پروفایل من
امیرحسین مومنی
تماس با من
نویسنده (های) وبلاگ
آرشیو وبلاگ
راه شناخت حضرت مهدی‌(عج) به قلم مهدی عباسی نویسنده: امیرحسین مومنی - پنجشنبه ۳٠ دی ۱۳۸٩

 

 برای‌ شناخت حضرت مهدی‌ (علیه السلام) و ویژگی‌های شخصی و کیفیت غیبت و ظهور او هیچ وسیله‌ای بهتر از آیات شریفه قرآن کریم و روایات معصومین (علیهم السلام)نیست. با اینکه در این زمینه و با اتکای به همین آیات و روایات، بیش از هزار کتاب و رساله نوشته شده است بازهم به طور یقین میتوان گفت که در تمامی‌ آنها، جز بخش کوچکی‌ از معارف مربوط به این آخرین ذخیره الهی‌، تبیین نشده است. زیرا ابعاد وجودی‌ او را ـ همچنان که در باره امیرالمؤمنین (علیه السلام)فرموده‌اند ـ کسی‌ جز خدا و پیامبر(صلی‌ الله علیه وآله وسلم)به تمام و کمال نشناسد. و کلام خدا و پیامبر و اهلبیت را هرکسی‌ به درستی‌ فهم نتواند کرد.

علاوه بر این، خاصیت دوران غیبت است که نمی‌توان مطمئن بود که همه فرمایشات آنان به ما رسیده باشد.

با این همه، آنچه در پی‌ می‌آید تنها مروری‌ بر پاره ای‌ عناوین و ذکر نمونه‌هایی‌ در هر باب است. بسان بر گرفتن قطره‌هایی‌ از دریایی‌ بی‌کرانه، که گفته‌اند:

آب دریا را اگر نتوان کشید***هم به قدر تشنگی‌ باید چشید

وظیفه شیعیان در دوران غیبت

شدّت فتنه ها و کثرت ابتلائات و فزونی‌ مشاکل و انحرافات در دوره غیبت حضرت مهدی‌(علیه السلام)، اقتضا می‌کند که ایمان آوردگان و پیروان ولایت همواره بر حذر بوده، و نسبت به عقیده و عمل خویش مراقبت بیشتری‌ داشته باشند. در این باب، نکاتی‌ چند از کلام معصومین سلام اللّه‌علیهم، دقت و تعمّق بیشتری‌ می‌طلبد:

الف) تمسک به ریسمان ولایت:

امام صادق (علیه السلام) فرمود:

«یأتی‌ علی‌ النّاس زمان یغیب عنهم امامهم»، زمانی‌ بر مردم فرا رسد که پیشوایشان غایب گردد.

زراره پرسید: در آن زمان مردم چه کنند؟ فرمود:

«یتمسّکون بالأمر الذی‌ هم علیه حتّی‌ یتبیّن لهم»، به همان امر ولایتی‌ که دارند چنگ زنند، تا بر ایشان تبیین شود.

و در کلامی‌ دیگر فرمود: «طوبی‌ لشیعتنا المتمسکین بحبلنا فی‌ غیبة قائمنا».

خوشا به حال شیعیان ما ! آنان که در زمان غیبت قائم ما به ریسمان ولایت ما تمسک می‌جویند.

راستی‌ در آن زمان که امام و پیشوای‌ مردم، در دسترس آنان نباشد و دامهای‌ شیطان برای‌ جدا کردن آنان از ولایت اهلبیت (علیهم السلام) که همان صراط مستقیم خداست، در همه جا پراکنده شده باشد، چه وسیله‌ای‌ مطمئن‌تر از «حبل ولایت» می‌توان یافت که بتواند از «افتادن به چاه ضلالت» و «گرفتار شدن به دام انحراف» جلوگیری‌ کند؟!

ب) تمسک به تقوی‌:

امام صادق (علیه السلام) فرمود: «إن لصاحب هذا الامر غیبةً فلیتّق اللّه عبدٌ و لیتمسّک بدینه».

«به یقین صاحب این امر را غیبتی‌ هست، پس هر بنده‌ای‌ باید به تقوای‌ الهی‌ روی‌ آورد و به دینش چنگ زند.»

