پروفایل من
امیرحسین مومنی
تماس با من
نویسنده (های) وبلاگ
آرشیو وبلاگ
سهیل کریمی اعلام کرد: دلایل راه اندازی سایت خدمات وبلاگی "هم‌وبلاگی " نویسنده: امیرحسین مومنی - جمعه ٢ اردیبهشت ۱۳٩٠

 

 

 به گزارش خبرگزاری فارس، وبلاگ، وب‌گاه، وب‌نامه، تارنما یا وب‌نگار محیطی است برای معرفی و قرار دادن مطالب و تصاویر که در آن یک یا چند نویسنده به نگارش و ویرایش آن مطالب می‌پردازند. چند سالی پس از رونق گرفتن این فضای مجازی در دنیا، ایران با نوساناتی که هر از گاهی اتفاق می‌افتاد جزء رده‌های چهارم تا دهم بود. یعنی یکی از ده کشور اول دنیا در وبلاگ‌نویسی. و این افتخاری بود که بر افتخارات دیگر ایرانیان افزوده می‌شد. در محافل وبلاگ‌نویسی چندی پیش خبری شایع شد مبنی بر این‌که سهیل کریمی مستندساز، روزنامه‌نگار و وبلاگ‌نویس با تعدادی از دوستان بلاگرش در صدد راه انداختن سرویس وبلاگ‌دهی با قابلیت‌های ویژه هست‌ند و در روز شهادت سید شهیدان اهل قلم، سید مرتضی آوینی این سرویس رسما شروع به کار خواهد کرد. کریمی که این‌روزها در حال فعالیت‌ فیلم‌سازی خود است، در پاسخ به درخواست ما چند دقیقه‌ای پای سؤالات‌مان نشست.

فارس: با خبر شدیم که یک سایت خدمات وبلاگی، توسط شما و جمعی از دوستان‌تان راه‌اندازی شده. اولین سؤالی که به ذهن می‌رسد این است که با وجود سایت‌های متعددی از این دست که برخی از آن‌ها بسیار رایج و فراگیر هم شده‌اند، انگیزه‌ شما از این کار چه بوده است؟


کریمی: بله، من هم قبول دارم که کلی سایت با عنوان وبلاگ‌دهی و چه و چه وجود دارد، ولی آیا این سایت‌ها خواسته‌ مخاطبان و کاربران اینترنتی را برآورده می‌کنند؟ ما چند تا سایت داریم که امکان بارگذاری یا همان آپلود داده‌ها را برای کاربر مقدور کند؟ آیا به تعداد انگشتان دست می‌رسند؟ از طرفی دنیا دنیای پیشرفت و تحول است. در این زمینه متأسفانه ما همیشه مقلد بودیم و مروج. یعنی خودمان ایده‌ای برای کارهای جدید نداشتیم. از طرف دیگر هم همین چند تا سایت نسبتا معتبری هم که وجود دارند، بر اساس سلیقه‌ خود با کاربران برخورد می‌کنند. یعنی فلان سایت بدون در نظر گرفتن این موضوع که این مملکت برای خودش قانونی دارد و شرع و عرفی هم موجود است، بر مبنای خواست شخصی خودش و کاملا سلیقه‌ای و بدون در نظر گرفتن ادعاهایی که در حین ثبت وبلاگ بیان می‌شود وبلاگ‌هایی را که خوشش نیاید مسدود کرده و امکان بازگرداندن اطلاعات را هم دیگر به کاربر نمی‌دهد و در جواب معترضین هم با تبختر و غرور می‌گوید که سایت خودم است و دوست دارم هر طور که خواستم برخورد کنم. خوب این نمی‌شود. من نمی‌خواهم همین اول کاری این دوستان و هم‌کاران را زیر سؤال برده یا تخطئه‌شان کنم ولی این تیپ الزامات ما را واداشت که به فکر یک راه حل اساسی و بنیانی بیفتیم و آن این بود که خودمان یک سایت وبلاگ‌دهی با امکانات روز جهان و پیشرفته‌تر از آن‌چه که دیگران دیده‌اند راه بیندازیم با این روی‌کرد که امکانات آن بر اساس قابلیت‌ها و الزامات بومی و خط قرمزهای آن فقط و فقط آن‌چه که در قانون و شرع آمده باشد، نه بیش‌تر و نه کم‌تر. این بود که سایت هم‌وبلاگی را با امکاناتی منحصر به فرد راه انداختیم.


