پروفایل من
امیرحسین مومنی
تماس با من
نویسنده (های) وبلاگ
آرشیو وبلاگ
حجاب اسلامی، راهی برای رسیدن به امنیت اجتماعی نویسنده: امیرحسین مومنی - جمعه ۱٤ آبان ۱۳۸٩

 

 امروز کم­تر کسی است که از طرح ارزش­مند امنیت اخلاقی و اجتماعی بی­خبر باشد. همگان می­دانند که این طرح، با هدف بازگرداندن جامعه به دامن ارزش­ها و آرمان­های اسلامی و انقلابی طراحی و اجرا می­شود و نیز می­دانندکه موضوع بدحجابی، یکی از جدیدترین نگرانی­های دینداران جامعۀ ایرانی در طول تاریخ بوده است. در یک برداشت می­توان گفت: این ناهنجاری، ره­آورد دنیای ارتباطات و مدرنیسم است که جامعۀ دینی را تهدید، و انحرافات فردی و اجتماعی فراوانی را به بار می­آورد.

اجرای این طرح، دیدگاه­های گوناگون و بازتاب­های متنوعی در بستر جامعه به وجود آورده است. برخی معتقداند که این طرح در راستای احیای حدود الهی پی­گیری و برخی نیز بر این باورند که مسئلۀ حجاب باید در لابه­لای شعارهای بین­المللی از بین برود!

دیدگاه نخست به عموم ملّت غیرت­مند ایران، به­ویژه مسئولان خدوم نظام اسلامی تعلّق دارد. نتایج نظرسنجی مرکز اطلاعات و آمار شورای فرهنگی و اجتماعی زنان، حاکی از آن است که بیش از 80% معتقدند، واجب بودن حجاب، مصونیت می­آورد و نیز آن را دلیل احترام به مقام زن می­دانند و بیش از 75­% معتقدند که حجاب، تحکیم بنیان خانواده را در پی خواهد آورد.

مقام معظّم رهبری در این­باره می­فرمایند: «نیروی انتظامی باید با پرهیز از طرح­های موسمی و موقت، طرح امنیت اجتماعی را با قدرت ادامه دهد، تا اهداف آن در جامعه نهادینه شود».1

و دیدگاه دوم به کسانی تعلّق دارد که عینک سیاسی به چشم زده و روزگاری تاختن به ارزش­های دینی و ملّی را وجهۀ همّت خویش قرار داده بودند.

قائم مقام یکی از احزاب سیاسی کشور دربارۀ اجرای این طرح می­گوید: «اول خواستند زنان را بترسانند، اما نتوانستند، بعد گفتند اراذل و اوباش را می­گیریم که فایده­ای نداشت، پشت پردۀ این برخوردهای نیروی انتظامی، چیزی نیست جز ترساندن مردم!!!»2

ملت ایران فراموش نکرده است، روزگاری را که مردم غیرت­مند ایران، برای دفاع از ناموس و در اعتراض به توطئۀ رضاخان، به خیابان­ها ریختند و جان خویش را فدای نهادینه­سازی ارزش­های دینی و ملّی نمودند و امروز، شماری مغرض و نا آگاه به طرحی که به گسترش امنیت اخلاقی و اجتماعی می­انجامد، حمله و نظام اسلامی را به باد انتقاد می­گیرند. مگر نه این است که ملّت ایران، در طول تاریخ نشان داده است که در رابطه با حجاب و عفاف و استحاله ارزش­ها، ذرّه­ای کوتاهی نکرده و این افتخار تاریخی را به نام خویش ثبت نموده است. مخالفان طرح، قیام خونین مسجد گوهرشاد و سیاست سرکوب­گرانه شاه در برابر مردم را، چگونه تحلیل می­نمایند؟ هیچ­کس نیست که نداند، آن­چه مخالفان طرح امنیت اجتماعی بدان دامن می­زنند، جریان اباحه­گری است که از استحالۀ ارزش­ها نیز خطرناک­تر می­باشد.

