پروفایل من
امیرحسین مومنی
تماس با من
نویسنده (های) وبلاگ
آرشیو وبلاگ
رهبر انقلاب:پرستاران فرشتگان رحمت و پرستارى از سخت‏ترین وارزشمندترین حرفه‏ها است نویسنده: امیرحسین مومنی - شنبه ٢٠ فروردین ۱۳٩٠

 

فرازهایی از سخنان مقام معظم رهبری درباره پرستارانبه گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، مقام معظم رهبری در مواقع و مناسبت های مختلف همواره به نقش و جایگاه مهم پرستاران و رسیدگی به مشکلات آنان تأکید داشته‌اند که در ذیل فرازهایی از سخنان مقام معظم رهبری می‌آید.


*فرهنگ جامعه باید اهمیت کار پرستار و دشوارى آن را بشناسد* سلامت، اولین مسئله مهم زندگى‏


مسئله سلامت جزء اولین مسائل مهم زندگى جوامع است. این حدیث معروف "نعمتان مجهولتان الصّحّة و الأمان " حقیقتاً انگشت اشاره‏اى است به یک امر اساسى و حیاتى. هم سلامت، هم امنیت در شمار نعمت‌هاى بزرگى است که انسان تا از آن نعمت‌ها محروم نباشد، اهمیت و ارزش آن را نمى‏فهمد، مثل هوا، مثل تنفس. تا وقتى انسان تنفس مى‏کند، اهمیت این نعمت رایگان و همه‏جایى را درک نمى‏کند. تنفس که مشکل شد، انسان آن وقت احساس مى‏کند چه نعمت بزرگى از دست رفته است.(1/2/1389)


*نقش پرستار در تأمین سلامت جامعه‏


مجموعه پزشکى و پرستارى و بقیه دستگاه‏هاى سلامت، در واقع تأمین‏کننده این نعمت بزرگ براى جامعه‏اند و نقش پرستار در این میان، نقش بسیار برجسته‏اى است.(1/2/1389)


* قشر پرستار در نظام سلامت اثر گذار است


قشر پرستار، یک قشر بسیار اثرگذار و مهم است. نقش پرستار و همچنین قابله در نظام سلامت کشور یک نقش بسیار مهمى است، نقش بسیار عظیمى است. اگر پرستار دلسوز و مهربانى در کنار بیمار نباشد، گمان اینکه معالجه پزشک در آن بیمار تأثیرى نبخشد، بسیار زیاد است.


آن عنصر و آن موجود فرشته‏گونى که بیمار را در واقع از مسیر طولانى و دشوار مرض و شدت آن عبور مى‏دهد، عبارت است از پرستار. این را هر کدام از ما که دچار بیمارى شده باشیم و در جریان بیماریهاى سخت و عمل‌هاى جراحى دشوار قرار گرفته باشیم - از جمله خود من - بالعیان احساس کردیم و احساس مى‏کنیم. نقش پرستار، نقش احیاگر است، زنده‏کننده است.(9/2/1388)


*پرستار؛ فرشته رحمت‏


پرستاران، دردآشنایان همه بیماران و از کار افتادگان هستند، مونس لحظه‏هاى درد و رنج انسانهایى هستند که نیاز به مونس و پرستار دارند.(25/3/1384). پرستاران عزیز حقیقتاً فرشتگان رحمت براى همه افراد بیمار و بیماردار جامعه محسوب (مى‏شوند).(3/4/1383)


پرستار فرشته رحمت براى بیمار است. آن‏وقت که بیمار از همه جا دستش کوتاه است، در آن ساعاتى که حتى همسر، فرزندان و پدر و مادر بیمار هم بالاى سرش نیستند، چشم امیدش بعد از خدا به پرستار است و این پرستار است که مثل ملائکه آسمانى، مثل فرشتگان رحمت، به دردها، مشکلات و نیازهاى جسمى و عاطفى او پاسخ مى‏دهد، اینها خیلى مهم است، اینها پیش خداى متعال فراموش نمى‏شود. البته ممکن است هیچ چشمى هم این زحمت شما را نبیند. خیلى از زحماتى که شما مى‏کشید و رنجهایى که مى‏برید، کسى آنها را نمى‏بیند. گاهى یک لبخند شما به بیمار دل افسرده، به او جان دوباره مى‏دهد. چه کسى این لبخند را مى‏بیند؟(3/4/1383)