همین تقواست که روشن بینی‌ و رزق بی‌حساب و گشایش الهی‌ را نصیب انسان می‌سازد، و همین تقواست که در لحظه‌های‌ خوف و خطر دل را آرامش می‌دهد، و همین تقواست که در دوران فتنه خیز غیبت، مایه رستگاری‌ انسانهاست.

ج) طلب معرفت:

زراره گوید: به امام صادق(علیه السلام) عرض کردم اگر زمان غیبت فرزندت مهدی‌ (علیه السلام) را درک کردم چه کنم؟

فرمود: این دعا را بخوان; «اللّهم عرّفنی‌ نفسک، فانّک إن لم تعرّفنی‌ نفسک لم اعرف رسولک، اللّهم عرّفنی‌ رسولک فانّک إن لم تعرّفنی‌ رسولک لم اعرف حجّتک اللّهم عرّفنی‌ حجّتک فانّک إن لم تعرّفنی‌ حجّتک ضللت عن دینی‌«.

«خدایا خودت را به من بشناسان که اگر تو خودت را به من نشناسانی‌، پیامبرت را نتوانم شناخت. خدایا پیامبرت را به من بشناسان که اگر تو پیامبرت را به من نشناسانی‌، حجّتت را نتوانم شناخت. خدایا حجت خود را به من بشناسان که اگر تو حجّتت را به من نشناسانی‌ از دینم گمراه خواهم شد.»

1 ـ معرفتها را از خدا باید طلبید.

2 ـ شناخت پیامبر(صلی‌ الله علیه وآله وسلم) تابع شناخت خدا، و شناخت حجّت متفرّع برشناخت پیامبر(صلی‌ الله علیه وآله وسلم) است.

3 ـ اگرچه بدون شناخت خدا و پیامبر(صلی‌ الله علیه وآله وسلم)، شناخت حجّت ممکن نیست، امّا گمراهی‌ از دین در اثر عدم شناخت حجّت لازم می‌آید.

به عبارت دیگر، عدم گمراهی‌ از دین، بدون شناخت حجّت، تضمین نمی‌شود.

وبدیهی‌ است که هردعایی‌، تنها پشتوانه حرکت به حساب می‌آید، اصل دعاء ابراز نیاز درونی‌ و طلب تأیید الهی‌، در حرکت بیرونی‌ است.

نیاز به معرفت که احساس شد و حرکت برای‌ کسب معارف که توسط بنده آغاز گردید اگر دل با خدا باشد و گام در راه او قرار گیرد وصول به معرفت تضمین شده است.

«قل ما یعبؤ بکم ربّی‌ لولا دعاؤکم».

«بگو اگر دعای‌ شما نباشد، پروردگار من به شما عنایتی‌ نکند.»

د) تقیّه به عنوان سلاح مقاومت:

امام رضا (علیه السلام) فرمود: «لا دین لمن لاورع له، و لا ایمان لمن لاتقیّة له إن اکرمکم عند اللّه أعملکم بالتّقیّة فقیل له: یابن رسول اللّه إلی‌ متی‌؟ قال: إلی‌ یوم الوقت المعلوم، و هو یوم خروج قائمنا اهل البیت.»

«کسی‌ که از گناه نپرهیزد، دین ندارد و کسی‌ که تقیّه نداشته باشد، ایمان ندارد همانا گرامی‌ترین شما نزد خدا، کسی‌ است که به تقیّه بیشتر و بهتر عمل کند.»

گفته شد: ای‌ فرزند رسول خدا تا کی‌؟

فرمود: تا روز «وقت معلوم» که همان روز ظهور و زمان قیام قائم ما اهلبیت است.

«تقیّه» هرگز به معنای‌ «دم فروبستن» و «بی‌تفاوت ماندن» و بنا به «مصلحت اصطلاحی‌» رفتار کردن و «نان به نرخ روز خوردن» نیست.

«تقیّه» هرگز به معنای‌ «دست کشیدن از آرمانها» و همراه شدن با هرکس و ناکس نیست. تقیّه‌ای‌ که از وظایف شیعیان در دوران غیبت حضرت مهدی‌(علیه السلام) شمرده شده و ارزشی‌ هم سنگ با «تقوی‌» دارد وعدم رعایتش مساوی‌ «با بی‌ایمانی‌» شمرده شده، نوعی‌ سلاح مقاومت است.

