پروفایل من
امیرحسین مومنی
تماس با من
نویسنده (های) وبلاگ
آرشیو وبلاگ
کوچه‌نقاش‌ها، صدفی دیگر از اقیانوس بیکران دفاع مقدس است نویسنده: امیرحسین مومنی - یکشنبه ٢٧ تیر ۱۳۸٩

دکتر خاموشی درباره «کوچه نقاش‌ها» گفت: زمانی که کتاب «دا» را خدمت مقام معظم رهبری بردند، ایشان جمله بسیار گهرباری فرمودند که جنگ اقیانوس عظیمی است که شما یک صدف از آن را کشف کردید که به‌گمان من کتاب «کوچه نقاش‌ها» هم یکی دیگر از صدف‌های این اقیانوس بیکران است.


به‌گزارش روابط‌عمومی سازمان تبلیغات‌اسلامی، حجت الاسلام و المسلمین سیدمهدی خاموشی، رییس سازمان تبلیغات‌اسلامی، درابتدای مراسم رونمایی از این کتاب در تالار مهر حوزه‌هنری وابسته به این ‌سازمان، تصریح کرد: تحولاتی که در مورد افراد در کتاب «کوچه نقاش‌ها» می‌خوانید ما هم به عینه لمس کردیم. توصیه می‌کنم همگان این کتاب را بخوانند، چرا که «کوچه نقاش‌ها» یک میراث معنوی خوبی است که خدا به ما ودیعه داده است و از آقای کاظمی و مولف کتاب ممنونیم که توانسته‌اند بخشی از خاطرات جنگ را نقل کنند.

وی افزود: من کتاب را در کمتر از سه روز خواندم، کتابی بس خواندنی، جذاب و پر کشش است. این کتاب داستان صحنه جنگ است که به‌نظر من داستان جنگ آقای‌کاظمی نیست، بلکه راوی صادقانه آنچه را که دیده روایت کرده است.

این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، تصریح کرد: انقلاب‌اسلامی و امام راحل و بزرگان دین ما آمدند شعار هویت انسان و آزادگی انسان را مطرح کنند ولی دیگران از این شعار خوششان نیامد و با ما درگیر شدند و این درگیری به‌اینجا انجامید که دشمن بعثی را ترغیب کردند که بر آب، خاک، جان و مال ما مسلط شود و می‌خواستند این تسلط به‌سرعت انجام گیرد و تصمیمشان این بود که بخشی از خاک ما را جدا کنند.

رئیس سازمان تبلیغات‌اسلامی، افزود: اما واقعیت دفاع مقدس نشان داد که امام ساده قیام نکرد، آن‌زمانی که در سال 41 و 42 امام مبارزه را شروع کردند، وقتی از ایشان سوال کردند شما با کمک چه کسانی می‌خواهید قیام کنید، فرمودند فرزندانی که تازه زاده شدند و دارند شیر می‌‌خورند.آنها یاران من هستند. میانگین سنی رزمندگانی که در جنگ به‌فرماندهی کسانی مثل دکتر چمران لبیک گفتند بیست سال بود.

وی اظهار داشت: امام مردم را به طور کامل شناخت و با این مردم به عنوان اصلی‌ترین سرمایه در مقابل تمام جهان استکبار و نه مقابل بخشی از آن ایستاد.
در ادامه این مراسم راحله صبوری، نویسنده «کوچه نقاش‌ها»؛ گفت: خداوند بزرگ را سپاسگزارم که توانستم قدمی دیگر در ثبت خاطرات رزمندگان و شهدا بردارم و سندی دیگر را به‌جامعه عرضه کنم .   


وی در باره عنوان کتاب هم عنوان کرد: در همان اولین دیدار با راوی، اسم «کوچه نقاش‌ها» برایم ماندگار شد و از میان عناوینی که پیشنهاد شد این عنوان را انتخاب کردم.            


صبوری در ادامه ضمن تشکر از سید ابوالفضل کاظمی برای پذیرش و انجام مصاحبه‌ها، افزود: احساس کردم آقای کاظمی گویای فرهنگ گمشده‌ای است که رو به فراموشی است و باید به این فرهنگ هویت بدهم.       