مگر نه این است که فساد اخلاقی، کشف خانه­های فساد، کشف مواد افیونی، کشف دستگاه­های فرآوری مشروبات الکلی، انتشار فیلم­ها مبتذل و غیراخلاقی دارای ابعاد پیچیده­ای گشته و تهدیدی ملّی برای جامعه به شمار می­آید؟

امروز کسانی که ندای مخالفت با طرح امنیت اجتماعی را سر می­دهند، حرف تازه­ای برای گفتن ندارند، جز این که همان حرف­های کهنۀ اربابان خائن، که کشف حجاب را برای ورود ایران به مدرنیسم!، تمدّن جدید!، و... ضروری می­دانستند! را نشخوار می­نمایند.

مگر نه این است که رضاخان در سفر خویش به ترکیه، عزم خویش را جزم نمود که ترکیه راه پیش­رفت خویش را از طریف کشف حجاب دنبال نمود و به نتیجه رسید، ما نیز همین کار را انجام می­دهیم. مگر نه اینکه او وزیران را احضار کرد و به آنان گفت: «ما باید صورتاً و سنتاً غربی شویم و در قدم اول، کلاه­ها تبدیل به شاپوری شود و نیز باید شروع به برداشتن حجاب زن­ها نمائیم، اما چون برای عامۀ مردم دفعتاً مشکل است که اقدام کنند، شما وزرا و معاونان باید پیش­قدم شوید و هفته­ای یک­بار با خانم­های خود در کلوپ ایران جمع شوید...».

عزیزان، امروز حدود هفتاد سال از فاجعۀ کشف حجاب در این کشور می­گذرد و اکنون، همان ترکیه به پایان مسیر کشف حجاب نزدیک شده، آیا امروز ایران در دنیا، تمدّن­ساز است یا ترکیه؟ تحلیل شما از روی کار آمدن رئیس­جمهوری که همسر و خانوادۀ او از گوهر حجاب برخوردارند، چیست؟ آیا جز این است که آنان در این مسیر، چیزی جز ولنگاری و فساد ندیده­اند؟

در این بخش، برای اطلاع خوانندگان عزیز از مبانی دینی این فریضۀ الهی، به برخی سفارشات قرآن کریم و پیشوایان دینی اشاره می­شود. آئین مقدّس اسلام، نهاد خانواده را کانونی مقدس، پایدار و عاطفی می­داند و مهمانان این کانون ارزش­مند را به آرامش، شادمانی و محبّت فرا خوانده و حیات طیبۀ الهی را در بستر ازدواج سالم، پیش­کش انسان قرار می­دهد. بنابراین، حجاب و عفاف، پایه و اساس زندگی به شمار می­رود که در رهگذر آن، خردمندی و کمال انسانی، بارور می­شود و پشت کردن به این آموزه­ها نیز چیزی جز ولنگاری و هرج و مرج را نصیب انسان نمی­سازد.

ناگفته نماند که حجاب و عفاف، دو مقولّ جداگانه، اما در ارتباط با یکدیگر می­باشند. حجاب، رعایت پوشش ظاهری است و عفّت، هم رعایت پوشش ظاهری است و هم مراقبت از امور معنوی و روحی؛ از این روی عفت، دامنۀ گسترده­تری نسبت به حجاب دارد، زیرا دربرگیرندۀ قلب، چشم، گفتار، رفتار، خوراک و... می­باشد، زیرا توصیه شده است که به چشمانت بیاموز، هرکس، ارزش دیدن ندارد، زیرا چشم، عرصۀ واردات دل و فکر را فراهم می­آورد و نگاه به نامحرم، زمینۀ فساد و تباهی را می­آفریند.

در قرآن کریم، آیات فراوانی به موضوع حجاب و عفاف پرداخته است که در زیر به برخی از این آیات اشاره می­شود:

«یا ایها النبی قل لازواجک و بناتک و نساء المؤمنین یدنین علیهن من جلابیبهن ذلک ادنی ان یعرفن فلایؤذین و کان الله غفورا رحیما»3

(ای پیامبر! به همسران و دخترانت و به زنان مؤمنان بگو پوشش­های خود را بر خود پیچند. این کار برای این که به عفیف بودن شناخته شوند و مورد اذیت قرار نگیرند، نزدیک­تر است و خداوند آمرزنده و مهربان است). 

