پروفایل من
امیرحسین مومنی
تماس با من
نویسنده (های) وبلاگ
آرشیو وبلاگ
تثبیت جایگاه شورای هیئات مذهبی در گرو حمایت‌های حقوقی سازمان نویسنده: امیرحسین مومنی - دوشنبه ٢٧ دی ۱۳۸٩

 

گفتگو با حجت الاسلام روح الدین دریکوند، رییس شورای مرکزی هیئات مذهبی کشور

 

 -جایگاه عاشورا در فرهنگ ایران اسلامی را چگونه ارزیابی می‌کنید و مهم ترین پیام آن چیست؟

در فرهنگ ایران اسلامی، عاشورا جایگاهی بس والا و ارزشمند دارد. ایرانیان همواره از حامیان خاندان پاک پیامبر(ص) بوده و در دوران حکومتهای غاصب بنی امیه و بنی عباس پناهگاه اهل بیت عصمت و طهارت(س) بوده اند. عاشورا با فرهنگ ایرانی عجین شده و فرهنگ ایرانی – اسلامی و انقلاب اسلامی ثمره عاشورا و الهام گرفته از نهضت سرخ اباعبدا... الحسین (ع) است. مهم ترین پیام آن این است که ایرانیان مسلمان و متعهد به ندای هل من ناصر حسین(ع) صادقانه پاسخ داده و همیشه نام و یاد و مرام حسین بن علی (ع) را زنده نگهداشته و پرچم هیهات منا الذله را بر افراشته نگاه داشته و خواهند داشت همچنان که در دوران پیروزی انقلاب اسلامی و دوران پرشکوه دفاع مقدس و فتنه اخیر دشمنان داخلی و خارجی، مردم با بصیرت ایران اسلامی تحت رهبری‌های خردمندانه و حکیمانه امام خامنه‌ای بیرق عزت و عظمت حسینی را به اهتزاز درآورده و یزیدیان زمان را رسوا کرده‌اند.

 

-محرم و صفر بهترین فرصت برای تبلیغ فرهنگ تشیع است چگونه می توان بیشترین بهره را از این فرصت برد؟

واقعاً این جمله پیر جماران و مرشد انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) حکیمانه بود که :" این محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است" با توجه به ماهیت ظلم ستیزی و اصلاح طلبی قیام سید و سالار شهیدان حضرت حسین بن علی (ع) و لزوم تداوم راه پاک شهیدان کربلا و نهضت اباعبدا... الحسین (ع)، مجالس روضه و مراسم عزاداری در ماههای محرم و صفر در مساجد ، حسینیه ها ، تکایا ، ادارات و منازل باعث می شود تا مردم عزیزمان با آشنایی با تاریخ صدر اسلام درسها و عبرتهای عاشورا را فرا گرفته و از انحراف در جامعه اسلامی جلوگیری کنند و از طرفی با بیان مسائل احکام و اخلاق و اعتقادات، باورهای اعتقادی و اخلاقی مردم تقویت شده و بنیان دینی و انقلابی جامعه مستحکم شده و از این طریق سدی محکم در برابر تهاجم ناجوانمردانه فرهنگی دشمنان ایجاد خواهد شد. لذا محرم و صفر خنثی کننده توطئه های دشمنان و باعث ترویج مکتب حیاتبخش اهل بیت عصمت و طهارت(س) است.

 

 -رویکرد فرهنگی شورای هیئات مذهبی در محرم و صفر 1432 هجری قمری چیست؟

مهم ترین رویکرد شورای هیئات مذهبی کشور ترویج فرهنگ عاشورا و تبیین درسها و عبرتهای عاشورا ومبارزه فرهنگی با خرافات و پیرایه ها و بدعتها در مراسم عزاداری سرور و سالار شهیدان حضرت حسین بن علی (ع) است. خوشبختانه با تشکیل شورای مرکزی هیئات مذهبی و فعالیت بسیار موثر هیات رئیسه کشوری و با همکاری صمیمانه سازمان تبلیغات اسلامی ، در این زمینه فعالیت های بسیار خوبی صورت گرفته و انشاءا... گامهای بعدی هم برداشته خواهد شد و ما شاهد زدودن پیرایه ها و خرافات و بدعتها از فرهنگ عزاداری و گسترش روحیه ایثار، فداکاری، محبت، صفا و صمیمیت، معنویت و خدمت به مردم و هوشمندی و بصیرت در مقابله با توطئه‌های بیگانگان خواهیم بود.