   
وی افزود: البته در تدوین کتاب سختی‌هایی هم داشتم، برای نمونه لحن و سبک گفته‌های ایشان مرا وادار می‌کرد که به لغت‌نامه مراجعه کنم چون لحن ایشان تهرانی قدیم بود. در مدت مصاحبه دوبار ایشان در بیمارستان بستری شد ولی با این وجود ادامه دادند.   


نویسنده «کوچه نقاش‌ها» در مورد رعایت سبک و لحن کلام راوی خاطرات هم گفت: از ویژگی‌های مهم دیگر سبک و لحن بیان ایشان بود،در تاریخ شفاهی برای کسانی که درگیر نوشتن خاطرات هستند رعایت لحن و سبک کلام راوی خیلی مهم است و من در تدوین کتاب سعی کردم این امر را مورد توجه قرار دهم.    

  
صبوری افزود: سعی کردم در مدت انجام تدوین کتاب، متن، ساختار موزونی داشته باشد و از من نویسنده کمترین اثری باشد و جاپای نویسنده باقی نماند.    

    
وی در پایان اظهار داشت: تصمیم داشتم یک سال دیگر روی کتاب کار کنم و با آقای کاظمی مصاحبه‌های بیشتری داشته باشم و فهرست اعلام تهیه کنم اما باید از کار دل می کندم و به چاپ می سپردم. ما امروز جمع شده ایم تا تولد کوچه نقاشها را جشن بگیریم و من هم همین روز را تبریک می گویم و از تمام کسانی که مرا در این کار یاری دادند تشکر می کنم.     
در ادامه مراسم سید ابوالفضل کاظمی با اجازه از حضار با همان لحن کوچه و بازاری به بیان خاطراتی در مورد شهید چمران و دیگر شهدا پرداخت.          

 
وی در مورد اینکه چرا این روز را برای رونمایی کتاب انتخاب کرده است، گفت: این روز را به عشق حاج‌احمد متوسلیان که در این روز به اسارت گرفته شد انتخاب کردم. 

   
راوی «کوچه نقاش ها» در ادامه با بیان خاطراتی از شهید چمران و شهید دهباشی، تاثیر آنها در جذب جوانان و رزمندگان و نیز نقش این دو شهید در تحولات درونی بسیاری از افراد را مورد توجه قرار داد.   
در ادامه این مراسم مهندس مهدی چمران ؛ رئیس شورای اسلامی شهر تهران، که در کتاب «کوچه نقاش‌ها» از شهید چمران بسیار گفته شده است، گفت : این مراسم رونمایی از کتاب است البته من کتاب را نخواندم و تنها تورق کرده‌ام و نمی‌توانم چیزی از کتاب بگویم.    


وی به بیان خاطراتی در مورد خلوص شهدا از جمله شهید دهباشی، و دورانی که تفنگ نداشتند که به رزمندگان بدهند پرداخت و افزود: خلوص شهدا و عدم طلبکاری آنها نتیجه‌اش پیروزی ما بود و همان‌گونه که دکتر چمران در دست نوشته‌های خود می‌گویند ما از لحاظ عدد و عده کمتر از دشمن هستیم ولی نبرد ما نبرد ارزش‌هاست و ما برای ارزش‌های خود می‌جنگیم.   


وی در مورد شهید احمد متوسلیان، گفت: ایشان که فرمانده بود ماشین نداشت. وسایل خانه خود را فروخت و با آن یک جیپ لندرور خرید و به جبهه آورد و زمانی که شهید شد وقتی می‌خواستیم ماشین رابه خانواده‌اش تحویل دهیم، چون آن‌قدر عجله داشت که سند را امضا نکرده بود و ماشین سند نداشت ناچار شدیم آن را به خانواده‌اش هدیه کنیم.
وی افزود: شهدای ما اینگونه بودند و بدون هیچ چشم داشتی و تنها برای رضای خدا می‌جنگیدند و ما باید از آنها یاد بگیریم.


