پروفایل من
امیرحسین مومنی
تماس با من
نویسنده (های) وبلاگ
آرشیو وبلاگ
عزیزی: افزایش تراز مثبت عملیاتی و تعادل منطقه‌ای مهمترین ویژگی بودجه 90 است نویسنده: امیرحسین مومنی - سه‌شنبه ٦ اردیبهشت ۱۳٩٠

 

 

 به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، ابراهیم عزیزی که بعد از تأخیر برای حضور در مجلس بر خلاف آیین‌نامه بعد از گزارش نهایی سخنگوی کمیسیون تلفیق و در میان اعتراض جمعی از نمایندگان پشت تریبون قرار گرفت، در دفاع از کلیات لایحه بودجه 90 گفت: بودجه یک برش یک ساله از برنامه پنجم است که مهمترین سند سالانه برای اجرای سیاست‌های دولت به شمار می‌رود.


وی بودجه را از مهمترین ابزار برای تحقق اهداف نظام اسلامی بر اساس پیشرفت و عدالت دانست و گفت: راه وصول به اهداف سند چشم‌انداز همانگونه که مقام معظم رهبری گفتند جهاد اقتصادی مبتنی بر دانش و ارزش‌های انقلابی و اسلامی و آرمان‌های واقعی ملت ایران است.


وی گفت: بودجه برای نظام اسلامی باید صبغه اسلامی داشته باشد و مهمترین نکته آن مکتب توحید و پایبندی ملت به ارزش‌های انقلاب اسلامی و رهبری فرزانه به عنوان رکن رکین کشتی سعادت که همه برکات در پیروی از فرمایشات مقام معظم رهبری است.


عزیزی تأکید کرد: در بودجه ریزی دسترسی به منابع و مصارف واقعی مدنظر است که راه‌های وصول این منابع واقعی افزایش درآمد مالیاتی و حقوق گمرکی است که در این لایحه به آن توجه شده است.


معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور با اشاره به ماده 117 قانون برنامه پنجم و بند 22 جزء‌ 3 از سیاست‌های کلی مقام معظم رهبری گفت: باید وابستگی بودجه جاری دولت به درآمد نفتی تا پایان برنامه پنجم قطع شود و کاهش تراز عملیاتی بودجه یعنی تفاوت درآمد غیر نفتی و هزینه جاری از منفی 270 به منفی 180 هزار میلیارد تومان که از رشدی معادل 33 درصد برخوردار است،‌ از نکات برجسته بودجه به شمار می‌رود.


معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور تأکید کرد: افزایش سهم درآمد غیرنفتی بودجه از 48.6 درصد در سال 89 به رقم 53.9 درصد در سال 90 در مقابل کاهش سهم منابع نفتی از 51.4 درصد به 47.1 درصد نکته بعدی است.


عزیزی تأکید کرد: باید دولت را با هزینه پایین اداره کنیم که ساز و کار آن توسط مجلس در سال 86 بر اساس بند «و» تبصره 19 پیش‌بینی شد که حقوق و مزایای مستمر کارکنان دولت از طریق ساز و کار خزانه پرداخت می‌شود که باعث کاهش سرجمع هزینه می‌شود در حالیکه کاهش قابل توجهی در حقوق کارمندان صورت نمی‌گیرد.


نماینده دولت نکته دیگر لایحه بودجه را کاهش هزینه جاری و بررسی دقیق این هزینه‌ها دانست و گفت: ممکن است یک دستگاه افزایش جهشی در هزینه جاری داشته باشد که باید مورد بررسی قرار گیرد و بسیاری از این مسائل قابل حل است.


معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور تأکید کرد: صرفه‌جویی یک درصد در هزینه جاری باعث می‌شود درآمدی به میزان 700 تا 800 میلیارد تومان برای بیت‌المال ایجاد شود که در راستای شفاف سازی، کوچک‌سازی دولت، واگذاری تصدی‌ها خواهد بود.


عزیزی با اشاره به اینکه اسراف حرام است گفت: صرفه‌جویی از مصداق‌های بارز جهاد اقتصادی است که ساز و کار آن در لایحه بودجه دیده شده است و سال گذشته با کاهش هزینه جاری به ویژه در بخش آب و برق اتفاق افتاد که گزارش آن تقدیم مجلس شد.


معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور در مورد بودجه‌های عمرانی گفت:‌ این بودجه‌ها در جهت ایجاد اشتغال، تولید و صادرات و افزایش فضای کسب و کار و رسیدن به نرخ رشد 8 درصدی و کاهش نرخ بیکاری به 7 درصد موثر است.


عزیزی افزود: اگر طرح‌های عمرانی به عنوان طرح انتفاعی تلقی شود، چرا از منابع عمومی درست استفاده نشود و زمان اجرای این طرح‌ها طولانی شود و همه این موارد در مصوبات تلفیق دیده شده است.


وی تأکید کرد: بر اساس ساز و کار سال گذشته در ماده 62 استفاده از منابع داخلی و فاینانس از محل این منابع 7 هزار و 500 میلیارد تومان در پروژه‌های عمرانی استفاده شد.
معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور تأکید کرد:‌ استفاده از منابع مالی در بخش آب، راه، کشاورزی و منابع جدید اوراق مشارکت که منابع را از مردم جمع‌آوری کرده و ضد تورم و در جهت اشتغال کمک می‌کند از رویکردهای لایحه بودجه است.


عزیزی تصویب 15 هزار میلیارد تومان منابع برای بانک مرکزی در جهت افزایش سرمایه بانک‌ها را از نکات مثبت بودجه خواند و گفت: اوراق مشارکت ارزی 7 میلیارد یورو در نفت و گاز، مجوز 17 میلیارد دلار فاینانس و بیع متقابل، اوراق مشارکت به میزان 4 هزار میلیارد تومان، اوراق مشارکت تضمین شده 2 هزار میلیارد تومان در بخش راه و ترابری، اختصاص 2 هزار میلیارد تومان در بخش آب و کشاورزی،‌اختصاص 5 هزار میلیارد تومان دیگر برای پرداخت مطالبات پیمانکاران از ظرفیت‌های لایحه بودجه 90 به شمار می‌رود.


وی گفت: همچنین منابع فروش اموال دولتی، اوراق مشارکت، تسهیلات ارزی و ریالی در داخل و خارج از ظرفیت‌های خوب لایحه بودجه به شمار می‌رود.


معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور تجهیز منابع بانک‌ها در سال گذشته که با مصوبه مجلس در اختیار دولت قرار گرفت را از ابتکارات مجلس دانست وگفت: دراین زمینه 8 هزار میلیارد تومان مطالبات بانک‌ها از دولت پرداخت شد.


عزیزی گفت: مطالبات پیمانکاران وزارت نیرو 3 هزار میلیارد تومان در بخش آب و برق پرداخت شد و منابع بانک‌ها با پرداخت مطالبات رونق گرفت و زمینه کار بهتر برای پیمانکاران فراهم شد.


وی واگذاری تملک دارایی سرمایه‌ای را دارای دو هدف در راستای خصوصی سازی و ایجاد ظرفیت جدید دانست که علاوه بر منابع عمومی بودجه در جهت توسعه و کنترل تورم از منابع داخلی استفاده می‌شود.


معاون رئیس جمهور تأکید کرد: کارهای انجام شده ظرفیتی است که نمایندگان در اختیار دولت قرار داده‌اند و دولت در حد خود قدرشناسی کرده اما باید هم دولت و هم مجلس بیشتر کار کنند و اعتماد برای ارائه خدمات بهتر به مردم جلب شود.


معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور افزود: سال گذشته بدون اینکه اصلاحیه و متممی برای قانون بودجه ارائه شود، 20 درصد از منابع نفت و گاز به صندوق توسعه ملی واریز شد که باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های جاری و نگهداری این منابع برای توسعه کشور شد و این توفیق به لطف خدا و با هماهنگی خادمان ملت در دولت و مجلس انجام شد.


عزیزی با اشاره به فصل اول قانون برنامه پنجم توسعه گفت: توجه به فرهنگ اسلامی و تدوین الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در این قانون مورد توجه قرار گرفته و در لایحه بودجه 90 اعتبارات ساخت مساجد و مصلی و ارزش‌های فرهنگی ایثارگران و بسیج با هماهنگی دولت و مجلس تقویت شد و هر چه دولت پیشنهاد کرد برادران در کمیسیون تلفیق آن را تقویت کردند و از ارزش‌های انقلابی و اسلامی حمایت کردند.