 

 -آیا ارتباطی بین فتنه یزیدی با فتنه 88 می بینید؟ به مصادیق آن اشاره کرده و توضیح دهید ثمره بصیرت و پیروی از ولایت چیست؟

آری اگر دقت کنیم بین فتنه یزیدی سال 61 هجری با فتنه یزیدیان زمان در سال 1388 ارتباط روشنی وجود دارد. فرماندهان و امیران منصوب یزید، خود را برحق و یاران اباعبدا... الحسین (ع) را جبهه باطل معرفی میکردند، در فتنه 1388 هم سران فتنه خود را طرفدار حق و حقیقت و عدالت و پیرو خط امام معرفی کرده و دولت خدمتگزار و نظام اسلامی را متهم به دیکتاتوری، دروغگویی و ... می‌کردند و سخن از لزوم تغییر در حکومت می‌دادند.

یزیدیان در سال 61 هجری بدنبال ضربه زدن به اصل دین و بازگشت به ارزشهای جاهلی و دنیاطلبی بودند و فتنه گران در سال 1388 نیز با شعار" مرگ بر اصل ولایت فقیه " و روزه خواری و شعارهای ضدانقلابی " نه غزه نه لبنان"و... بدنبال محو حکومت دینی و ارزشهای انقلابی و آرمانهای امام راحل بودند. آن‌ها اهداف شیطان را دنبال می‌کردند و تمام عِدّه و عُده را به میدان آوردند و فتنه گران در سال 1388 نیز بدنبال خوش خدمتی به استکبار جهانی بوده و تمام ضدانقلاب، بهایی ها، کمونیستها، سلطنت طلبها، منافقین و ... را برای مقابله با جمهوری اسلامی بسیج کردند. همچنین نصیحت‌های دلسوزانه سید الشهدا(ع) را نپذیرفتند و فتنه گران نیز از نصیحتهای دلسوزانه رهبر عزیز انقلاب و حسین (ع) زمان روی برگرداندند.

بدون شک پیروزی جمهوری اسلامی بر فتنه گران در سال 88 مرهون بصیرت، هوشمندی، دشمن شناسی، شناخت لحظه نیاز به حضور در صحنه و پیروی عاشقانه از مقام منیع ولایت بود که این ملت با فرهنگ و بابصیرت نگذاشتند جریانات تاسف بار سقیفه، صفین، جمل و عاشورا یکبار دیگر تکرار شود. آفرین بر این ملت با بصیرت و آفرین بر این رهبر حکیم و فرزانه.

 

 -پیرامون عمده مشکلاتی که در نحوه برگزاری مراسم عزاداری در استانها با آن مواجه هستید توضیح دهید و بگویید با توجه به منشاء مشکل و میزان تاثیر گزاری آسیب ها بهترین راه مقابله باآن چیست؟

خوشبختانه به برکت بیداری انقلابی و تروج فرهنگ دینی در دوران پرشکوه انقلاب اسلامی بسیار از مشکلات حل شده و بحمدا... روز بروز شاهد افزایش سطح بصیرت و معرفت در کنار شور حسینی درهیئات مذهبی و دستجات عزاداری هستیم و خرافات و پیرایه ها و بدعتها از فرهنگ عزاداری بتدریج رنگ باخته و جای خود را به درسها وعبرتهای عاشورا داده است.بویژه بعداز تشکیل شورای هیئات مذهبی در شهرستانها، استانها و شورای مرکزی و تعامل بسیار خوب شورا و سازمان تبلیغات اسلامی ، مشکلات بود و نیز دسته بندی شده و با اجرای طرحهای آموزشی بزودی شاهد رشد و شکوفایی هیئات مذهبی و دستجات عزاداری خواهیم بود.بدیهی است بهترین راهکار مقابله با مشکلاتی که صبغه فرهنگی – تبلیغی دارنداین است که با فرهنگ‌سازی و ترویج ارزشهای دینی و انقلابی و گسترش آموزشی و پژوهشی به مقابله با کژیها و کاستیها و آسیبها برویم

و این شرط مهم موفقیت در امور فرهنگی تبلیغی است.

