پروفایل من
امیرحسین مومنی
تماس با من
نویسنده (های) وبلاگ
آرشیو وبلاگ
دستاوردهای هنری انقلاب اسلامی در گفت و گو با هنرمندان/حوزه هنری پیشتاز بوده است نویسنده: امیرحسین مومنی - دوشنبه ٢٢ فروردین ۱۳٩٠


انقلاب اسلامی جنبه ‌های گوناگون فکری و عملی ایرانیان را تحت تاثیر خود قرار داده است و پدیدآورندگان جریان‌های فکری و هنری را به سمتی سوق داده که در بیان اندیشه‌های خود راهی هموار و در عین حال سرشار از چشم اندازهای روشن پیش روی خود داشته باشند.

 به گزارش روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، یکی از ابعاد مهم این جریان که می‌تواند به پایداری آن کمک دوچندان کند، هنر است. یکشنبه 21 فروردین را روز "هنر انقلاب" نامگذاری کرده اند و حوزه هنری به عنوان مهم ترین نهادی که کوشیده از جنبه‌های مختلف مانند برگزاری نمایشگاه های عکس، جشنواره های تئاتر و موسیقی، تولید کتاب های رمان و داستان و ... به توانایی هنرمندان اعتلا ببخشد، در این میان سهم بسیاری داشته است. اگرچه در این راه فراز و نشیب هایی را طی کرده و برخی موانع را پشت سر گذاشته است.

به همین دلیل با چند تن از هنرمندان کشورمان در حیطه هنر انقلاب به گفت و گو نشستیم تا نگاهی دوباره به این جریان بیندازیم.

حسین فتاحی، نویسنده ادبیات پایداری در حوزه کودک و نوجوان، ادبیات انقلاب را این گونه تعریف می کند: «واژه انقلاب در ترکیب «ادبیات انقلاب» به جریانی اشاره می‌کند که بستر و موضوع و ماجرای اثر در زمان انقلاب و در جهت انقلاب رخ داده باشد. چه شخصیت‌های چنین آثاری موافق انقلاب باشند و چه مخالف. در هر صورت سمت و سوی نویسنده رمان یا داستان کاملا انقلابی است. بنابراین نویسنده زمان خاصی را مد نظر نمی‌گیرد. بلکه حرکت‌های ظلم ستیزانه، سرنگونی ظالمان و برقراری حکومت عادلانه وهمراهمی مردم در این آگاهی بخشی هدف اصلی نویسنده است.»

فتاحی در پاسخ به این پرسش که آیا کتاب‌های انقلاب به دست مردمی که رویکرد کمتری به انقلاب داشته اند نیز رسیده است یا خیر می گوید:‌ « باید ریشه این مساله را به طور کلی بررسی کنیم. در کشور ما 70 میلیون نفر زندگی می‌کنند که تقریبا 40میلیون نفر از آنان بزرگسال و در سراسر کشور پراکنده اند. ما سیستم توزیع مناسبی برای کتاب نداریم. سیستم توزیع ما در بهترین شرایط می تواند کتابفروشی‌های میدان انقلاب را تامین کند. برای این 40 میلیون نفر ما تنها 2000 نسخه کتاب به چاپ می رسانیم. و البته مساله چاپ و توزیع برای کتاب کودک و نوجوان نیز صادق است. ما برای 5 میلیون کودک ایرانی کتاب هایی با تیراژ 5000 نسخه به چاپ می رسانیم. در حالی که کودکان ما تشنه آموختن هستند و اگر کودکی کمتر کتاب خواند به این معناست که ما به او کتاب نرسانده ایم. پس با این شرایط ادبیات انقلاب و جنگ و به طور کل ادبیات ناشناخته باقی می ماند و خود به خود آثار خوانده نمی‌شود. از طرفی خواندن کتاب های ادبی چه در حیطه ادبیات انقلاب و چه در هر حوزه دیگری شکل رسمی واجباری کتاب خواندن را ندارد که افراد وقت خاصی را مانند کتاب های شب امتحان صرف آن کنند. از این رو خواه ناخواه تا حدی گرایش به خواندن کتاب کاهش پیدا می کند.»

نویسنده رمان «عشق سال های جنگ»، نقش حوزه هنری را در زمینه رشد ادبیات انقلاب موثر می داند.