*پرستارى؛ سخت‏ترین مشاغل‏

پرستار، انسان مهربانى است که با رفتار و اخلاق و خدمات خود، سلامت بیمار را به او هدیه مى‏کند. اگر طبیب، درمان خود را به انجام رساند، اما خدمات پرستارى نباشد، تأمین سلامت بیمار دشوار است. هر کس که از خدمات پرستاران مهربان برخوردار شده باشد، مى‏فهمد و مى‏داند که نقش پرستاران در هدیه‏کردن سلامت به بیماران، چقدر مؤثر است. این موجود بشرى که کار فرشته‏گون انجام مى‏دهد، با سختی‌هاى زیادى روبه‏رو است؛ بیمارهاى گوناگون، اخلاق تند و به ستوه‏آمده بیمار در بستر و روى تخت بیمارى، مشکلات ناشى از وضع بیمار، بیماری‌هاى سخت و احیاناً واگیر، فضاى گرفته بیمارستان، همه اینها چیزهایى است که این حرفه را با همه شرافت و قداستش، در شمار یکى از سخت‏ترین مشاغل قرار مى‏دهد.(3/5/1380)

*پرستارى؛ ارزشمندترین حرفه‏ها

اگر بخواهیم ارزش خدمات مختلفى را که قشرهاى مردم به یکدیگر تقدیم مى‏کنند، این‏گونه محاسبه کنیم که هر خدمتى که مستقیماً به انسان ارتباط پیدا مى‏کند، هر خدمتى که نوعى غمگسارى نسبت به انسانهاى دیگر است، هر خدمتى که تقدیم‏کننده آن خدمت، رنج بیشترى مى‏برد و هر خدمتى که از روى علم و معرفت و آگاهى و تحصیلات است، ارزشش بیشتر است، در این صورت گمان مى‏کنم که خدمت پرستارى، جزو ارزشمندترین حرفه‏ها و خدمتگزاری‌ها خواهد بود، چون پرستار، هم مستقیماً با انسان سر و کار دارد، هم غمگسار انسانى است که به غمگسارى و همدردى و کمک او نیاز دارد و هم این‏که بحمدالله، کارى از روى دانش و تحصیلات و علم است.(20/7/1373)

*پرستار در یک تلاش و چالش دائمىِ روحى و روانى است، فقط مسئله جسم او نیست. خستگى روحى، مواجهه با بیمار و دردمند و احساس وظیفه اینکه باید براى این دردمند و بیمار، هم علاج جسمانى، هم علاج روحى و معنوى تقدیم کند، مسئله بسیار فرساینده‏اى است، کار سنگینى است. این وظیفه سنگین را پرستاران بر عهده گرفته‏اند.


مطمئن باشید که هر لحظه‏اى، ثانیه‏اى، دقیقه‏اى که در این کار، با توجه به احساس تکلیف در مقابل بیمار، در مقابل انسان دردمند مى‏گذرانید، یک حسنه‏اى را از خداى متعال و یک پاداش اجرى را از حضرت ربوبى دریافت مى‏کنید.

هیچ ثانیه‏اى در محاسبات الهى از بین نمى‏رود. نباید تصور کرد که لحظات دشوار براى یک پرستار بر بالین یک بیمار، در محاسبات الهى مورد غفلت قرار خواهد گرفت، اینجور نیست. هر لحظه‏اى که مى‏گذرانید و هر تلاشى که مى‏کنید، هر کفّ نفسى که در مقابل سختى‏ها از خود نشان مى‏دهید، این یک حسنه‏اى است، یک کار درخور اجر است و خداى متعال همه این لحظات را ثبت مى‏کند. این کارهاى دشوار را که تأثیرهاى بزرگ و مهمى دارد، باید قدر دانست.