 

-نقش سازمان تبلیغات اسلامی در ارتقاء فرهنگ عزاداری و مبارزه با آسیبها را چگونه ارزیابی می کنید؟

سازمان تبلیغات اسلامی با تشکیل شوراهای هیئات مذهبی در سه سطح شهرستان – استان و کشور و تصویب اساسنامه آن، از طریق شورا به ساماندهی هیئات مذهبی و دستجات عزاداری پرداخته و با ترتیب دادن دیدار مسئولین هیئات مذهبی با مراجع معظم تقلید (و درآینده با رهبر فرزانه انقلاب اسلامی) و تشکیل کانون مداحان و ... حضور فعال در ستاد ساماندهی شئون فرهنگ عزاداری و ...

گام‌های بلندی در مبارزه با آسیب‌ها و ارتقاء فرهنگ عزاداری برداشته و امید داریم با حمایت‌های حقوقی بیشتر از شورای هیئات مذهبی و تثبیت جایگاه شورا و عضویت آن در شورا فرهنگ عمومی و کار گروههای تخصصی فرهنگی در کشور و دراستانها به موفقیت‌های بیشتری دست یابد.

 

-بمنظور همسو کردن هیئات با اهداف سازمان تبلیغات اسلامی در محرم سال جاری چه فعالیتهایی انجام داده اید و در این عرصه چه دستاوردهایی بدست آورده اید؟

اهداف سازمان تبلیغات اسلامی همان اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی و اهداف قیام سرور وسالار شهیدان حضرت اباعبدا... الحسین (ع) است و لذا تعامل و همکاری صمیمانه ای بین شورای هیئات و سازمان تبلیغات اسلامی وجود داشته و دارد. و البته در این دوره (دوره سوم فعالیت شورای مرکزی هیئات مذهبی کشور) تعامل و همکاری بیشتر و صمیمانه تر است. و به‌همین منظور چندین نشست شورای هیئات مذهبی و هیات رئیسه شورا با جناب حجت الاسلام و المسلمین دکتر خاموشی رئیس محترم سازمان تبلیغات اسلامی و جناب حجت الاسلام و المسلمین حسین روحانی نژاد معاون فرهنگی و تبلیغ و جناب حجت الاسلام و المسلمین حاج آقادیلمقانی مدیرکل محترم تشکلهای دینی و همکارانشان برگزار شده و مشکلات آسیب شناسی شده و راه‌کارهای متناسب از جمله هماهنگی بیشتر بین مدیران‌کل تبلیغات اسلامی و رؤسای ادارات تبلیغات اسلامی شهرستانها با مسئولین شورای هیئات مذهبی و با رسانه ملی و دستگاهها فرهنگی تبلیغی و نیروی انتظامی صورت گرفته تا انشاء ا... شاهد برگزاری مراسم بسیار خوب همراه با شور حسینی و معرفت حسینی در کشور باشیم.

 

-در هر منطقه با توجه به شرایط فرهنگی خاص خود ، عزاداری خاص خود را داشته است.در همین راستا برای نظارت و رسیدگی ، هیئات مذهبی در نقاط مختلف چه عملکردی داشته اید؟

البته، تنوع در نوع و شکل عزاداری در استانهای مختلف نه تنها یک تهدید نیست بکله یک فرصت ارزشمند برای تجلی عمق و گستره بینش و عواطف پاک محبان و شیعیان اباعبدا... الحسین (ع) است. لذا در این خصوص هیچ مشکلی وجود ندارد . زیرا بین شورای هیئات مذهبی و سازمان تبلیغات اسلامی و دستگاههای فرهنگی و انتظامی هماهنگی کامل وجود دارد و از مراسم عزاداری بازدید بعمل آمده و اگر مورد خاصی از انحراف مشاهده شود، به مسئولین محترم هیئات گفته شده و در شوای هیئات مذهبی تصمیمات لازم اتخاذ شده و ابلاغ خواهد شد.

