پروفایل من
امیرحسین مومنی
تماس با من
نویسنده (های) وبلاگ
آرشیو وبلاگ
سازمان تبلیغات اسلامی حمایتگر آثار مبلغ هویت دینی و شیعی است / استان تهران نویسنده: امیرحسین مومنی - سه‌شنبه ٢٠ اردیبهشت ۱۳٩٠


رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در آیین رونمایی از کتاب «نقش شیعه در فرهنگ و تمدن اسلام و ایران» با اشاره به نقش شورای عالی انقلاب فرهنگی در مهندسی فرهنگ و نقش سازمان تبلیغات اسلامی در این مسیر گفت: این شورا در مهندسی فرهنگی خود همیشه این مسئله را مطرح می‌کرد که چرا کالایی مهم برای بیان فرهنگ و نشان دادن شیعه و اهمیت آن در تاریخ اسلام وجود ندارد. از این‌رو قرار شد برای معرفی فرهنگ خود اقداماتی انجام دهیم. چراکه  تا آن زمان اقدامات یا معدود و یا پراکنده صورت گرفته بودند. در همان زمان طی دیداری با دکتر ولایتی برای انتشار این اثر اعلام آمادگی کرده و این آمادگی با استقبال گرمی مواجه شد.

 به گزارش روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، حجت الاسلام و المسلمین دکتر سیدمهدی خاموشی با اشاره به پرفروش بودن این اثر گفت: اگر انتخابهای خوبی داشته باشیم و سیر محتوا نیز قوی باشد بی تردید کتاب پرفروش خواهد بود.

رییس سازمان تبلیغات اسلامی با اشاره به انتشارات امیرکبیر تصریح کرد: امیرکبیر انتشاراتی است که در فرهنگ اسلامی ایرانی و علوم دینی و انسانی باید بیشتر وارد شود، چرا که یک زمانی تاریخچه خوبی بجا گذاشت اما باید سوابق دیگری را برجای بگذارد و امیدوارم در آینده آثاری این‌چنین را از این انتشارات شاهد باشیم.

وی افزود: امیدواریم بتوانیم هر ماه کتاب‌هایی ارزشمند از این دست را منتشر و رونمایی کنیم.

این مدیر ارشد فرهنگی با اشاره به دو روایت بر موضوع شیعه و توجه همزمان به قرآن و عترت، گفت: کتاب «نقش شیعه در فرهنگ و تمدن اسلام و ایران» بر این دو روایت توجه بسیاری دارد و اثر علی‌اکبر ولایتی ثمره از دست ربّ ودود و اولیاء دین دریافت خواهد کرد.

دکترخاموشی در خاتمه ابراز داشت: ما بدنبال آثاری از این دست هستیم و حمایت خود را اعلام می‌کنیم، تا این آثار را به جامعه جوان که تشنه فرهنگ اسلامی ایرانی هستند، عرضه کنیم.

همچنین، علی اکبر ولایتی در آیین رونمایی از اثر خود، گفت: در طول تاریخ اسلام بارها تشیع و شیعه به لحاظ فرهنگی و دینی مورد انکار قرار گرفته است که البته بزرگان عرصه علم، فرهنگ وتمدن طی 1400 سال کارهای ارزشمندی عرضه کرده‌اند.

رئیس انجمن قلم در ادامه سخنان خود با اشاره به سایر کتب شیعه، اضافه کرد: در تاریخ معاصر «احمد امین» نویسنده مشهور عرب در کتاب «فجر اسلام» و دیگر آثار خود به نوعی این کار را انجام داد؛ جرجی‌زیدان هم این‌گونه بود، این امر باعث شد سه نفر از بزرگان و علمای شیعه در پاسخ به این انکار و کم‌لطفی سه اثر مهم را در تاریخ عرضه کنند.

وی با اشاره به این سه اثر گفت: حاج آقا بزرگ تهرانی در کتاب «الذرّیعة الی تصانیف الشیعه» ثابت کرد چه تعداد از این تالیفات در تمدن اسلامی متعلق به شیعه است؛ سیدمحسن امین جبل‌عاملی نیز به شکل دیگری رجال علمی را معرفی و کتابی تالیف کرد و در ادامه این دو سیدحسن صدر فرد دیگری است که نقش شیعه در علوم را نوشت.