یعنی شما قرار است بازار سایر سایت‌های خدمات وبلاگی را از رونق بیندازید؟


کریمی: خب این برداشت درستی نیست. مگر در محله و کوچه‌ای مغازه‌ی نانوایی یا مرکز خدمات‌رسانی وجود داشته باشد بعد آن دیگری بر مبنای احتیاجاتی که تشخیص داده تا این خدمت‌رسانی‌ها گسترده‌تر شود، مرکز و مغازه‌ای دیگر را اضافه کند منظورش آجر کردن نان آن نانوایی و تخته‌کردن در آن مرکز خدمات‌رسانی بوده؟ من توضیح دادم که امروز روزگار پیشرفت است و تحول. در این زمینه هر کسی سعی دارد به بهترین شکل ممکن و با قابلیت‌های قابل قبول با دیگران رقابت کند و برای این منظور تنها شرط لازم و کافی صداقت در آن کار و عامل بودن به ادعاهایی که شده می‌تواند رقابت سالم را رقم زده و مخاطب سالم را جذب کند. با توجه به این‌که در فضای سایبری، امروز شبکه‌های اجتماعی حرف اول را می‌زن‌ند و وبلاگ و وبلاگ‌نویسی هم در رده‌های اولین قرار دارد، سعی خواهیم کرد فضایی آمیخته از وبلاگ و شبکه‌ اجتماعی و تبادل صوت و تصویر را در آینده‌ نزدیک به موضوعات‌مان اضافه کنیم. و این یعنی رقابت، نه سوزاندن رونق.


وقتی بحث رقابت در میان است، سایت شما باید امکاناتی اضافه بر سایت‌های موجود از این دست داشته باشد، درست است؟


کریمی: صد در صد. وگرنه به قول خودتان این‌همه سایت وبلاگ‌دهی فعال در ایران و جهان موجود می‌باشد و همه هم پس از سال‌ها تجربه و پیدا کردن ذائقه‌ کاربران خود به موفقیت‌هایی رسیده‌اند. ما در اولین قدم سعی کردیم کم‌بودها را یافته و با آسیب‌شناسی سایت‌های وبلا‌گ‌دهی، اقدام به بومی‌سازی امکانات یک سایت وبلاگ‌دهی نسبتا کامل نماییم.

در این راستا پرمخاطب‌ترین و موفق‌ترین سایت‌های خارجی را هم در نظر گرفتیم تا خودمان را در آن رده قرار ده‌یم نه کمتر. ماه‌ها تیم برنامه‌نویس ما روی این پروژه کار کردند و تقریبا از اوایل بهمن ماه 89 سایت‌ هم‌وبلاگی فعالیت آزمایشی خود را آغاز کرد و از آن به بعد ما از تعدادی از فعالان سایبری و بچه‌های وبلاگ‌نویس دعوت کردیم وبلاگ‌هایی را در سایت هم‌وبلاگی ثبت کرده و در آن شروع به فعالیت کنند و ضعف و قوت‌هایی را که در حین فعالیت می‌بینند به اطلاع کارشناسان ما برسانند تا تطبیق امکانات و خدمات این سایت با نیازها و سلائق کاربران به کمال برسد. خب این کار موفقیت‌آمیز بود و در مدت حدودا سه ماه گذشته، متوجه شدیم چه چیزهایی را باید تقویت کنیم و از چه مواردی باید صرف‌نظر یا آن را بومی‌سازی کنیم.