 

 -ارزیابی عملکرد افراد تعیین شده بعنوان مسئول هیئات مذهبی استانها به چه صورت مورد بررسی قرار می‌گیرد؟

بهترین ارزیابی و نظارت از سوی اعضای فعال و مسئولین هیئات مذهبی در شهرستانها و استانها صورت می پذیرد.بدینصورت که عملکرد مسئولین شورای هیئات مذهبی شهرستانها همواره زیر ذره بین مسئولین هیئات همان شهرستانهاست و رضایت یا عدم رضایت خود را در انتخابات هرساله نشان میدهند .همین اتفاق برای مسئولین شورای هیئات مذهبی استانها و کشور نیز صورت می پذیرد. بنابرین یک نظارت همگانی همواره در جریان است و این به سلامت کار بسیار کمک می کند و مسئولین شوراها همواره خود را در عرصه نقد مخاطبین خود می بیند علاوه بر این سازمان تبلیغات اسلامی و برخی دستگاههای مسئول دیگر نیز بازوهای نظارتی و ارزیابی دارند و در نهایت دفتر مرکزی سازمان تبلیغات اسلامی هم ارزیابی نهایی را انجام خواهد داد.

 

 -تاکنون چهار جلسه هیات رئیسه شورای مرکزی هیئات مذهبی برگزار شده است . توضیح بفرمایید که دستاوراین جلسات برای هیئات مذهبی چه بوده است و برگزاری آنها تاچه میزان شما را به اهدافتان نزدیک کرده است؟

تشکیل جلسات هیات رئیسه شورای مرکزی هیئات مذهبی کشور با توجه به اینکه قبل از این جلسات ، جلسه شورای هیئات مذهبی دراستانها و شهرستانها تشکیل شده و نتایج آن جلسات در جلسه هیات رئیسه کشوری مطرح می شود جلسات بسیار مفیدی است.

ولذا نتایج بسیار ارزشمندی داشته است که برنامه ریزی برای دیدار با مقام معظم رهبری ، رؤسای سه قوه و مسئولین محترم دستگاههای فرهنگی واجرایی از جمله سردار افشار معاون فرهنگی اجتماعی وزیر کشور و .... یکی از این دستاوردهاست.

تدوین برنامه جامع آموزشی در ابعاد مختلف : فرهنگی، تبلیغی، اجتماعی، علمی، آموزشی، ورزشی، اردویی و ... تلاشی برای تثبیت جایگاه شورای هیئات مذهبی در شهرستانها ، استانها و در سطح کشور تلاشی برای اختصاص بودجه برای فعالیتهای آموزشی هیئات مذهبی و تجهیز هیئات به امکانات نرم افزاری روز و ... از دیگر نتایج این نشستها بوده است.

 

-نقاط قوت و ضعف در اجرای برنامه هایتان را توضیح دهید و از مسئولان سازمان تبلیغات اسلامی چه خواسته ها و انتظاراتی دارید؟

از نقاط قوت فعالیت شورای هیئات مذهبی کشور میتوان به شناخت بیشتر استانها از یکدیگر و همفکری و انتقال تجارب، شناخت آسیبها، مشکلات، بدعتها، خرافات و پیرایه هایفرهگ عزاداری و ... برنامه ریزی کلان فرهنگی- تبلیغی برای حل این مسکلات ، تعامل صمیمانه شورا و سازمان تبلیغات اسلامی، تدوین برنامه جامع آموزشی، دیدار اعضای شورا با مراجع معظم تقلید ، عرضه محصولات فرهنگی و پیگیری برای دیدار اعضای شورا با مقام معظم رهبری، رؤسای محترم سه قوه و شخصیتهای برجسته فرهنگی کشور و ... یاد کرد.