مطلبی که از این آیه استفاده می­شود و یک حقیقت جاودانی است، این است که زن مسلمان باید آن­چنان در میان مردم رفت و آمد کند که علائم عفاف و وقار و سنگینی و پاکی از آن هویدا باشد و با این صفت شناخته شود، و در این وقت است که بیماردلانی که دنبال شکار می­گردند، از آنها مأیوس می­گردند و فکر بهره­کشی از آنها، در مخیله­شان خطور نمی­کند.4

«قل للمؤمنین یغضّوا من ابصارهم و یحفظوا فروجهم ذلک ازکی لهم اِنّ الله خبیر بما یصنعون»5

(به مردان با ایمان بگو: دیدۀ خود را از نامحرم فروبندند و پاک­دامنی خود را حفظ کنند که این برای آنها پاکیزه­تر است. همانا خداوند به آن چه می­کنند، آگاه است).

خداوند متعال در این آیه، تکلیف مرد نامحرم را در عرصۀ اجتماع و به هنگام برقرار کردن ارتباط با زن نامحرم، مشخص ساخته است. خداوند متعال به پیامبر اکرم(ص) دستور می­دهد که به مردان مؤمن ابلاغ کند که از خیره شدن به زنان بپرهیزند و دامان خود را از گناه حفظ کنند.

«وقل للمؤمنات یغضضن من ابصارهن و یحفظن فروجهن و لایبدین زینتهن الا ما ظهر منها و لیضربن بخمرهن علی جیوبهن»6

(و به زنان با ایمان بگو: دیدگان خود را از نامحرم فرو بندند و دامان خویش را حفظ کنند و زینت خود را جز آن­چه نمایان است (مانند دست و صورت)، آشکار نسازند و باید روسری­های خود را بر سینه­های خویش فرو اندازند و زینت و آرایش خود را آشکار نکنند، جز برای شوهرانشان یا...).

«وَ قرن فی بیوتکن ولا تبّرج الجاهلیة الاولی»7 (و در خانه­هایتان بنشینید و مانند دوران جاهلیت نخستین، به خودنمایی و خودآرایی، از خانه خارج نشوید).

این آیه نیز چنان که از سیاق آن پیداست، بر روی خارج شدن زنان پیامبر(ص) از منزل، همراه با عرضۀ خود به نامحرمان، حساسیت به خرج داده است. البته مقصود از آن، حبس کردن زنان ایشان در منزل نیست، چرا که تاریخ اسلام گواه آن است که سیرۀ معمول پیامبر(ص)، بر چنین رفتاری استوار نبوده است و نیز فقط حفظ پوشش مراد نیست، بلکه خودنمائی در تمام شیوه­هایش، اعم از نوع نگاه و رفتار مورد نظر است.

در مجموع، آن­چه از ملاحظۀ چند آیۀ شریفه به دست می­آید، این است که بیش از همه، بر حفاظت زنان از خود در پوشش، گفتار، رفتار، ...، و تأثیر آن در پیش­گیری از وقوع انحراف در مرحلۀ عمل (و حتّی در مرحلۀ نیّت)  تأکید شده و فقط در یکی از این آیات به راهکار کنترل از طریق اعمال زور و سیاست­های بازدارنده، راهنمایی شده است. همین امر نشان می­دهد که در یک جامعۀ اسلامی، برابر تعالیم دینی و نتایج تحقیقات جدید علمی، در امر کنترل انحرافات اجتماعی و اخلاقی در روابط زن و مرد، نقطۀ تأکید باید بر مقاوم­سازی اقشار آسیب­پذیر، به­ویژه زنان در برابر افراد آمادۀ جرم و انحراف و کنترل عرضه در برابر افراد متقاضی، از طریق کار فرهنگی سنجیده و بلندمدّت، در زمینۀ ترویج معنای صحیح حجاب صورت گیرد.

روایات اسلامی نیز به صورت تفصیلی به این موضوع پرداخته و همواره بر برخورداری جامعه، به­ویژه بانوان که در معرض آسیب بیش­تری قرار دارند، تأکید شده است.