ولایتی ابراز داشت: در رابطه با تالیف این کتاب که با بضاعت اندک بنده تناسب دارد و ران ملخی است به آستان مقدس امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) از نگاه و زاویه دیگری به این امر نگریسته شده است.

عضو شورای ‌عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: برخی خلاءها که در آثار گذشته وجود داشت مدنظر قرار گرفت، این کار به چند منظور انجام شد؛ اول اینکه نقش شیعه در حوزه‌های مختلف متناسب با سیر تاریخی مدنظر قرار گرفت که اصولا شیعه در ترویج علم و پایه‌گذاری تمدن اسلامی پیش‌قدم بوده است.

وی در ادامه به مقام علمی امام علی(ع) اشاره کرد و گفت: پیامبر اکرم(ص) در وصف پیشوای بزرگ ما امیرالمومنین علی(ع) می فرماید، «من شهر علم هستم و علی دروازه آن است». خود امیرالمومنین فرمودند هرچه می خواهید از من بپرسید قبل از این که مرا دیگر در بین خود نیابید.

ولایتی عنوان کرد: اولین دانشگاه در تاریخ اسلام دانشگاه امام صادق (علیه‌السلام) بود؛ این دانشگاه در نوع خود بی‌نظیر بوده و هست، چرا که در مقاطع مختلف چهار هزار نفر از محضر ایشان استفاده کردند، دانشگاهی با چنین وسعت و دربرگیری این طیف از علوم بی‌نظیر است.

وی اضافه کرد: از منظر دیگر این کتاب دیگر تأکید خود را روی ایرانیان و نقش آنها در تشیع گذاشته است. قدمت تشیع و علوم حاصل به زمان صدر اسلام می رسد.

مؤلف کتاب «نقش شیعه در فرهنگ و تمدن اسلامی» در ادامه اظهارات خود یادآور شد: در سال 334 در بغداد آل بویه بعنوان یک سلسله شیعه، حوزه علمیه تأسیس کردند که بزرگانی چون شیخ مفید، سید رضی، از بزرگان و اساتیدی هستند که در این حوزه حضور یافته اند. بیش از 100 سال پس از این تاریخ در 447 قمری که بغداد از سوی طغرل سلجوقی فتح شد کتابخانه شیخ طوسی به آتش کشیده شد. همچنین دانشگاه الازهر توسطه علمای فاطمیه مصر که شیعه بودند تأسیس شد. قریب 1000 سال از تاریخ تأسیس این دانشگاه می گذرد. در کل باید گفت که در تمام حوزه های علمی و بخشهای علمی و شاخه های فرهنگ و تمدن اسلامی بزرگانی از رشته های مختلف وجود دارد.

دکتر علی‌اکبر ولایتی در پایان تأکید کرد: این کتاب به نقش شعرا و اهل ادب و هنر این سرزمین در ترویج تشیع و این که بسیاری از کسانی که در تاریخ ادبیات می شناسیم یا شیعه بوده اند و یا گرایش بالایی به اهل بیت داشته اند، توجه دارد.

همچنین مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل، از نگارش کتاب نقش ایرانیان در تمدن اسلامی خبر داد و گفت: این کتاب کار تحقیقاتی بسیار حجیمی است که تقریباً دو برابر این اثر خواهد شد.

ولایتی در پایان با تاکید بر اینکه خوانندگان کتاب «نقش شیعه در فرهنگ و تمدن اسلام و ایران» به نقش شعرا، اهل ادب و هنر در این کتاب توجه کنند خاطر نشان کرد: این هنرمندان در ترویج تشیع نقش بسیاری داشته‌اند و بسیاری از این ادبا را که در تاریخ ادبیات می‌شناسیم یا شیعه بوده‌اند یا گرایش بسیاری به اهل بیت داشته‌اند.

در ادامه این مراسم رونمایی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، تشیع را سکوی حرکت رو به جلو برای اسلام دانست و عنوان کرد: ما امیدواریم با احیاء و معرفی آثار فرهنگی تشیع تمدن اسلامی را در جهان برای بار دیگرعرضه کنیم و چراغ راه ما برای حرکت رو به جلو و احیای دوباره تمدن بزرگ اسلامی در جهان باشد.