امام صادق (علیه السلام) در تفسیر آیات (95 تا 97) سوره کهف که در باره بنای‌ سدّ، توسط ذوالقرنین است و طی‌ آنان از سدّی‌ بلند که دشمنان نتوانند بر فرازش روند و از شکافتنش ناتوان باشند حکایت شده است می‌فرماید:

«اذا عَمِلتَ بالتقیّة لم یقدروا لک علی‌ حیلة و هو الحصن الحصین وصار بینک و بین اعداء اللّه سداً لایستطیعون له نقباً».

هنگامی‌ که به تقیّه عمل کنی‌ چاره‌ای‌ علیه تو نمی‌یابند ونمی‌توانند با تو نیرنگ بازند، و آن به مانند دژی‌ استوار و محکم است و بین تو و دشمنان خدا سدّی‌ نفوذ ناپذیر ایجاد می‌کند.»

پس تقیه، چاره‌ای‌ برای‌ در امان ماندن از دشمن مقتدر و فرصتی‌ برای‌ قدرت یافتن خویش است تا نیروها بیهوده هدر نروند و در موقع مناسب توان ضربه زدن به دشمن را داشته باشند.

هـ) انتظار آگاهانه:

امام صادق (علیه السلام) فرمود: «اقرب، ما یکون العباد من اللّه جلّ ذکره و أرضی‌ ما یکون عنهم اذا افتقدوا حجّة اللّه جلّ و عزّ و لم یظهر لهم و لم یعلموا مکانه و هم فی‌ ذلک یعلمون أنّه لم تَبطُل حجّة اللّه جلّ ذکره و لامیثاقه، فعندها فتوقّعوا الفرج صباحاً و مساءً...»

«زمانی‌ که بندگان به خدای‌ بزرگ نزدیک ترند و خدا از ایشان بیشتر راضی‌ است، زمانی‌ است که حجت خدای‌ تعالی‌ از میان آنان ناپدید گردد و ظاهر نشود و آنان جایش را هم ندانند. با این همه بدانند که حجت و میثاق خدا از بین نرفته و باطل نشده است. در آن حال، در هر صبح و شام، چشم انتظار فرج باشید».

فضیلت بندگان خدا در این زمان و رضایت بیشتر خداوند از آنان، بدین جهت است که آنان بی‌آنکه امام خویش را ببینند و معجزاتش را مشاهده کنند و در حیرتها به در خانه‌اش پناهنده شوند، تنها با اعتماد به خدا و پایبندی‌ به تقوی‌ و دوستی‌ اهلبیت، میثاق الهی‌ را نگاهبانی‌ کرده ومرزهای‌ عقیده را پاس می‌دارند.

امام صادق (علیه السلام) فرمود: «یا ابا بصیر! طوبی‌ لشیعة قائمنا المنتظرین لظهوره فی‌ غیبته و المطیعین له فی‌ ظهوره، اولئک اولیاء اللّه الذین لاخوف علیهم و لاهم یحزنون.»

«ای‌ ابوبصیر! خوشا به حال شیعیان قائم ما که در دوران غیبت او در انتظار ظهورش به سر می‌برند و در دوران ظهورش به اطاعت او روی‌ می‌کنند، آنان اولیای‌ خدا هستند که هیچ ترس و اندوهی‌ بر ایشان نیست.»

باهم آمدن دو وصفِ «انتظار در غیبت» و «اطاعت در ظهور»، برای‌ شیعیان حضرت قائم(علیه السلام)، نشان دهنده نوعی‌ ملازمت بین این‌دو وصف است. به این معنا که شیعیان منتظر در دوران غیبت چنان امام خود را شناخته و در اطاعتش می‌کوشند که اگر دوران ظهور تحقق می‌یافت، در زمره مطیعین حقیقی‌ او بودند.

ی) حزن و اندوه بر مصائب غیبت و دعا برای‌ ظهور :

سدیر صیرفی‌ گوید: با برخی‌ از اصحاب بر امام صادق (علیه السلام) وارد شدیم، او را نشسته بر خاک دیدیم، در حالی‌ که عبایی‌ خشن با آستین کوتاه پوشیده و با قلبی‌ سوخته، همچون مادر فرزند از دست داده، می‌گریست، رنگ چهره‌اش تغییر کرده و اندوه از گونه‌های‌ مبارکش پیدا بود و اشکهایش، لباسش را خیس کرده بود وناله می‌کرد:

«مولای‌ من! غیبت تو، خواب را از چشمانم ربوده و زمین را بر من تنگ نموده و آسایش دلم را از من گرفته است!