شاید عدم تثبیت جایگاه شورا و جا نیفتادن کامل آن در سطح رسانه ها و برخی دستگاههای تصمیم ساز و تصمیم گیرنده و ... از نقاط ضعف فعالیت شورا محسوب شود. اما انتظارات شورااز سازمان تبلیغات اسلامی، تداوم تعامل صمیمانه، ایجاد بستر لازم برای رشد و شکوفایی فعالیت هیئات مذهبی، تلاشی برای تثبیت جایگاه و معرفی شورا در سطح کشور، همکاری صمیمانه و نزدیک مدیران کل تبلیغات اسلامی استانها و رؤسای ادارات تبلیغات اسلامی شهرستانها، شورای هیئات مذهبی استانها و شهرستانها، تلاش برای اختصاص بودجه فرهنگی سفر سوم ریاست محترم جمهوری به استانها به فعالیتهایی شورای هیئات مذهبی و مساعدت لازم برای ترسیم سند چشم انداز 20 ساله آینده شورا و اجرای برنامه جامع آموزشی و تجهیزات هیئات مذهبی به ابزارهای پیشرفته فرهنگی تبلیغی بویژه امکان استفاده هیئات از فضای مجازی و ... برای مقابله به تهاجم فرهنگی دشمنان اسلام و ترویج فرهنگ صحیح عزاداری و گسترش فرهنگ اهل بیت عطمت و طهارت (س) است.

 

 -با توجه به برگزاری دومین نشست فصلی رؤسای شورا و جلسات مذهبی کشور که چندی پیش در معاونت فرهنگی برگزار شده درخصوص دستاوردهای این نشست توضیحاتی ارائه بفرمایید؟

حاصل این نشست آشنایی بیشتر هیات رئیسه و مسئولین محترم دفتر مرکزی سازمان تبلیغات اسلامی با مشکلات هیئات و آسیبهای فرهنگ عزاداری، ارائه پیشنهادات بسیار مفید و سازنده از سوی مسئولین شورای هیئات مذهبی استانها، ایجاد هماهنگی هرچه بیشتر برای اجرای هرچه بهتر مراسم عزاداری در استانها و تقویت همدلی بین شورای هیئات مذهبی و وحدت رویه و هماهنگی در اجرای مراسم بوده است.


لینک      نظرات ()      