محمدرضا مخبر، در آیین رونمایی از کتاب «نقش شیعه در فرهنگ و تمدن اسلام و ایران» گفت: روزی که ما موضوع شیعه و فرهنگ آن را در شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد بحث قرار دادیم بسیاری گمان نمی‌کردند که بتوانیم گرد و غبار از روی گنجینه تمدن تشیع کنار بزنیم و در معرض بشریت قرار دهیم.

وی افزود: بعد از پذیرش آقای ولایتی برای انجام این کار خیال ما راحت شد که این پژوهش به خوبی به سرانجام خواهد رسید.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، ادامه داد: پس از هم فکری با دوستان تصمیم بر این شد که ابتدا مفاخر اسلامی را در کتاب‌های آموزشی کشور بگنجانیم که حاصل آن تلاش برای قرار گرفتن بسیاری از مفاخر تمدنی ایران در کتاب‌های آموزش و پرورش بود.

مخبر تکریم از چهره علی اکبر ولایتی را تکریم از علم خواند و گفت: تکریم از ایشان تکریم علم، فضلیت و معنویت است و بهانه این امر رونمایی ازکتاب‌ «نقش شیعه در فرهنگ و تمدن اسلام و ایران» بود.

مخبر با بیان اینکه در حال حاضر 300 عنوان از کتاب‌های درسی ما به معرفی مفاخر ایران اسلامی پرداخته است ابراز کرد: در همین راستا توجه به فرهنگ عمومی و فرهنگ‌سازی در سطح جامعه را با محوریت تقویم تاریخ فرهنگ اسلام و ایران دنبال خواهیم کرد.

همچنین، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: برای تبلیغ فرهنگ عمومی جلد اول کتاب تقویم تاریخ فرهنگ اسلام و ایران منتشر شده و جلد دوم آن زیر چاپ رفته است، همچنین جلد سوم آن به زودی برای چاپ و انتشار آماده خواهد شد.

مخبر با بیان اینکه در این کتاب برای هر روز تقریباً سه مناسبت علمی و فرهنگی معرفی شده، افزود: همچنین کار بزرگتر تدوین کتاب نقش ایرانیان در فرهنگ تشیع است که به زودی کار نگارش آن تمام خواهد شد.

وی تدوین کتاب «نقش شیعه در فرهنگ و تمدن اسلام و ایران» را در نوع خود بی‌نظیر دانست و تاکید کرد: هرچند در این حوزه کارهای دیگری انجام شده اما هیچ کدام مثل این کتاب جامع و کامل نیست.

در ادامه این مراسم، رییس انتشارات امیرکبیر، نیز درباره علت تقطیع این اثر به 12 جلد ابراز داشت: این روش شیوه‌ای جدید است که در انتشارات امیرکبیر پی گرفته می‌شود؛ براساس آن آثار ارزشمند می‌تواند کاربرد فراوان‌تری داشته باشند و اگر بخواهیم اثر تاثیرگذاری فراوان داشته باشد می توانیم از این روش بهره ببریم.

احمد نثاری در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه این روش می‌‌تواند بهره‌های فراوان و افزونی برای توده افراد داشته باشد،‌ اظهار داشت: تولید چنین آثاری با این شکل و حجم می‌تواند مورد استفاده توده مردم، طلاب و دانشجویان قرار گیرد، شاید وجود کتاب‌هایی با حجم زیاد استفاده چندانی نداشته باشد؛ بنابراین اثر به 12 جلد تقطیع شد تا افراد در قطع جیبی فرصت زمان کمتری را برای مطالعه صرف کنند.

این مقام مسوول در ادامه با اشاره به شرایط جهان اسلام، اضافه کرد: شرایط کنونی جهان اسلام، ویژه، استثنایی و خاص است، چرا که اکنون هجمه‌های فراوانی بر علیه مبانی شیعه وارد می‌شود و متاسفانه این هجمه‌ها به حدی وسیع است که قابل تصور نیست.