روزی اسماء، دختر ابوبکر به خانۀ پیامبر(ص) آمد در حالی که جامه­ای نازک و بدن­نما به تن داشت، پیامبر(ص) روی خویش را برگرداندند و فرمودند: «یا اسماء، اذا بلغت المحیض لم تصلح ان یریا منها الا هذا و هذا و اشار الی کفه و وجهه»

 (ای اسما! همین که زن به حدّ بلوغ رسید، سزاوار نیست چیزی از بدن او دیده شود، مگر این و این) -و اشاره فرمودند به صورت و قسمت مچ به پایین دست خویش-.8

امیرالمؤمنین(ع) در وصیتی به امام مجتبی(ع) فرمودند: «با پوشش (حجابی) که برای همسرانت قرار می­دهی، چشم آنان را از هوس و حرام باز می­داری، چرا که حجاب برای آنان، ثبات بیش­تری را به ارمغان می­آورد. هم­چنین از خروج بی­رویۀ آنان جلوگیری کن، زیرا مفاسدی دارد و اگر می­توانی کاری کن که همسرانت با غیر مردان، رفت و آمد داشته باشند».

در روایت دیگری، امام موسی بن جعفر(ع) از پدران خویش از امیرالمؤمنین(ع) نقل می­فرمایند که روزی مردی نابینا به خانۀ پیامبر خدا(ص) آمد، فاطمۀ زهرا(س)، خود را از او پوشاند، هنگامی که از ایشان دلیل این کار پرس و جو شد، فرمودند: «او نابیناست، من که او را می­بینم!» و پیامبر(ص) فرمودند: «شهادت می­دهم که تو پارۀ تن من هستی!»

از مجموع مطالب بالا روشن مى‏گردد که هدف از وجوب حجاب اسلامى، علاوه بر موارد مذکور، ایجاد صلاح و پیش­گیرى از فساد، جهت تأمین و گسترش امنیّت اجتماعى است.

 

امنیّت اجتماعى، فلسفۀ حقیقى وجوب حجاب

یکى از فلسفه‏هاى حقیقى وجوب حجاب، حفظ آرامش زن، مصونیّت جامعه از فساد و عمق و معنا بخشیدن به امنیّت اجتماعى با توسعه آن مى‏باشد. زیرا نفس آدمى، دریایى مواج از تمایلات و خواسته‏هاى اوست که مهم‏ترین آنها به خوراکى‏ها، امور جنسى و مال و جاه و مقام، مربوط مى‏شود و بدون شک، بالاترین خواسته‏هاى مردان، تمایل به جنس زن است.

پوشش دینى، پیام عفّت، شخصیّت و خداترسى زن مسلمان است و مردان جامعه نه تنها به چنین بانویى چشم طمع نخواهند داشت، که او را نیرویى بالفعل در هرچه وسعت بخشیدن امنیّت اجتماعى دانسته و نجابتش را مى‏ستایند. در این صورت است که زن، نه تنها در سنگر حجاب خود، از تیر نگاه‏هاى زهرآلود، سخنان آزاردهنده و برخوردهاى اراذل جامعه در امان خواهد بود، بلکه امنیّت و آرامش درونى خود و اجتماع خویش را برقرار خواهد کرد.

پایه‏هاى تحقّق امنیّت اجتماعى در سایه‏هاى حجاب بانوان‏

بی­تردید یکی از مهم­ترین پایه­های تحقّق احکام الهی، و در سایۀ آن، امنیت اجتماعی، نهادینه­سازی مسئلۀ حجاب و عفاف است، تا در پرتو آن، سعادت دنیا و آخرت جامعه، تأمین گردد. در این­جا به برخی از راه­کارهای تحقّق این مهم اشاره می­گردد:

1. ایمان به خدا و و برخورداری از گوهر تقوا‏: هنگامی که انسان به خداى تعالى و علم و حکمت او ایمان آوَرَد، و معتقد گردد، احکامى که براى بشریّت تشریع کرده، بودن نقص و داراى آثار مطلوبى است، از حکم الهى حجاب استقبال می­نماید.

ازسوی دیگر، انسان مؤمن با پرهیزکارى، ضامن تأمین امنیّت اجتماعى نیز می­گردد و اگر غیر از این باشد، احکام الهی از جمله حجاب را نوعى محدودیّت براى خود قلمداد نموده و امنیّت اجتماعى انسان‏ها را تهدید مى‏نماید.