مطالب اخیر
کلمات کلیدی وبلاگ
دوستان من
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری پايگاه اطلاع رساني دفتر نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه بوشهر سازمان تبلیغات اسلامی صدا و سیماي جمهوري اسلامي ايران مركز بوشهر پايگاه داده هاي فرهنگي- ديني پایگاه اینترنتی حاج حامد شاکرنژاد واحد مرکزی خبر موسسه شميم نخلستان بوشهر و كانون قرآْن مسجد ابوالفضل علیه السلام دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) مؤسسه فرهنگي موعود شورای اسلامی شهر تهران شبکه آموزش سيما شبكه يك صدا و سيمای جمهوری اسلامی ايران شبكه جهاني جام جم رسانه بین الملل سیما آموزش نماز قرآن و عترت :: رادیو :: سرویس جهانی منتظرالمهدي مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت علیه السلام مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت علیه السلام 2 پايگاه تخصصى نهج البلاغه وابسته شميم انتظار خبرگزاری آينده روشن خبرگزاری قرآنی ايران كانون راهبردي، فرهنگي و آموزشی خیمه جامعه ی وبلاگ نویسان بوشهر تشكلهاي ديني و مراكز فرهنگي كشور 100 خاطره از شهدا || شهید چمران و ... جنبش عدالتخواه دانشجویی عصر انتظار دولت مهر آرشیو اخبار 20:30 یوزرنیم و پسورد نود 32 دنیای مجازی دانلود رایگان کتابهای کامپیوتری فقط عکس ..عکس ... عکس قالب های پرشین بلاگ جامعه ی وبلاگ نویسان بوشهر نسیــــــــم شمــال لغت نامه دهخدا گل آقا پایگاه مقاومت عاشقان ثارالله شیراز وب سایت امام خمینی ره آموزش نظامی پیامبر امید :: یا لثارات الحسین :: .::لاله های آسمانی::. پایگاه آموزشی خبری آی تی گل نرگس پایگاه آموزشی خبری آی تی گل نرگس دستمال آبی پایگاه عفاف و حجاب صفوف آهنین پارس تولز مرجع ابزار وبمستر ایران مرکز مشاوره ازدواج و خانواده من هنوز زنده ام باشگاه خبرنگاران جوان استان همدان کانون شاگردان شهداء استان بوشهر بچه های مشهد بسیجیان گمنام عطر ظهور پایگاه خبری دانشجویان دانشگاه آزاد کاشان عشق است خدا پایگاه مقاومت صاحب الزمان (عج) اردبیل پاینده باد جمهوری اسلامی ایران علمي فرهنگي عمار هرمزگان نوشته های ساکت ما و یاد ترانه یک گام تا رهایی تلنگر ماجراهای من ورایانه هبوط سروش 8 طاها نیوز طاها شیخیانی کلامی از فرزند کورش پایگاه اطلاع رسانی قاری امیرحسین توحیدی دفتر تمرین سید مهدی کمال آرا پرشین گیگ دکتر نادر چقاجردی .::. ايلام امروز ::. آکاایران ، آکا الکتریک ، آکاالکتریک كشتي كج ایستگاه صلواتی 2 ... خبرهای خبرگزاری ها و سایت ها ثبت سایت شما در فهرست سایتهای ایرانی پايگاه رسمي محمدرضا سرشار (رضا رهگذر) عشق - عقل - ایمان کامران نجف زاده - به نام آرام دل‌ها رو به جلو بچه حزب الهي هوانورد حرکت مداوم و رو به جلو با راهکارهای نوین سایت صنعت و دانش سازمان مدارس معارف اسلامي پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیة الله العظمی مکارم شیرازی محمدکاظم روحانی نژاد خبرنگار صداوسیما جهاد فی سبیل الله بر دوش همه ماست صدا و نما ناگفته های من وتو به رنگ حقوق تيتر - ایمان ندومی دشتي ها هیأت مذهبی محبان اهلبیت علیهم السلام شهرستان بوشهر هیئت جوانان منتظر مراغه *بیت الزهرا حاج سیدعزیزحسینی دشتی (عمدة الاخیار) گلچین مطالب لوکس فارسی شناخت رهبری پیامک های ادبی - بیشه مقالات عمران ومعماری پایگاه گسترش آراء و اندیشه‌های حضرت امام خمینی رحمة الله علیه شیعه تم.:. قالب مذهبی امام روح الله وب سایت شهید گمنام منتظر... بچه‌های قلم پایگاه اینترنتی خورشید آل یاسین دانشجویان دانشگاه صنعتی کرمانشاه ایران نامه صلی الله علی الباكین الحسین روضه رضوان وب سایت شهید گمنام وبلاگ سیاسی مذهبی رهروان ولایت فجر آزادی - شهیدان زنده اند باولایت زنده ایم گیلان ، استان زیبای من کامران نجف زاده خبرنگارقلبهای ما نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت ایرانشهر وبلاگ رسانه فدائیان عشق با ولایت تا شهادت جهان اسلام پایگاه وب شبکه آموزش سیمای جمهوری اسلامی ایران وب سایت شخصی خانم صاحب الزمانی .:: عطرنماز ::. بهشت دل انديشه قم راه ولایت سربازان آخرالزمان چاپ 5 ستاره پایگاه اطلاع رسانی سپاه عاشورا استان آذربایجان شرقی وبلاگ قرآنی تصاویر جدید حاج حامد شاکر نژاد بنیاد دعبل خزاعی پنل ارسال پیامک رایگان ایذه سلام انجمن بزرگ نیمباز گرگان پست ‌الکترونیک ایرانی 'چاپار' دانشجویان کارشناسی اطاق عمل اتصال ******************* Join پرندگان ایران ایران نامه پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه نیوز ايمني- حفاظت دريايي- جستجو و نجات دريايي | سازمان بنادر و دریانوردی جنـبش پیامـکی +جهان 2014 ( ◠‿◠)+ اشک قلم سپهربلاگ سایت مشاغل ناصرون - رسانه مجازی جوانان مطالبه گر جنوب کشور ارزش های دفاع مقدس بیسیم چی عشق اول آخرم فقط خدا ☫ عَلِیٌّ وَلِیُّ الله ☫ اخبار فناوری اطلاعات شبکه دوستان بهشت من شبکه اجتماعی ادبیات جهان