وی گفت: با رویکردی که ایجاد شده کاهش هزینه و تقویت بودجه عمرانی و ظرفیت سازی قانونی با جابجایی منابع و نیز واگذاری تصدی‌ها به بخش غیردولتی باعث شد نظام اسلامی بر اساس مالیات اداره شود و منابع دولت صرف سلامت، بهداشت، آموزش، دفاع، غذا، قانونگذاری و امور حاکمیتی شود که بهترین خدمت به ملت بزرگوار است.


عزیزی از مهمترین رویکرد لایحه بودجه را اصل 48 قانون اساسی دانست که در آن تصریح دارد، باید همه استان‌ها به فراخور امکان و توان از رشد کافی برخوردار شوند و اینگونه نباشد که شهرها و روستاهای برخوردارتر و و مکان‌های محروم محروم‌تر شوند.


عزیزی تأکید کرد:‌ منابع اختصاص یافته در قالب 2 درصد ماده 180 قانون برنامه پنجم پیش‌بینی شده است که این منابع در راستای تحقق اصل 48 قانون اساسی و سیاست‌های کلی در جهت توازن منطقه‌ای و توزیع عادلانه امکانات و تحقق پیشرفت و عدالت در کشور مؤثر است.


معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور تأکید کرد: بر اساس قانون برنامه پنجم باید تا پایان برنامه شهرها و روستاهای کشور در همه شاخص‌های تعریف شده به میانگین همان شاخص در کشور برسند و بر این اساس شاخص مربوطه در مناطق کم برخوردار سالی 10 درصد رشد کند تا به سقف یاد شده برسد.


وی گفت: مثلا اگر در 80 شهر 400 شهرستان پایین‌تر از خط متوسط هستند باید بر اساس این شاخص تا پایان برنامه به آن خط متوسط برخورداری برسند.


عزیزی در پایان از نمایندگان مجلس به خاطر رویکرد توجه به مناطق محروم و ارزش‌های اسلامی در لایحه بودجه قدردانی کرد.


لینک      نظرات ()      