می‌شود بپرسم چه امکانات و خدماتی فراتر از دیگر سایت‌ها ارائه خواه‌ید کرد؟


کریمی: در همین راستا افتخار دارم بگویم که برای نخستین بار ما این امکان را برای کاربران خود فراهم کردیم که در کنار بارگذاری فیلم و عکس و صدا، ویدئوهای بارگذاری شده‌ خود را در وبلاگ‌های‌شان نمایش دهند. یکی از امکانات منحصر به فرد دیگر هم‌وبلاگی نیز امکان انتقال داده‌ها از وبلاگی به وبلاگ دیگر است.
بعضی از کاربران و بلاگرها بعضا ممکن است دوست داشته باشند وبلاگ‌شان در یک سایت دیگر و یا در همین هم‌وبلاگی را با همه‌ جزئیات به یک سایت دیگر منتقل کنند. خب این کار تقریبا با یک فراینده نسبتا پیچیده آن هم بیشتر برای کسانی‌که تخصص‌شان برنامه‌نویسی بوده بین بعضی از سایت‌های وبلاگ‌دهی در گستره‌ای بسیار محدود مقدور بود. ولی ما برای این منظور سعی کردیم این مانع را هم مرتفع کنیم. یعنی کاربر می‌تواند همه‌ اطلاعات وبلاگ خود از پست‌ها تا تمامی فایل‌های صوتی و تصویری و همین‌طور دیدگاه‌ها و کامنت‌های هر پست با تاریخ مندرج در آن از تعدادی از مهم‌ترین سایت‌های وبلاگ‌دهی دنیا و ایران به هم‌وبلاگی و بالعکس را منتقل کند. یکی دیگر از خدمات هم‌وبلاگی ارائه‌ یک زمینه‌ با قالب اختصاصی هم‌وبلاگی به کاربران خود است. در این زمینه‌ها کاربر امکان این را دارد که سرلوحه یا بنر خود را خود طراحی کرده و با اندازه‌هایی که در آن زمینه اعلام شده جای‌گزین کند.


همین‌طور امکان تغییر رنگ پس‌زمینه یا جاگذاری یک تصویر به جای رنگ نیز برای کاربر مهیاست تا تنوع این موارد باعث هر چه شخصی‌تر کردن وبلاگ برای کاربران شود. البته به دلیل خدمات بالا و به‌ روز سایت ما، کار کردن ابتدایی با آن طبیعی است که کمی پیچیده باشد. به همین منظور از ثبت وبلاگ تا پست‌گذاری و دیگر امور مربوط به آن، با راه‌نمایی‌هایی که در جای جای این مراحل و صفحات گوناگون وجود دارد، کاربر بدون هیچ مشکلی قلق کار را به دست خواهد آورد. و البته چنان‌چه باز هم در پیشرفت کار با وبلاگ خود مشکلی دید می‌تواند با شماره تلفن 88812701 که در سایت هم اعلام شده تماس گرفته و مشکل خود را با کارشناسان ما در میان بگذارد و البته این مژده را هم بدهم که کار برنامه‌نویسی ما با افتتاح رسمی هم‌وبلاگی نه تنها به پایان نرسیده بلکه تازه آغاز گشته است. چرا که ما از امروز تمام همت‌مان را روی این می‌گذاریم که در کنار تکمیل بیش از پیش هم‌وبلاگی، این سایت را به یک شبکه‌ اجتماعی بسیار گسترده با امکانات پیش‌رفته و به روز دنیا گره بزنیم و در این زمینه نیز در دنیا حرفی برای زدن داشته باشیم تا در این خصوص نیز ایران و ایرانی سربلندتر از گذشته آمار حضور در فضای سایبری را تحت تأثیر قرار دهد.

یعنی سرویس وبلاگ‌دهی شما خط قرمز و محدودیت ندارد؟


کریمی: از لحاظ فعالیت اینترنتی تحت لوای قوانین جاری کشور به هیچ عنوان. در هر صورت شما در هر جای دنیا هم که باشید ملزم به این هستید که از قوانین و مقررات خاص آن اقلیم جغرافیایی به شکل تمام و کمال تبعیت کنید. از این جهت هیچ استثنایی در هیچ کجای دنیا پیدا نمی‌شود. ولی این‌که بخواهیم بر اساس سلائق شخصی با وبلاگی برخورد کنیم یا آن را مسدود و کاربرش را با دلایل واهی از خود برنجانیم، نه، به هیچ عنوان همچنین چیزی را در راستای اهداف خود نمی‌دانیم و اصلا آمده‌ایم که این شرایط را برچینیم و رسما اعلام کنیم که هم‌وبلاگی، پدیده‌ متفاوتی است.


حرف دیگر مانده که بفرمایید؟


کریمی: من فقط نکته‌ی دیگری را هم عرض کنم و آن این‌که ما در کنار متفاوت بودن، سعی خواهیم کرد که ارتباط دو سویه و رو در رویی با تمام کاربران‌مان داشته باشیم. در این خصوص با سیستم پیامکی‌ای که داریم، به کاربرانی که علاقه‌مند بودند و شماره‌ همراه خود را در هنگام ثبت وبلاگ اعلام کردند، کلیه‌ اخبار مربوط به سایت را اعلام خواهیم کرد و هم‌چنین آنان را از گرد‌همایی‌هایی که با اعضا هم‌وبلاگی هر از گاهی خواهیم داشت مطلع می‌نماییم که این گل ارتباط رو در روی ما با کاربران هم‌وبلاگی است. امیدوارم در این زمینه نیز بتوانیم قدمی برای تعالی روز افزون ایران عزیز بر داریم. ان‌شاءالله.