به گفته وی، در هیچ زمانی از تاریخ بروز و ظهور این همه هجمه وجود نداشت، این خود نشانه وحشت دشمن از گسترش تشیع است و باید دانست هر چه میزان حیطه دشمن گسترده باشد به پیروزی نزدیک‌تریم.

احمد نثاری در پایان سخنان خود،  بهترین کار برای مقابله با تهاجم غرب را معرفی تمدن و تاریخ و گستره تشیع دانست و گفت: در جهانی که ما در آن قرار داریم تمدن دنیا وام دار تشیع است و ما همین قدر که تاریخ آن را معرفی کنیم بهترین اقدام در این راستا است.

دکتر علی اکبر ولایتی افزون بر فعالیت های سیاسی، در عرصه های علمی و فرهنگی داخل و خارج از ایران نیز فعال بوده است. حاصل مطالعات و تالیفات این اندیشمند در قالب 35 عنوان کتاب و 61 مقاله در مجلات معتبر داخلی و 54 مقاله در مجلات معتبر خارجی به چاپ رسیده است.

کتاب «نقش شیعه در فرهنگ و تمدن اسلام و ایران» را انتشارات امیرکبیر در نه فصل با عناوین نقش مدارس و حوزه های علمیه شیعه، روشها و مواد و منابع درسی حوزه های علمیه شیعه، دانشمندان علوم طبیعی و دقیقه، جغرافیا، تاریخ، ادبیات، هنر، عرفان و فلسفه و کلام  و با شمارگان 3000 نسخه، 1107 صفحه و بهای 210 هزار ریال منتشر کرده است.

گفتنی است، در این مراسم رونمایی، علی‌اکبر ولایتی؛ مولف کتاب، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر خاموشی؛ رییس سازمان تبلیغات اسلامی، محمدرضا مخبر؛ دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، احمد نثاری؛ رییس انتشارات امیرکبیر به همراه شماری از اندیشمندان و اصحاب قلم و رسانه حضور داشتند.

 

 

 

 

 

لینک      نظرات ()      