چمران در ادامه در مورد دست نوشته‌های شهید چمران صحبت کرد و گفت: شهید چمران سه دست‌نوشته دارد، یکی وقتی وارد لبنان می‌شود نوشت که الان دکترین مقاومت لبنان است و بدون شک پایه گذار مقاومت‌اسلامی لبنان از آن زمان تا کنون است. دومی هم وقتی وارد ایران می‌شود نوشت که فکر می‌کنم مربوط به دوران جنگ و ستاد جنگ‌های غیرمنظم است. دسته دیگر هم دست نوشته‌هایی است که شهید چمران با خدای خودش راز و نیاز می‌کند و به بی‌توقعی رزمندگان اشاره دارد. اینکه خدایا من که به جنگ آمده‌ام با تمام وجود و روحم، سرباز خاکی هستم و هیچ انتظاری هم از تو ندارم و دلم می‌خواهد وقتی از این جهان می‌روم هیچ نداشته باشم که هما‌ن‌طور هم شد، زمانی که شهید شدند تنها یک تفنگ داشت و تکه‌ای از لباس که در جیبش دست نوشته‌ها قرار داشت باقی است و البته چندین هزار کتاب. کتاب‌هایی که از آمریکا به لبنان آورده بود و ما هم با کامیون آن‌ها را به ایران آوردیم.     

   
رئیس شورای شهر تهران در پایان سخنان خود افزود: همه این نگارش‌ها و گفتن‌ها و داستان‌ها که راوی و نویسنده توانسته‌اند خلق کنند و به جامعه عرضه دارند به‌خاطر این است که روحیه مقامت و شهادت طلبی در ملت زنده بماند و اگر آن روحیه را نداشتیم مثل کشور کویت که در زمان اشغال این کشور مردم اتومبیل خود را برداشته و فرار می‌کردند ما هم همان‌گونه عمل می‌کردیم. امیدوارم روحیه مقاومت و شهادت‌طلبی را در نسل‌های جوان زنده نگه داریم تا کشور و ملتمان زنده بماند.  


در ادامه این مراسم حبیب احمدزاده نویسنده رمان شطرنج با ماشین قیامت به‌منظور ذکر مصداقی از تاثیر کتاب‌های دفاع‌مقدس بر جامعه به‌خواندن نامه یکی از خوانندگان کتاب «دا» برای حضار پرداخت.           


مرتضی سرهنگی آخرین سخنران این مراسم بود که پشت تریبون رفت و گفت: خیلی از دوستان صحبت کردند و مجلس خوبی است. من فقط یک نکته را عرض کنم و آن اینکه آقا سید در «کوچه نقاش‌ها» با ما حرف زد، برای ما حرف نزد.آدم امروز آدمی است  که دوست دارد کسی با او حرف بزند و نه اینکه کسی برایش حرف بزند.آنچه از لطافت و زیبایی در این کتاب دیده می‌شود این است که آقای کاظمی راویی است که ما می‌توانیم به این لحن اعتماد کنیم. مطمئن هستیم که این لحن چیزی جز حقیقت به ما نمی‌گوید. در خاطرات شفاهی به‌خصوص وقایع تاریخی یک رکن وجود دارد که وقتی کتاب تاریخی را می‌خوانیم باور کنیم که چیزی جز حقیقت نمی‌خوانیم. اگر غیر از این باشد هم روای شکست خورده است و هم تدوین‌گر و مصاحبه‌کننده و هم من احساس سرخوردگی می‌کنم و احساس می‌کنم که کسی در روز روشن به من دروغ می‌گوید.
وی افزود:آنچه در کتاب های جنگ رایج است این است که روای ما راوی صادقی است. آقا سید در «کوچه نقاش‌ها» در واقع خودش را در آورد و آنچه دیده می‌شود آقا سید یک به یک است، نه آقا سید را بزرگ می‌بینم و نه کوچک و همانی است که هست.           

           
سرهنگی افزود:خاطرات جنگ باید یک قواره مناسبی داشته باشد، اگر اطلاعات در آن کم باشد ناقص است و اگر زیاد باشد باعث سردرگمی می شود. آقای کاظمی گفتند که از ایشان پرسیده می‌شود که شما هزار و چند صفحه خاطره داشتید ولی این کتاب 500 صفحه بیشتر نیست، بله هزار و چند صفحه، ولی دست‌نویس که در کاغذهای کلاسور خانم‌صبوری نوشته شده بود که در بعضی صفحات فقط سه سطر بود.       
وی ادامه داد: آنچه ما از خواندن این کتاب لذت می‌بریم این است که با جامعه تهران قدیم آشنا می‌شویم و با لحنی که روبه فراموشی است. با مردانگی که رزمندگانمان داشته‌اند آشنا می‌شویم.     