مولای‌ من! غیبت تو، بلا و مصیبت مرا به فاجعه‌های‌ ابدی‌ پیوند داده، و از دست دادن یاران، یکی‌ پس از دیگری‌، اجتماع و شماره ما را از بین برده، هنوز سوزش اشکی‌ که از چشمم می‌ریزد و ناله‌ای‌ که از دلم بر می‌خیزد با یاد بلاها و سختی‌های‌ ـ دوران غیبت تو ـ پایان نیافته که درد و رنج شدیدتر و دردناکتری‌ در برابر دیدگانم شکل می‌گیرد!»

سدیر گوید: شگفت زده پرسیدیم این ماتم وگریه برای‌ چیست؟!

امام صادق(علیه السلام) آهی‌ عمیق و سوزناک کشید و فرمود:

ای‌ وای‌! صبح امروز، در کتاب جفر نظر می‌کردم و در باره ولادت و غیبت طولانی‌ و طول عمر قائم ما و بلاهای‌ مؤمنین در آن زمان و ایجاد شک و تردید در اثر طول غیبت و ارتداد اکثریت مردم از دین و خروج آنان از تعهد به اسلام، تأمل و دقتی‌ داشتم، در اثر آن، رقّت مرا فرا گرفت و حزن و اندوه بر من چیره شد.»

وقتی‌ حال امام صادق(علیه السلام) ـ که حدود یکصد سال قبل از آغاز دوره غیبت می‌زیسته است ـ چنین باشد، باید دید حال سرگشتگان دوران غیبت و دورماندگان از چشمه زلال ولایت چگونه باید باشد، بیهوده نیست که در هر مناسبتی‌ شادی‌ آفرین یا غمبار، سفارش به قرائت دعای‌ ندبه شده‌ایم که حدیث اشک و سوز دل منتظران حضرت مهدی‌(علیه السلام) است.

وبی‌ مورد نیست که این چنین بر دعای‌ برای‌ فرج در زمان غیبت، تأکید شده است.

امام زمان(علیه السلام) می‌فرماید: «اکثرو الدعاء بتعجیل الفرج».

«برای‌ نزدیک شدن ظهور و فرج، بسیار دعا کنید.»

 

مهدی عباسی

سرپرست اداره تبلیغات اسلامی ماهنشان

 

لینک      نظرات ()      