مطالب اخیر
کلمات کلیدی وبلاگ
دوستان من
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری پايگاه اطلاع رساني دفتر نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه بوشهر سازمان تبلیغات اسلامی صدا و سیماي جمهوري اسلامي ايران مركز بوشهر پايگاه داده هاي فرهنگي- ديني پایگاه اینترنتی حاج حامد شاکرنژاد واحد مرکزی خبر موسسه شميم نخلستان بوشهر و كانون قرآْن مسجد ابوالفضل علیه السلام دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) مؤسسه فرهنگي موعود شورای اسلامی شهر تهران شبکه آموزش سيما شبكه يك صدا و سيمای جمهوری اسلامی ايران شبكه جهاني جام جم رسانه بین الملل سیما آموزش نماز قرآن و عترت :: رادیو :: سرویس جهانی منتظرالمهدي مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت علیه السلام مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت علیه السلام 2 پايگاه تخصصى نهج البلاغه وابسته شميم انتظار خبرگزاری آينده روشن خبرگزاری قرآنی ايران كانون راهبردي، فرهنگي و آموزشی خیمه جامعه ی وبلاگ نویسان بوشهر تشكلهاي ديني و مراكز فرهنگي كشور 100 خاطره از شهدا || شهید چمران و ... جنبش عدالتخواه دانشجویی عصر انتظار دولت مهر آرشیو اخبار 20:30 یوزرنیم و پسورد نود 32 دنیای مجازی دانلود رایگان کتابهای کامپیوتری فقط عکس ..عکس ... عکس قالب های پرشین بلاگ جامعه ی وبلاگ نویسان بوشهر نسیــــــــم شمــال لغت نامه دهخدا گل آقا پایگاه مقاومت عاشقان ثارالله شیراز وب سایت امام خمینی ره آموزش نظامی پیامبر امید :: یا لثارات الحسین :: .::لاله های آسمانی::. پایگاه آموزشی خبری آی تی گل نرگس پایگاه آموزشی خبری آی تی گل نرگس دستمال آبی پایگاه عفاف و حجاب صفوف آهنین پارس تولز مرجع ابزار وبمستر ایران مرکز مشاوره ازدواج و خانواده من هنوز زنده ام باشگاه خبرنگاران جوان استان همدان کانون شاگردان شهداء استان بوشهر بچه های مشهد بسیجیان گمنام عطر ظهور پایگاه خبری دانشجویان دانشگاه آزاد کاشان عشق است خدا پایگاه مقاومت صاحب الزمان (عج) اردبیل پاینده باد جمهوری اسلامی ایران علمي فرهنگي عمار هرمزگان نوشته های ساکت ما و یاد ترانه یک گام تا رهایی تلنگر ماجراهای من ورایانه هبوط سروش 8 طاها نیوز طاها شیخیانی کلامی از فرزند کورش پایگاه اطلاع رسانی قاری امیرحسین توحیدی دفتر تمرین سید مهدی کمال آرا پرشین گیگ دکتر نادر چقاجردی .::. ايلام امروز ::. آکاایران ، آکا الکتریک ، آکاالکتریک كشتي كج ایستگاه صلواتی 2 ... خبرهای خبرگزاری ها و سایت ها ثبت سایت شما در فهرست سایتهای ایرانی پايگاه رسمي محمدرضا سرشار (رضا رهگذر) عشق - عقل - ایمان کامران نجف زاده - به نام آرام دل‌ها رو به جلو بچه حزب الهي هوانورد حرکت مداوم و رو به جلو با راهکارهای نوین سایت صنعت و دانش سازمان مدارس معارف اسلامي پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیة الله العظمی مکارم شیرازی محمدکاظم روحانی نژاد خبرنگار صداوسیما جهاد فی سبیل الله بر دوش همه ماست صدا و نما ناگفته های من وتو به رنگ حقوق تيتر - ایمان ندومی دشتي ها هیأت مذهبی محبان اهلبیت علیهم السلام شهرستان بوشهر هیئت جوانان منتظر مراغه *بیت الزهرا حاج سیدعزیزحسینی دشتی (عمدة الاخیار) گلچین مطالب لوکس فارسی شناخت رهبری پیامک های ادبی - بیشه مقالات عمران ومعماری پایگاه گسترش آراء و اندیشه‌های حضرت امام خمینی رحمة الله علیه شیعه تم.:. قالب مذهبی امام روح الله وب سایت شهید گمنام منتظر... بچه‌های قلم پایگاه اینترنتی خورشید آل یاسین دانشجویان دانشگاه صنعتی کرمانشاه ایران نامه صلی الله علی الباكین الحسین روضه رضوان وب سایت شهید گمنام وبلاگ سیاسی مذهبی رهروان ولایت فجر آزادی - شهیدان زنده اند باولایت زنده ایم گیلان ، استان زیبای من کامران نجف زاده خبرنگارقلبهای ما نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت ایرانشهر وبلاگ رسانه فدائیان عشق با ولایت تا شهادت جهان اسلام پایگاه وب شبکه آموزش سیمای جمهوری اسلامی ایران وب سایت شخصی خانم صاحب الزمانی .:: عطرنماز ::. بهشت دل انديشه قم راه ولایت سربازان آخرالزمان چاپ 5 ستاره پایگاه اطلاع رسانی سپاه عاشورا استان آذربایجان شرقی وبلاگ قرآنی تصاویر جدید حاج حامد شاکر نژاد بنیاد دعبل خزاعی پنل ارسال پیامک رایگان ایذه سلام انجمن بزرگ نیمباز گرگان پست ‌الکترونیک ایرانی 'چاپار' دانشجویان کارشناسی اطاق عمل اتصال ******************* Join پرندگان ایران ایران نامه پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه نیوز ايمني- حفاظت دريايي- جستجو و نجات دريايي | سازمان بنادر و دریانوردی جنـبش پیامـکی +جهان 2014 ( ◠‿◠)+ اشک قلم سپهربلاگ سایت مشاغل ناصرون - رسانه مجازی جوانان مطالبه گر جنوب کشور ارزش های دفاع مقدس بیسیم چی عشق اول آخرم فقط خدا ☫ عَلِیٌّ وَلِیُّ الله ☫ اخبار فناوری اطلاعات شبکه دوستان بهشت من شبکه اجتماعی ادبیات جهان