   
سرهنگی افزود:هر کدام از این کتاب‌ها مثل چراغ قوه‌ای است که ما در تاریکی می‌اندازیم و با جنگی که رزمندگانمان کرده‌اند آشنا می‌شویم. الان خیلی از بچه‌های گردان میثم در این سالن حضور دارند. حتی با اینها صحبت کردیم که گردان‌نویسی را در لشکرها شروع کنند. از تاریخچه، فرماندهان و رزمندگان و کسانی که بوده‌اند نوشته شود.


مدیر دفتر ادبیات و هنر مقاومت گفت: آقا سید مردانگی که در این کتاب کرده است این است که دست ما را در دست خیلی از بچه‌های با معرفت و با مرامی گذاشت که در کتاب‌های دیگر کمتر دیده شده است. 


وی افزود: اگر این اتفاق در گردان‌های دیگر هم بیفتد آن وقت قواره لشکر 27 محمدرسول الله حداقل در تهران تکمیل می‌شود.


آخرین جمله سرهنگی این بود؛ ما تنها عکاس هستیم و عکس می‌گیریم و نباید ردی از ما در کتاب‌ها باشد.

 مراسم رونمایی از کتاب «کوچه نقاش‌ها» خاطرات سید ابوالفضل کاظمی با تدوین راحله صبوری همزمان با روز قلم، با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین سیدمهدی خاموشی؛ رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، مهندس مهدی چمران؛ رئیس شورای اسلامی شهر تهران، محسن مومنی؛ رئیس حوزه هنری، مرتضی سرهنگی؛ مدیر دفتر ادبیات و هنر مقاومت، راوی و نویسنده کتاب و جمع زیادی از هم محلی‌ها و همرزمان سید ابوالفضل کاظمی، 14 تیر، در تالار مهر حوزه‌هنری وابسته به‌سازمان تبلیغات‌اسلامی برگزار شد.

 

لینک      نظرات ()      