یک روایت‏

در روایت هست که کسى که بر سر بیمار مى‏رود، مثل کسى است که در رحمت الهى غوطه‏ور مى‏شود. ممکن است بعضى تعجب کنند که مگر بر سر بیمار رفتن چه خصوصیتى دارد. خود شما که نیاز بیمار و تأثیر کار خودتان را مى‏دانید، مى‏فهمید که چرا چنین پاداش بزرگى براى بیماردار و پرستار گذاشته شده است، چون تأثیر آن تأثیر غیرقابل محاسبه و برتر از محاسبات معمولى است.
روحیه دادن به مریض گاهى از دادن داروى او بسیار حیات‏بخش‏تر و مؤثرتر است، این روحیه را شما مى‏دهید. در دعاها مى‏خوانیم: "اللهم انى اسألک موجبات رحمتک "؛ رحمت الهى را که بى‏محاسبه و بى‏جهت به کسى نمى‏دهند، باید التماس کرد پیش خدا تا موجبات رحمت را به ما بدهد، یعنى آن کارى را انجام بدهیم که موجب رحمت مى‏شود تا بعد خدا رحمت خودش را بفرستد. این کار، برترین موجبات رحمت است، که خیلى مغتنم و خیلى باارزش است.(3/4/1383)

*پرستاران! متقن و کامل‏

به پرستاران و همچنین به قابله‏هاى محترم (عرض مى‏کنم) که قدر این خدمت، این نعمت بزرگ را بشناسند، همچنانى که مردم به چشم تکریم به آنها باید نگاه کنند، خودشان هم به این شغل خود به چشم تکریم نگاه کنند که خود این کرامت‏دادن به خود، قدر خود را دانستن، نقش عظیمى دارد در همه قشرهاى گوناگون در کیفیت انجام کار.
توصیه اول ما به همه این است که آن کارى را که محول به آنها است، با شوق، با علاقه قدر بدانند، ارج بنهند، اهمیت بدهند و کار را درست انجام بدهند. مکرر این گفته پیامبر عظیم‏الشأن را عرض کردیم که فرمود: "رحم الله إمرا عمل عملا فاتقنه "؛ رحمت خدا بر آن انسانى که کارى را به دست مى‏گیرد و آن را متقن و درست و کامل انجام مى‏دهد. این در مورد من، شما، یکایک افراد کارگر، معلم، پرستار و سایر مشاغل و حرفه‏ها و مسؤولیت‌ها صادق است. کارى را که به عهده گرفتیم، آن را متقن و کامل انجام بدهیم.(9/2/1388)

* من به پرستاران عزیزمان - چه مردان پرستار و چه زنان پرستار - عرض مى‏کنم: شما که این توفیق را پیدا کرده‏اید و این کار بزرگ را برعهده گرفته‏اید و این خدمت باارزش را انجام مى‏دهید، آن را گرامى هم بدارید. نگذارید که خداى ناخواسته با یک قصور یا تقصیر یا برخورد نامناسب، کارى به این عظمت و ارزشمندى مخدوش شود. این خدمت را هر چه بیشتر و صحیح‏تر ارائه دهید، نظام امور زندگى مردم بهتر خواهد شد و اجر و ثواب شما هم بالاتر خواهد بود.(20/7/1373)* لزوم تدوین منشور اخلاقى پرستارها

لبته تکالیف هم سنگین است. به تکالیف هم باید توجه کرد. اخلاق پرستارى، مثل اخلاق پزشکى یک فریضه است، یک وظیفه است. اجر شما بسیار زیاد است، تکلیف شما هم بسیار سنگین است، چون بیمار انسانى، یک ماشین نیست، یک مجموعه آهن و فولاد و پیچ و مهره نیست، فقط جسم نیست.
روح انسان، احساسات انسان، عواطف انسان، به خصوص در هنگامى که مریض است، دردمند است، خیلى نیازمند لطف است، نیازمند نوازش است. گاهى یک لبخند شما، از دارو و درمانى که براى این بیمار به کار مى‏رود، ارزشش بیشتر است، اثرش بیشتر است. بیمار دچار آشفتگى است، دچار ناراحتى است - به خصوص بیماران سخت - کمک به او، فقط کمک به جسم او نیست، جسم او را با دارو و درمان و تزریق و تدابیر پزشکى بایستى علاج کرد، اما روح او با محبت، با لطف، با نوازش، با مهربانى درمان مى‏شود. گاهى این درمان روحى، حتّى جاى درمان جسمى را هم مى‏گیرد، این، هم علمى است، هم به تجربه ثابت شده است که شادى روح انسان، شادى عصبى و احساسى انسان، بر روى جسم او تأثیر مثبت مى‏گذارد. این، دست شما است، در اختیار پرستاران است.
حقیقتاً باید منشور اخلاقى پرستارها فراهم شود، میثاق پرستارى و معاهده پرستارى باید تعلیم داده شود و تدریس شود، پرستار عظمت کار خود را - که طبعاً این عظمت کار، ملازم با اهمیت شخصیت خود او است - بداند، کار را آنچنان که شایسته است، انجام دهد.(1/2/1389)