 2. آگاهى‏: شناخت حقیقت انسان و  فلسفۀ احکام  الهی نیز از پایه­های امنیّت اجتماعى به شمار می­آید. وقتى انسان به پاسخ درونى خود که چرا باید عفاف و حجاب در جامعه رعایت شود، برسد، پایه‏هاى حجاب دینى در او شکل گرفته و با آگاهى کامل به امنیّت اجتماعى ارزش مى‏بخشد و دوام آن را نیز تضمین می­نماید.

نکتۀ مهمّی که لازم به یادآوری آن می­باشد، این است که برای نهادینه­سازی احکام الهی، آیا برخورد فیزیکی نیز مشروعیت دارد؟ از مجموع آیات و روایات استفاده می­شود که نخستین راه­کار اسلامی برای این امور، راه­کارهای فرهنگی است، اما برخورد فیزیکی و کاربرد زور و اجبار علیه افراد خاطی و منحرف نیز مورد اشاره قرار گرفته است، به گونه­ای که خداوند متعال، به حمله و حرکت شدید پیامبر(ص) علیه افراد مزاحم و بیماردل و حتّی تبعید از جامعۀ پاک اسلامی تهدید می­کند.

 

پی­نوشت

1. سخنان مقام معظّم رهبری، 16/8/86.

2. پایگاه اطلاع­رسانی رجانیوز، 30/4/86.

3. سورۀ مبارکۀ احزاب، آیۀ شریفۀ 59.

4. مسئلۀ حجاب، ص­162.

5. سورۀ مبارکۀ نور، آیۀ شریفۀ 29.

6. همان، آیۀ شریفۀ 31.

7. سورۀ مبارکۀ احزاب، آیۀ شریفۀ 32.

8. مسئله حجاب به نقل از سنن ابی داود، ج2، ص383.

 

حجت الاسلام کاظم لطفیان
مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان خراسان جنوبی

 

لینک      نظرات ()      