مطالب اخیر
کلمات کلیدی وبلاگ
دوستان من
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری پايگاه اطلاع رساني دفتر نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه بوشهر سازمان تبلیغات اسلامی صدا و سیماي جمهوري اسلامي ايران مركز بوشهر پايگاه داده هاي فرهنگي- ديني پایگاه اینترنتی حاج حامد شاکرنژاد واحد مرکزی خبر موسسه شميم نخلستان بوشهر و كانون قرآْن مسجد ابوالفضل علیه السلام دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) مؤسسه فرهنگي موعود شورای اسلامی شهر تهران شبکه آموزش سيما شبكه يك صدا و سيمای جمهوری اسلامی ايران شبكه جهاني جام جم رسانه بین الملل سیما آموزش نماز قرآن و عترت :: رادیو :: سرویس جهانی منتظرالمهدي مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت علیه السلام مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت علیه السلام 2 پايگاه تخصصى نهج البلاغه وابسته شميم انتظار خبرگزاری آينده روشن خبرگزاری قرآنی ايران كانون راهبردي، فرهنگي و آموزشی خیمه جامعه ی وبلاگ نویسان بوشهر تشكلهاي ديني و مراكز فرهنگي كشور 100 خاطره از شهدا || شهید چمران و ... جنبش عدالتخواه دانشجویی عصر انتظار دولت مهر آرشیو اخبار 20:30 یوزرنیم و پسورد نود 32 دنیای مجازی دانلود رایگان کتابهای کامپیوتری فقط عکس ..عکس ... عکس قالب های پرشین بلاگ جامعه ی وبلاگ نویسان بوشهر نسیــــــــم شمــال لغت نامه دهخدا گل آقا پایگاه مقاومت عاشقان ثارالله شیراز وب سایت امام خمینی ره آموزش نظامی پیامبر امید :: یا لثارات الحسین :: .::لاله های آسمانی::. پایگاه آموزشی خبری آی تی گل نرگس پایگاه آموزشی خبری آی تی گل نرگس دستمال آبی پایگاه عفاف و حجاب صفوف آهنین پارس تولز مرجع ابزار وبمستر ایران مرکز مشاوره ازدواج و خانواده من هنوز زنده ام باشگاه خبرنگاران جوان استان همدان کانون شاگردان شهداء استان بوشهر بچه های مشهد بسیجیان گمنام عطر ظهور پایگاه خبری دانشجویان دانشگاه آزاد کاشان عشق است خدا پایگاه مقاومت صاحب الزمان (عج) اردبیل پاینده باد جمهوری اسلامی ایران علمي فرهنگي عمار هرمزگان نوشته های ساکت ما و یاد ترانه یک گام تا رهایی تلنگر ماجراهای من ورایانه هبوط سروش 8 طاها نیوز طاها شیخیانی کلامی از فرزند کورش پایگاه اطلاع رسانی قاری امیرحسین توحیدی دفتر تمرین سید مهدی کمال آرا پرشین گیگ دکتر نادر چقاجردی .::. ايلام امروز ::. آکاایران ، آکا الکتریک ، آکاالکتریک كشتي كج ایستگاه صلواتی 2 ... خبرهای خبرگزاری ها و سایت ها ثبت سایت شما در فهرست سایتهای ایرانی پايگاه رسمي محمدرضا سرشار (رضا رهگذر) عشق - عقل - ایمان کامران نجف زاده - به نام آرام دل‌ها رو به جلو بچه حزب الهي هوانورد حرکت مداوم و رو به جلو با راهکارهای نوین سایت صنعت و دانش سازمان مدارس معارف اسلامي پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیة الله العظمی مکارم شیرازی محمدکاظم روحانی نژاد خبرنگار صداوسیما جهاد فی سبیل الله بر دوش همه ماست صدا و نما ناگفته های من وتو به رنگ حقوق تيتر - ایمان ندومی دشتي ها هیأت مذهبی محبان اهلبیت علیهم السلام شهرستان بوشهر هیئت جوانان منتظر مراغه *بیت الزهرا حاج سیدعزیزحسینی دشتی (عمدة الاخیار) گلچین مطالب لوکس فارسی شناخت رهبری پیامک های ادبی - بیشه مقالات عمران ومعماری پایگاه گسترش آراء و اندیشه‌های حضرت امام خمینی رحمة الله علیه شیعه تم.:. قالب مذهبی امام روح الله وب سایت شهید گمنام منتظر... بچه‌های قلم پایگاه اینترنتی خورشید آل یاسین دانشجویان دانشگاه صنعتی کرمانشاه ایران نامه صلی الله علی الباكین الحسین روضه رضوان وب سایت شهید گمنام وبلاگ سیاسی مذهبی رهروان ولایت فجر آزادی - شهیدان زنده اند باولایت زنده ایم گیلان ، استان زیبای من کامران نجف زاده خبرنگارقلبهای ما نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت ایرانشهر وبلاگ رسانه فدائیان عشق با ولایت تا شهادت جهان اسلام پایگاه وب شبکه آموزش سیمای جمهوری اسلامی ایران وب سایت شخصی خانم صاحب الزمانی .:: عطرنماز ::. بهشت دل انديشه قم راه ولایت سربازان آخرالزمان چاپ 5 ستاره پایگاه اطلاع رسانی سپاه عاشورا استان آذربایجان شرقی وبلاگ قرآنی تصاویر جدید حاج حامد شاکر نژاد بنیاد دعبل خزاعی پنل ارسال پیامک رایگان ایذه سلام انجمن بزرگ نیمباز گرگان پست ‌الکترونیک ایرانی 'چاپار' دانشجویان کارشناسی اطاق عمل اتصال ******************* Join پرندگان ایران ایران نامه پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه نیوز ايمني- حفاظت دريايي- جستجو و نجات دريايي | سازمان بنادر و دریانوردی جنـبش پیامـکی +جهان 2014 ( ◠‿◠)+ اشک قلم سپهربلاگ سایت مشاغل ناصرون - رسانه مجازی جوانان مطالبه گر جنوب کشور ارزش های دفاع مقدس بیسیم چی عشق اول آخرم فقط خدا ☫ عَلِیٌّ وَلِیُّ الله ☫ اخبار فناوری اطلاعات شبکه دوستان بهشت من شبکه اجتماعی ادبیات جهان