*مسئولان و مردم

کسانى که در زمینه‏هاى مختلف، برنامه‏ریز و تصمیم‏گیرند، باید به این شغل با این چشم نگاه کنند و برطبق این خصوصیت، درباره آن تصمیم بگیرند. مردم هم که به خدمتگزاران جامعه در همه رده‏ها، به چشم احترام نگاه مى‏کنند، باید با این چشم به این شغل و شاغلان زحمتکش آن نگاه کنند. احترام پرستار لازم است. پرستار باید این را احساس کند که براى شغل و مسئولیت و تلاش او، مردم و جامعه و مسئولان اهمیت قائلند. این، سختی‌ها را براى او آسان مى‏کند.(3/5/1380)

* فرهنگ جامعه باید اهمیت کار پرستار را بشناسد

باید فهم عمومى جامعه و فرهنگ عام مردم ما این مطلب را به درستى درک کند که براى حفظ سلامتى در جامعه، اهمیت پرستارى در طراز اول قرار دارد، یعنى اگر بهترین پزشکان و جراحان کار خودشان را با بیمار به بهترین وجه انجام دهند، اما از آن بیمار پرستارى نشود، به‏طور غالب، کار آن پزشک یا جراح عالیقدر بى‏فایده خواهد بود. نقش پرستارى و بیماردارى در حفظ سلامت و بازگشت سلامت بیمار، نقش درجه اول است؛ معادل است با نقش یک پزشک ماهر. بسیارى از این نکته غفلت دارند، لذا آن وزن و ارزشى که باید براى پرستار در نظر گرفته شود، از ذهن آنها مغفول مى‏ماند و به آن توجه نمى‏کنند.(3/4/1383)

به نظر من همه مردم ما و همه کسانى که به سرنوشت بیماران و به سلامت کشور اهمیت مى‏دهند، بایستى به قشر پرستار توجه و محبت و اهمیت نشان بدهند؛ چه مسئولان، چه آحاد مردم. فرهنگ جامعه باید اهمیت کار پرستار و دشوارى آن را بشناسد.(3/4/1383)


لینک      نظرات ()      