مطالب اخیر
کلمات کلیدی وبلاگ
دوستان من
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری پايگاه اطلاع رساني دفتر نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه بوشهر سازمان تبلیغات اسلامی صدا و سیماي جمهوري اسلامي ايران مركز بوشهر پايگاه داده هاي فرهنگي- ديني پایگاه اینترنتی حاج حامد شاکرنژاد واحد مرکزی خبر موسسه شميم نخلستان بوشهر و كانون قرآْن مسجد ابوالفضل علیه السلام دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) مؤسسه فرهنگي موعود شورای اسلامی شهر تهران شبکه آموزش سيما شبكه يك صدا و سيمای جمهوری اسلامی ايران شبكه جهاني جام جم رسانه بین الملل سیما آموزش نماز قرآن و عترت :: رادیو :: سرویس جهانی منتظرالمهدي مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت علیه السلام مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت علیه السلام 2 پايگاه تخصصى نهج البلاغه وابسته شميم انتظار خبرگزاری آينده روشن خبرگزاری قرآنی ايران كانون راهبردي، فرهنگي و آموزشی خیمه جامعه ی وبلاگ نویسان بوشهر تشكلهاي ديني و مراكز فرهنگي كشور 100 خاطره از شهدا || شهید چمران و ... جنبش عدالتخواه دانشجویی عصر انتظار دولت مهر آرشیو اخبار 20:30 یوزرنیم و پسورد نود 32 دنیای مجازی دانلود رایگان کتابهای کامپیوتری فقط عکس ..عکس ... عکس قالب های پرشین بلاگ جامعه ی وبلاگ نویسان بوشهر نسیــــــــم شمــال لغت نامه دهخدا گل آقا پایگاه مقاومت عاشقان ثارالله شیراز وب سایت امام خمینی ره آموزش نظامی پیامبر امید :: یا لثارات الحسین :: .::لاله های آسمانی::. پایگاه آموزشی خبری آی تی گل نرگس پایگاه آموزشی خبری آی تی گل نرگس دستمال آبی پایگاه عفاف و حجاب صفوف آهنین پارس تولز مرجع ابزار وبمستر ایران مرکز مشاوره ازدواج و خانواده من هنوز زنده ام باشگاه خبرنگاران جوان استان همدان کانون شاگردان شهداء استان بوشهر بچه های مشهد بسیجیان گمنام عطر ظهور پایگاه خبری دانشجویان دانشگاه آزاد کاشان عشق است خدا پایگاه مقاومت صاحب الزمان (عج) اردبیل پاینده باد جمهوری اسلامی ایران علمي فرهنگي عمار هرمزگان نوشته های ساکت ما و یاد ترانه یک گام تا رهایی تلنگر ماجراهای من ورایانه هبوط سروش 8 طاها نیوز طاها شیخیانی کلامی از فرزند کورش پایگاه اطلاع رسانی قاری امیرحسین توحیدی دفتر تمرین سید مهدی کمال آرا پرشین گیگ دکتر نادر چقاجردی .::. ايلام امروز ::. آکاایران ، آکا الکتریک ، آکاالکتریک كشتي كج ایستگاه صلواتی 2 ... خبرهای خبرگزاری ها و سایت ها ثبت سایت شما در فهرست سایتهای ایرانی پايگاه رسمي محمدرضا سرشار (رضا رهگذر) عشق - عقل - ایمان کامران نجف زاده - به نام آرام دل‌ها رو به جلو بچه حزب الهي هوانورد حرکت مداوم و رو به جلو با راهکارهای نوین سایت صنعت و دانش سازمان مدارس معارف اسلامي پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیة الله العظمی مکارم شیرازی محمدکاظم روحانی نژاد خبرنگار صداوسیما جهاد فی سبیل الله بر دوش همه ماست صدا و نما ناگفته های من وتو به رنگ حقوق تيتر - ایمان ندومی دشتي ها هیأت مذهبی محبان اهلبیت علیهم السلام شهرستان بوشهر هیئت جوانان منتظر مراغه *بیت الزهرا حاج سیدعزیزحسینی دشتی (عمدة الاخیار) گلچین مطالب لوکس فارسی شناخت رهبری پیامک های ادبی - بیشه مقالات عمران ومعماری پایگاه گسترش آراء و اندیشه‌های حضرت امام خمینی رحمة الله علیه شیعه تم.:. قالب مذهبی امام روح الله وب سایت شهید گمنام منتظر... بچه‌های قلم پایگاه اینترنتی خورشید آل یاسین دانشجویان دانشگاه صنعتی کرمانشاه ایران نامه صلی الله علی الباكین الحسین روضه رضوان وب سایت شهید گمنام وبلاگ سیاسی مذهبی رهروان ولایت فجر آزادی - شهیدان زنده اند باولایت زنده ایم گیلان ، استان زیبای من کامران نجف زاده خبرنگارقلبهای ما نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت ایرانشهر وبلاگ رسانه فدائیان عشق با ولایت تا شهادت جهان اسلام پایگاه وب شبکه آموزش سیمای جمهوری اسلامی ایران وب سایت شخصی خانم صاحب الزمانی .:: عطرنماز ::. بهشت دل انديشه قم راه ولایت سربازان آخرالزمان چاپ 5 ستاره پایگاه اطلاع رسانی سپاه عاشورا استان آذربایجان شرقی وبلاگ قرآنی تصاویر جدید حاج حامد شاکر نژاد بنیاد دعبل خزاعی پنل ارسال پیامک رایگان ایذه سلام انجمن بزرگ نیمباز گرگان پست ‌الکترونیک ایرانی 'چاپار' دانشجویان کارشناسی اطاق عمل اتصال ******************* Join پرندگان ایران ایران نامه پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه نیوز ايمني- حفاظت دريايي- جستجو و نجات دريايي | سازمان بنادر و دریانوردی جنـبش پیامـکی +جهان 2014 ( ◠‿◠)+ اشک قلم سپهربلاگ سایت مشاغل ناصرون - رسانه مجازی جوانان مطالبه گر جنوب کشور ارزش های دفاع مقدس بیسیم چی عشق اول آخرم فقط خدا ☫ عَلِیٌّ وَلِیُّ الله ☫ اخبار فناوری اطلاعات شبکه دوستان بهشت من شبکه اجتماعی ادبیات جهان