مطالب اخیر
کلمات کلیدی وبلاگ
دوستان من
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری پايگاه اطلاع رساني دفتر نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه بوشهر سازمان تبلیغات اسلامی صدا و سیماي جمهوري اسلامي ايران مركز بوشهر پايگاه داده هاي فرهنگي- ديني پایگاه اینترنتی حاج حامد شاکرنژاد واحد مرکزی خبر موسسه شميم نخلستان بوشهر و كانون قرآْن مسجد ابوالفضل علیه السلام دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) مؤسسه فرهنگي موعود شورای اسلامی شهر تهران شبکه آموزش سيما شبكه يك صدا و سيمای جمهوری اسلامی ايران شبكه جهاني جام جم رسانه بین الملل سیما آموزش نماز قرآن و عترت :: رادیو :: سرویس جهانی منتظرالمهدي مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت علیه السلام مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت علیه السلام 2 پايگاه تخصصى نهج البلاغه وابسته شميم انتظار خبرگزاری آينده روشن خبرگزاری قرآنی ايران كانون راهبردي، فرهنگي و آموزشی خیمه جامعه ی وبلاگ نویسان بوشهر تشكلهاي ديني و مراكز فرهنگي كشور 100 خاطره از شهدا || شهید چمران و ... جنبش عدالتخواه دانشجویی عصر انتظار دولت مهر آرشیو اخبار 20:30 یوزرنیم و پسورد نود 32 دنیای مجازی دانلود رایگان کتابهای کامپیوتری فقط عکس ..عکس ... عکس قالب های پرشین بلاگ جامعه ی وبلاگ نویسان بوشهر نسیــــــــم شمــال لغت نامه دهخدا گل آقا پایگاه مقاومت عاشقان ثارالله شیراز وب سایت امام خمینی ره آموزش نظامی پیامبر امید :: یا لثارات الحسین :: .::لاله های آسمانی::. پایگاه آموزشی خبری آی تی گل نرگس پایگاه آموزشی خبری آی تی گل نرگس دستمال آبی پایگاه عفاف و حجاب صفوف آهنین پارس تولز مرجع ابزار وبمستر ایران مرکز مشاوره ازدواج و خانواده من هنوز زنده ام باشگاه خبرنگاران جوان استان همدان کانون شاگردان شهداء استان بوشهر بچه های مشهد بسیجیان گمنام عطر ظهور پایگاه خبری دانشجویان دانشگاه آزاد کاشان عشق است خدا پایگاه مقاومت صاحب الزمان (عج) اردبیل پاینده باد جمهوری اسلامی ایران علمي فرهنگي عمار هرمزگان نوشته های ساکت ما و یاد ترانه یک گام تا رهایی تلنگر ماجراهای من ورایانه هبوط سروش 8 طاها نیوز طاها شیخیانی کلامی از فرزند کورش پایگاه اطلاع رسانی قاری امیرحسین توحیدی دفتر تمرین سید مهدی کمال آرا پرشین گیگ دکتر نادر چقاجردی .::. ايلام امروز ::. آکاایران ، آکا الکتریک ، آکاالکتریک كشتي كج ایستگاه صلواتی 2 ... خبرهای خبرگزاری ها و سایت ها ثبت سایت شما در فهرست سایتهای ایرانی پايگاه رسمي محمدرضا سرشار (رضا رهگذر) عشق - عقل - ایمان کامران نجف زاده - به نام آرام دل‌ها رو به جلو بچه حزب الهي هوانورد حرکت مداوم و رو به جلو با راهکارهای نوین سایت صنعت و دانش سازمان مدارس معارف اسلامي پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیة الله العظمی مکارم شیرازی محمدکاظم روحانی نژاد خبرنگار صداوسیما جهاد فی سبیل الله بر دوش همه ماست صدا و نما ناگفته های من وتو به رنگ حقوق تيتر - ایمان ندومی دشتي ها هیأت مذهبی محبان اهلبیت علیهم السلام شهرستان بوشهر هیئت جوانان منتظر مراغه *بیت الزهرا حاج سیدعزیزحسینی دشتی (عمدة الاخیار) گلچین مطالب لوکس فارسی شناخت رهبری پیامک های ادبی - بیشه مقالات عمران ومعماری پایگاه گسترش آراء و اندیشه‌های حضرت امام خمینی رحمة الله علیه شیعه تم.:. قالب مذهبی امام روح الله وب سایت شهید گمنام منتظر... بچه‌های قلم پایگاه اینترنتی خورشید آل یاسین دانشجویان دانشگاه صنعتی کرمانشاه ایران نامه صلی الله علی الباكین الحسین روضه رضوان وب سایت شهید گمنام وبلاگ سیاسی مذهبی رهروان ولایت فجر آزادی - شهیدان زنده اند باولایت زنده ایم گیلان ، استان زیبای من کامران نجف زاده خبرنگارقلبهای ما نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت ایرانشهر وبلاگ رسانه فدائیان عشق با ولایت تا شهادت جهان اسلام پایگاه وب شبکه آموزش سیمای جمهوری اسلامی ایران وب سایت شخصی خانم صاحب الزمانی .:: عطرنماز ::. بهشت دل انديشه قم راه ولایت سربازان آخرالزمان چاپ 5 ستاره پایگاه اطلاع رسانی سپاه عاشورا استان آذربایجان شرقی وبلاگ قرآنی تصاویر جدید حاج حامد شاکر نژاد بنیاد دعبل خزاعی پنل ارسال پیامک رایگان ایذه سلام انجمن بزرگ نیمباز گرگان پست ‌الکترونیک ایرانی 'چاپار' دانشجویان کارشناسی اطاق عمل اتصال ******************* Join پرندگان ایران ایران نامه پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه نیوز ايمني- حفاظت دريايي- جستجو و نجات دريايي | سازمان بنادر و دریانوردی جنـبش پیامـکی +جهان 2014 ( ◠‿◠)+ اشک قلم سپهربلاگ سایت مشاغل ناصرون - رسانه مجازی جوانان مطالبه گر جنوب کشور ارزش های دفاع مقدس بیسیم چی عشق اول آخرم فقط خدا ☫ عَلِیٌّ وَلِیُّ الله ☫ اخبار فناوری اطلاعات شبکه دوستان بهشت من شبکه اجتماعی ادبیات جهان