مطالب اخیر
کلمات کلیدی وبلاگ
دوستان من
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری پايگاه اطلاع رساني دفتر نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه بوشهر سازمان تبلیغات اسلامی صدا و سیماي جمهوري اسلامي ايران مركز بوشهر پايگاه داده هاي فرهنگي- ديني پایگاه اینترنتی حاج حامد شاکرنژاد واحد مرکزی خبر موسسه شميم نخلستان بوشهر و كانون قرآْن مسجد ابوالفضل علیه السلام دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) مؤسسه فرهنگي موعود شورای اسلامی شهر تهران شبکه آموزش سيما شبكه يك صدا و سيمای جمهوری اسلامی ايران شبكه جهاني جام جم رسانه بین الملل سیما آموزش نماز قرآن و عترت :: رادیو :: سرویس جهانی منتظرالمهدي مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت علیه السلام مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت علیه السلام 2 پايگاه تخصصى نهج البلاغه وابسته شميم انتظار خبرگزاری آينده روشن خبرگزاری قرآنی ايران كانون راهبردي، فرهنگي و آموزشی خیمه جامعه ی وبلاگ نویسان بوشهر تشكلهاي ديني و مراكز فرهنگي كشور 100 خاطره از شهدا || شهید چمران و ... جنبش عدالتخواه دانشجویی عصر انتظار دولت مهر آرشیو اخبار 20:30 یوزرنیم و پسورد نود 32 دنیای مجازی دانلود رایگان کتابهای کامپیوتری فقط عکس ..عکس ... عکس قالب های پرشین بلاگ جامعه ی وبلاگ نویسان بوشهر نسیــــــــم شمــال لغت نامه دهخدا گل آقا پایگاه مقاومت عاشقان ثارالله شیراز وب سایت امام خمینی ره آموزش نظامی پیامبر امید :: یا لثارات الحسین :: .::لاله های آسمانی::. پایگاه آموزشی خبری آی تی گل نرگس پایگاه آموزشی خبری آی تی گل نرگس دستمال آبی پایگاه عفاف و حجاب صفوف آهنین پارس تولز مرجع ابزار وبمستر ایران مرکز مشاوره ازدواج و خانواده من هنوز زنده ام باشگاه خبرنگاران جوان استان همدان کانون شاگردان شهداء استان بوشهر بچه های مشهد بسیجیان گمنام عطر ظهور پایگاه خبری دانشجویان دانشگاه آزاد کاشان عشق است خدا پایگاه مقاومت صاحب الزمان (عج) اردبیل پاینده باد جمهوری اسلامی ایران علمي فرهنگي عمار هرمزگان نوشته های ساکت ما و یاد ترانه یک گام تا رهایی تلنگر ماجراهای من ورایانه هبوط سروش 8 طاها نیوز طاها شیخیانی کلامی از فرزند کورش پایگاه اطلاع رسانی قاری امیرحسین توحیدی دفتر تمرین سید مهدی کمال آرا پرشین گیگ دکتر نادر چقاجردی .::. ايلام امروز ::. آکاایران ، آکا الکتریک ، آکاالکتریک كشتي كج ایستگاه صلواتی 2 ... خبرهای خبرگزاری ها و سایت ها ثبت سایت شما در فهرست سایتهای ایرانی پايگاه رسمي محمدرضا سرشار (رضا رهگذر) عشق - عقل - ایمان کامران نجف زاده - به نام آرام دل‌ها رو به جلو بچه حزب الهي هوانورد حرکت مداوم و رو به جلو با راهکارهای نوین سایت صنعت و دانش سازمان مدارس معارف اسلامي پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیة الله العظمی مکارم شیرازی محمدکاظم روحانی نژاد خبرنگار صداوسیما جهاد فی سبیل الله بر دوش همه ماست صدا و نما ناگفته های من وتو به رنگ حقوق تيتر - ایمان ندومی دشتي ها هیأت مذهبی محبان اهلبیت علیهم السلام شهرستان بوشهر هیئت جوانان منتظر مراغه *بیت الزهرا حاج سیدعزیزحسینی دشتی (عمدة الاخیار) گلچین مطالب لوکس فارسی شناخت رهبری پیامک های ادبی - بیشه مقالات عمران ومعماری پایگاه گسترش آراء و اندیشه‌های حضرت امام خمینی رحمة الله علیه شیعه تم.:. قالب مذهبی امام روح الله وب سایت شهید گمنام منتظر... بچه‌های قلم پایگاه اینترنتی خورشید آل یاسین دانشجویان دانشگاه صنعتی کرمانشاه ایران نامه صلی الله علی الباكین الحسین روضه رضوان وب سایت شهید گمنام وبلاگ سیاسی مذهبی رهروان ولایت فجر آزادی - شهیدان زنده اند باولایت زنده ایم گیلان ، استان زیبای من کامران نجف زاده خبرنگارقلبهای ما نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت ایرانشهر وبلاگ رسانه فدائیان عشق با ولایت تا شهادت جهان اسلام پایگاه وب شبکه آموزش سیمای جمهوری اسلامی ایران وب سایت شخصی خانم صاحب الزمانی .:: عطرنماز ::. بهشت دل انديشه قم راه ولایت سربازان آخرالزمان چاپ 5 ستاره پایگاه اطلاع رسانی سپاه عاشورا استان آذربایجان شرقی وبلاگ قرآنی تصاویر جدید حاج حامد شاکر نژاد بنیاد دعبل خزاعی پنل ارسال پیامک رایگان ایذه سلام انجمن بزرگ نیمباز گرگان پست ‌الکترونیک ایرانی 'چاپار' دانشجویان کارشناسی اطاق عمل اتصال ******************* Join پرندگان ایران ایران نامه پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه نیوز ايمني- حفاظت دريايي- جستجو و نجات دريايي | سازمان بنادر و دریانوردی جنـبش پیامـکی +جهان 2014 ( ◠‿◠)+ اشک قلم سپهربلاگ سایت مشاغل ناصرون - رسانه مجازی جوانان مطالبه گر جنوب کشور ارزش های دفاع مقدس بیسیم چی عشق اول آخرم فقط خدا ☫ عَلِیٌّ وَلِیُّ الله ☫ اخبار فناوری اطلاعات شبکه دوستان بهشت من شبکه اجتماعی ادبیات جهان