او معتقد است که: «حوزه هنری کتاب های بسیار خوبی را تولید کرده است. اما مسوولیت توزیع آن را بر عهده ندارد و مشکل توزیع باعث می شود تا کتاب های خوب دیده نشود. برای ایجاد شبکه توزیع مناسب به برنامه ای20 ساله نیاز داریم تا بتوانیم کتاب های خوب را به تمام استان ها و حتی روستاها برسانیم. مثلا باید در مناطق مختلف کتاب فروشی های بسیار بزرگی داشته باشیم که در آن ها هر نوع کتابی از کودک و نوجوان تا کتاب های تخصصی به فروش برسد.»

مدیر دفتر آموزش مرکز آفرینش های ادبی، وظیفه اصلی حوزه هنری را تولید می داند و معتقد است: کار توزیع را مراکز دیگر باید بر عهده بگیرند.: «اگر قرار باشد چنین کاری را نیز حوزه انجام دهد، پروژه بسیار عظیمی می شود که به انجام رساندن آن سال ها به طول می انجامد.»

رحمت امینی، نمایشنامه نویس، معتقد است : «کوشش های تئاتر انقلاب 2 حالت کلی دارد: یا خودجوش است یا به صورت مسابقه ای و جشنواره ای صورت می گیرد. با توجه به این که تئاتر عرصه نشان دادن مسائل متنوعی است مثل نمایشنامه نویسی های متنوع برای کودک و کمدی، جنگ و ... در هر بخش می توان گفت که این تلاش های خودجوش کافی نیست. ما امکاناتمان در زمینه های مختلف بسیار اندک است. با این شرایط و بودجه های محدود می توان گفت که هنرمندان تئاتر اعم از نمایشنامه نویسان و کارگردان ها و ... بیش از اندازه کار می کنند.»

امینی معتقد است: برای افزایش این رشد باید شرایط تولید تئاتر را بهبود بخشیم.

او علت گرایش هنرمندان تئاتر را به در حوزه هنر انقلاب به منحصر به فرد بودن انقلاب و دفاع مقدس می داند و می گوید: «از همان سال 57 دوعرصه کاملا جدید در کشور ما ایجاد شد: یکی انقلاب و دیگری دفاع مقدس. انقلاب کشور ما با انقلاب دیگر کشورها و جنگ کشور ما با جنگ دیگر کشورها تفاوت زیادی دارد. و این ها بیانگر منحصر به فرد بودن انقلاب و دفاع مقدس ایران است. به اعتبار این دو پدیده بخشی از امکانات نیز جذب تئاتر کشور شده و نهادهای انقلاب و پیرو آن هنرمندان به این سمت کشیده شده اند.»

نویسنده نمایش «آهو به وقت انفجار»، در اشاره به رشد تئاتر انقلاب می گوید:‌ «من هم موافق هستم که در تئاتر انقلاب و جنگ کار نمایشنامه ای ما اندک است. و شاید در دیگر هنرها نیز این گونه باشد. و دلیل این امر هنرمندان نیستند، بلکه مسوولانی اند که باید شرایط را برای رشد و پیشرفت هنرها افزایش دهند.»

امینی نقش حوزه هنری را در هنر تئاتر بسیار پررنگ می داند و معتقد است: «با توجه به بودجه و مسائلی که در این حیطه وجود دارد، حوزه هنری بسیار خوب کار کرده است. ما شاهد حضور هنرمندان زیادی هستیم که حوزه هنری خاستگاه فعالیت آن ها بوده. و اگر آثار خوب دیگری نیز تولید می شود، بیانگر آن است که شخص خودش در حوزه دین، جنگ و دفاع مقدس فعالیت کرده است.»

علیرضا کریمی صارمی، عکاس، در تعریف هنر انقلاب می گوید: « هر انقلابی بر اساس یک ایدئولوژی شکل می گیرد که پایه آن تفکر و اندیشه است. بنابر این مردم انقلاب کننده هر کشور نیز بر اساس آن ایدئولوژی رفتار می کنند و قرار بر آن است که بر اساس همان ایدئولوژی هنر فاخری را تولید کنند. و تاثیر این بنیان های فکری را در آثار مختلف مثل نقاشی، گرافیک، خوشنویسی و ... می توان دید.

