما نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت ایرانشهر وبلاگ رسانه فدائیان عشق با ولایت تا شهادت جهان اسلام پایگاه وب شبکه آموزش سیمای جمهوری اسلامی ایران وب سایت شخصی خانم صاحب الزمانی .:: عطرنماز ::. بهشت دل انديشه قم راه ولایت سربازان آخرالزمان چاپ 5 ستاره پایگاه اطلاع رسانی سپاه عاشورا استان آذربایجان شرقی وبلاگ قرآنی تصاویر جدید حاج حامد شاکر نژاد بنیاد دعبل خزاعی پنل ارسال پیامک رایگان ایذه سلام انجمن بزرگ نیمباز گرگان پست ‌الکترونیک ایرانی 'چاپار' دانشجویان کارشناسی اطاق عمل اتصال ******************* Join پرندگان ایران ایران نامه پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه نیوز ايمني- حفاظت دريايي- جستجو و نجات دريايي | سازمان بنادر و دریانوردی جنـبش پیامـکی +جهان 2014 ( ◠‿◠)+ اشک قلم سپهربلاگ سایت مشاغل ناصرون - رسانه مجازی جوانان مطالبه گر جنوب کشور ارزش های دفاع مقدس بیسیم چی عشق اول آخرم فقط خدا ☫ عَلِیٌّ وَلِیُّ الله ☫ اخبار فناوری اطلاعات شبکه دوستان بهشت من شبکه اجتماعی ادبیات جهان