مطالب اخیر
کلمات کلیدی وبلاگ
دوستان من
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری پايگاه اطلاع رساني دفتر نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه بوشهر سازمان تبلیغات اسلامی صدا و سیماي جمهوري اسلامي ايران مركز بوشهر پايگاه داده هاي فرهنگي- ديني پایگاه اینترنتی حاج حامد شاکرنژاد واحد مرکزی خبر موسسه شميم نخلستان بوشهر و كانون قرآْن مسجد ابوالفضل علیه السلام دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) مؤسسه فرهنگي موعود شورای اسلامی شهر تهران شبکه آموزش سيما شبكه يك صدا و سيمای جمهوری اسلامی ايران شبكه جهاني جام جم رسانه بین الملل سیما آموزش نماز قرآن و عترت :: رادیو :: سرویس جهانی منتظرالمهدي مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت علیه السلام مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت علیه السلام 2 پايگاه تخصصى نهج البلاغه وابسته شميم انتظار خبرگزاری آينده روشن خبرگزاری قرآنی ايران كانون راهبردي، فرهنگي و آموزشی خیمه جامعه ی وبلاگ نویسان بوشهر تشكلهاي ديني و مراكز فرهنگي كشور 100 خاطره از شهدا || شهید چمران و ... جنبش عدالتخواه دانشجویی عصر انتظار دولت مهر آرشیو اخبار 20:30 یوزرنیم و پسورد نود 32 دنیای مجازی دانلود رایگان کتابهای کامپیوتری فقط عکس ..عکس ... عکس قالب های پرشین بلاگ جامعه ی وبلاگ نویسان بوشهر نسیــــــــم شمــال لغت نامه دهخدا گل آقا پایگاه مقاومت عاشقان ثارالله شیراز وب سایت امام خمینی ره آموزش نظامی پیامبر امید :: یا لثارات الحسین :: .::لاله های آسمانی::. پایگاه آموزشی خبری آی تی گل نرگس پایگاه آموزشی خبری آی تی گل نرگس دستمال آبی پایگاه عفاف و حجاب صفوف آهنین پارس تولز مرجع ابزار وبمستر ایران مرکز مشاوره ازدواج و خانواده من هنوز زنده ام باشگاه خبرنگاران جوان استان همدان کانون شاگردان شهداء استان بوشهر بچه های مشهد بسیجیان گمنام عطر ظهور پایگاه خبری دانشجویان دانشگاه آزاد کاشان عشق است خدا پایگاه مقاومت صاحب الزمان (عج) اردبیل پاینده باد جمهوری اسلامی ایران علمي فرهنگي عمار هرمزگان نوشته های ساکت ما و یاد ترانه یک گام تا رهایی تلنگر ماجراهای من ورایانه هبوط سروش 8 طاها نیوز طاها شیخیانی کلامی از فرزند کورش پایگاه اطلاع رسانی قاری امیرحسین توحیدی دفتر تمرین سید مهدی کمال آرا پرشین گیگ دکتر نادر چقاجردی .::. ايلام امروز ::. آکاایران ، آکا الکتریک ، آکاالکتریک كشتي كج ایستگاه صلواتی 2 ... خبرهای خبرگزاری ها و سایت ها ثبت سایت شما در فهرست سایتهای ایرانی پايگاه رسمي محمدرضا سرشار (رضا رهگذر) عشق - عقل - ایمان کامران نجف زاده - به نام آرام دل‌ها رو به جلو بچه حزب الهي هوانورد حرکت مداوم و رو به جلو با راهکارهای نوین سایت صنعت و دانش سازمان مدارس معارف اسلامي پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیة الله العظمی مکارم شیرازی محمدکاظم روحانی نژاد خبرنگار صداوسیما جهاد فی سبیل الله بر دوش همه ماست صدا و نما ناگفته های من وتو به رنگ حقوق تيتر - ایمان ندومی دشتي ها هیأت مذهبی محبان اهلبیت علیهم السلام شهرستان بوشهر هیئت جوانان منتظر مراغه *بیت الزهرا حاج سیدعزیزحسینی دشتی (عمدة الاخیار) گلچین مطالب لوکس فارسی شناخت رهبری پیامک های ادبی - بیشه مقالات عمران ومعماری پایگاه گسترش آراء و اندیشه‌های حضرت امام خمینی رحمة الله علیه شیعه تم.:. قالب مذهبی امام روح الله وب سایت شهید گمنام منتظر... بچه‌های قلم پایگاه اینترنتی خورشید آل یاسین دانشجویان دانشگاه صنعتی کرمانشاه ایران نامه صلی الله علی الباكین الحسین روضه رضوان وب سایت شهید گمنام وبلاگ سیاسی مذهبی رهروان ولایت فجر آزادی - شهیدان زنده اند باولایت زنده ایم گیلان ، استان زیبای من کامران نجف زاده خبرنگارقلبهای ما نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت ایرانشهر وبلاگ رسانه فدائیان عشق با ولایت تا شهادت جهان اسلام پایگاه وب شبکه آموزش سیمای جمهوری اسلامی ایران وب سایت شخصی خانم صاحب الزمانی .:: عطرنماز ::. بهشت دل انديشه قم راه ولایت سربازان آخرالزمان چاپ 5 ستاره پایگاه اطلاع رسانی سپاه عاشورا استان آذربایجان شرقی وبلاگ قرآنی تصاویر جدید حاج حامد شاکر نژاد بنیاد دعبل خزاعی پنل ارسال پیامک رایگان ایذه سلام انجمن بزرگ نیمباز گرگان پست ‌الکترونیک ایرانی 'چاپار' دانشجویان کارشناسی اطاق عمل اتصال ******************* Join پرندگان ایران ایران نامه پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه نیوز ايمني- حفاظت دريايي- جستجو و نجات دريايي | سازمان بنادر و دریانوردی جنـبش پیامـکی +جهان 2014 ( ◠‿◠)+ اشک قلم سپهربلاگ سایت مشاغل ناصرون - رسانه مجازی جوانان مطالبه گر جنوب کشور ارزش های دفاع مقدس بیسیم چی عشق اول آخرم فقط خدا ☫ عَلِیٌّ وَلِیُّ الله ☫ اخبار فناوری اطلاعات شبکه دوستان بهشت من شبکه اجتماعی ادبیات جهان