در موضوع عکاسی نیز همان تفکر شکل گیری انقلاب باعث می شود عکاس نگاهی متفاوت به جامعه اش داشته باشد. پایه انقلاب اسلامی نیز، اسلام است. و عکاس با این نگاه محیط اجتماعش را می بیند. و از دل آن گروه های متفاوتی ایجاد می شود. بعضی عکاسان عاشورایی می شوند و بعضی نیز فقط از مساجد و معماری اسلامی عکس می گیرند و بعضی دیگر از عکاسان مستند اجتماعی فقط از منظر دین و مذهب جامعه را مدنظر قرار می دهند.»

عکاس برگزیده ایرانی در بخش فرهنگ مسابقه جهانی سال 2007، درباره میزان رشد عکاسان در حیطه هنر انقلاب می گوید: «ما با مرور برنامه ها و جشنواره های سالانه به راحتی در می یابیم که تولید آثار فاخر در کشور ما افزایش بسیاری پیدا کرده و تعداد برنامه های هنری نیز بیشتر از قبل شده است.»

او علت این جریان را چنین شرح می دهد: «بعضی افراد رسانه های دیجیتال و اینترنت و ... را عامل اصلی این رشد می دادند. اما نمی توان همه چیز را به وجود اینترنت محدود کرد. هرچه ارزش گذاری هنر سودمندتر باشد، تولید آثار فاخر نیز افزایش پیدا می کند. که نمونه بارز آن را می توانیم در هزاران اثر ارسالی به جشنواره فجر شاهد باشیم.»

کریمی حوزه هنری را یکی از مراکز قدرتمندی می داند که از پس از انقلاب توانسته با برنامه ریزی منسجم به پیش رود و به اهداف عالی خود دست پیدا کند.

وی در پایان گفت: «هنرمندان برخاسته از حوزه هنری امروز استادانی برجسته هستند. البته طبیعی است که انتظار داشته باشیم این فعالیت ها نیز افزایش پیدا کند و جشنواره های متنوع تری با موضوعات مختلف و برنامه ریزی های دقیق برگزار شود. و تخصصی بودن مهم ترین ویژگی آن ها باشد و هیچ یک خدای نکرده از روی رفع تکلیف نباشد. تا بتوانیم در آینده نیز پیشرفت چشمگیری داشته باشید.»

 

لینک      نظرات ()      

مطالب اخیر
کلمات کلیدی وبلاگ
دوستان من
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری پايگاه اطلاع رساني دفتر نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه بوشهر سازمان تبلیغات اسلامی صدا و سیماي جمهوري اسلامي ايران مركز بوشهر پايگاه داده هاي فرهنگي- ديني پایگاه اینترنتی حاج حامد شاکرنژاد واحد مرکزی خبر موسسه شميم نخلستان بوشهر و كانون قرآْن مسجد ابوالفضل علیه السلام دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) مؤسسه فرهنگي موعود شورای اسلامی شهر تهران شبکه آموزش سيما شبكه يك صدا و سيمای جمهوری اسلامی ايران شبكه جهاني جام جم رسانه بین الملل سیما آموزش نماز قرآن و عترت :: رادیو :: سرویس جهانی منتظرالمهدي مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت علیه السلام مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت علیه السلام 2 پايگاه تخصصى نهج البلاغه وابسته شميم انتظار خبرگزاری آينده روشن خبرگزاری قرآنی ايران كانون راهبردي، فرهنگي و آموزشی خیمه جامعه ی وبلاگ نویسان بوشهر تشكلهاي ديني و مراكز فرهنگي كشور 100 خاطره از شهدا || شهید چمران و ... جنبش عدالتخواه دانشجویی عصر انتظار دولت مهر آرشیو اخبار 20:30 یوزرنیم و پسورد نود 32 دنیای مجازی دانلود رایگان کتابهای کامپیوتری فقط عکس ..عکس ... عکس قالب های پرشین بلاگ جامعه ی وبلاگ نویسان بوشهر نسیــــــــم شمــال لغت نامه دهخدا گل آقا پایگاه مقاومت عاشقان ثارالله شیراز وب سایت امام خمینی ره آموزش نظامی پیامبر امید :: یا لثارات الحسین :: .::لاله های آسمانی::. پایگاه آموزشی خبری آی تی گل نرگس پایگاه آموزشی خبری آی تی گل نرگس دستمال آبی پایگاه عفاف و حجاب صفوف آهنین پارس تولز مرجع ابزار وبمستر ایران مرکز مشاوره ازدواج و خانواده من هنوز زنده ام باشگاه خبرنگاران جوان استان همدان کانون شاگردان شهداء استان بوشهر بچه های مشهد بسیجیان گمنام عطر ظهور پایگاه خبری دانشجویان دانشگاه آزاد کاشان عشق است خدا پایگاه مقاومت صاحب الزمان (عج) اردبیل پاینده باد جمهوری اسلامی ایران علمي فرهنگي عمار هرمزگان نوشته های ساکت ما و یاد ترانه یک گام تا رهایی تلنگر ماجراهای من ورایانه هبوط سروش 8 طاها نیوز طاها شیخیانی کلامی از فرزند کورش پایگاه اطلاع رسانی قاری امیرحسین توحیدی دفتر تمرین سید مهدی کمال آرا پرشین گیگ دکتر نادر چقاجردی .::. ايلام امروز ::. آکاایران ، آکا الکتریک ، آکاالکتریک كشتي كج ایستگاه صلواتی 2 ... خبرهای خبرگزاری ها و سایت ها ثبت سایت شما در فهرست سایتهای ایرانی پايگاه رسمي محمدرضا سرشار (رضا رهگذر) عشق - عقل - ایمان کامران نجف زاده - به نام آرام دل‌ها رو به جلو بچه حزب الهي هوانورد حرکت مداوم و رو به جلو با راهکارهای نوین سایت صنعت و دانش سازمان مدارس معارف اسلامي پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیة الله العظمی مکارم شیرازی محمدکاظم روحانی نژاد خبرنگار صداوسیما جهاد فی سبیل الله بر دوش همه ماست صدا و نما ناگفته های من وتو به رنگ حقوق تيتر - ایمان ندومی دشتي ها هیأت مذهبی محبان اهلبیت علیهم السلام شهرستان بوشهر هیئت جوانان منتظر مراغه *بیت الزهرا حاج سیدعزیزحسینی دشتی (عمدة الاخیار) گلچین مطالب لوکس فارسی شناخت رهبری پیامک های ادبی - بیشه مقالات عمران ومعماری پایگاه گسترش آراء و اندیشه‌های حضرت امام خمینی رحمة الله علیه شیعه تم.:. قالب مذهبی امام روح الله وب سایت شهید گمنام منتظر... بچه‌های قلم پایگاه اینترنتی خورشید آل یاسین دانشجویان دانشگاه صنعتی کرمانشاه ایران نامه صلی الله علی الباكین الحسین روضه رضوان وب سایت شهید گمنام وبلاگ سیاسی مذهبی رهروان ولایت فجر آزادی - شهیدان زنده اند باولایت زنده ایم گیلان ، استان زیبای من کامران نجف زاده خبرنگارقلبهای ما نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت ایرانشهر وبلاگ رسانه فدائیان عشق با ولایت تا شهادت جهان اسلام پایگاه وب شبکه آموزش سیمای جمهوری اسلامی ایران وب سایت شخصی خانم صاحب الزمانی .:: عطرنماز ::. بهشت دل انديشه قم راه ولایت سربازان آخرالزمان چاپ 5 ستاره پایگاه اطلاع رسانی سپاه عاشورا استان آذربایجان شرقی وبلاگ قرآنی تصاویر جدید حاج حامد شاکر نژاد بنیاد دعبل خزاعی پنل ارسال پیامک رایگان ایذه سلام انجمن بزرگ نیمباز گرگان پست ‌الکترونیک ایرانی 'چاپار' دانشجویان کارشناسی اطاق عمل اتصال ******************* Join پرندگان ایران ایران نامه پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه نیوز ايمني- حفاظت دريايي- جستجو و نجات دريايي | سازمان بنادر و دریانوردی جنـبش پیامـکی +جهان 2014 ( ◠‿◠)+ اشک قلم سپهربلاگ سایت مشاغل ناصرون - رسانه مجازی جوانان مطالبه گر جنوب کشور ارزش های دفاع مقدس بیسیم چی عشق اول آخرم فقط خدا ☫ عَلِیٌّ وَلِیُّ الله ☫ اخبار فناوری اطلاعات شبکه دوستان بهشت من شبکه اجتماعی ادبیات جهان