گفت و گو از محمد علی صمدی


لینک      نظرات ()      

مطالب اخیر
کلمات کلیدی وبلاگ
دوستان من
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری پايگاه اطلاع رساني دفتر نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه بوشهر سازمان تبلیغات اسلامی صدا و سیماي جمهوري اسلامي ايران مركز بوشهر پايگاه داده هاي فرهنگي- ديني پایگاه اینترنتی حاج حامد شاکرنژاد واحد مرکزی خبر موسسه شميم نخلستان بوشهر و كانون قرآْن مسجد ابوالفضل علیه السلام دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) مؤسسه فرهنگي موعود شورای اسلامی شهر تهران شبکه آموزش سيما شبكه يك صدا و سيمای جمهوری اسلامی ايران شبكه جهاني جام جم رسانه بین الملل سیما آموزش نماز قرآن و عترت :: رادیو :: سرویس جهانی منتظرالمهدي مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت علیه السلام مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت علیه السلام 2 پايگاه تخصصى نهج البلاغه وابسته شميم انتظار خبرگزاری آينده روشن خبرگزاری قرآنی ايران كانون راهبردي، فرهنگي و آموزشی خیمه جامعه ی وبلاگ نویسان بوشهر تشكلهاي ديني و مراكز فرهنگي كشور 100 خاطره از شهدا || شهید چمران و ... جنبش عدالتخواه دانشجویی عصر انتظار دولت مهر آرشیو اخبار 20:30 یوزرنیم و پسورد نود 32 دنیای مجازی دانلود رایگان کتابهای کامپیوتری فقط عکس ..عکس ... عکس قالب های پرشین بلاگ جامعه ی وبلاگ نویسان بوشهر نسیــــــــم شمــال لغت نامه دهخدا گل آقا پایگاه مقاومت عاشقان ثارالله شیراز وب سایت امام خمینی ره آموزش نظامی پیامبر امید :: یا لثارات الحسین :: .::لاله های آسمانی::. پایگاه آموزشی خبری آی تی گل نرگس پایگاه آموزشی خبری آی تی گل نرگس دستمال آبی پایگاه عفاف و حجاب صفوف آهنین پارس تولز مرجع ابزار وبمستر ایران مرکز مشاوره ازدواج و خانواده من هنوز زنده ام باشگاه خبرنگاران جوان استان همدان کانون شاگردان شهداء استان بوشهر بچه های مشهد بسیجیان گمنام عطر ظهور پایگاه خبری دانشجویان دانشگاه آزاد کاشان عشق است خدا پایگاه مقاومت صاحب الزمان (عج) اردبیل پاینده باد جمهوری اسلامی ایران علمي فرهنگي عمار هرمزگان نوشته های ساکت ما و یاد ترانه یک گام تا رهایی تلنگر ماجراهای من ورایانه هبوط سروش 8 طاها نیوز طاها شیخیانی کلامی از فرزند کورش پایگاه اطلاع رسانی قاری امیرحسین توحیدی دفتر تمرین سید مهدی کمال آرا پرشین گیگ دکتر نادر چقاجردی .::. ايلام امروز ::. آکاایران ، آکا الکتریک ، آکاالکتریک كشتي كج ایستگاه صلواتی 2 ... خبرهای خبرگزاری ها و سایت ها ثبت سایت شما در فهرست سایتهای ایرانی پايگاه رسمي محمدرضا سرشار (رضا رهگذر) عشق - عقل - ایمان کامران نجف زاده - به نام آرام دل‌ها رو به جلو بچه حزب الهي هوانورد حرکت مداوم و رو به جلو با راهکارهای نوین سایت صنعت و دانش سازمان مدارس معارف اسلامي پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیة الله العظمی مکارم شیرازی محمدکاظم روحانی نژاد خبرنگار صداوسیما جهاد فی سبیل الله بر دوش همه ماست صدا و نما ناگفته های من وتو به رنگ حقوق تيتر - ایمان ندومی دشتي ها هیأت مذهبی محبان اهلبیت علیهم السلام شهرستان بوشهر هیئت جوانان منتظر مراغه *بیت الزهرا حاج سیدعزیزحسینی دشتی (عمدة الاخیار) گلچین مطالب لوکس فارسی شناخت رهبری پیامک های ادبی - بیشه مقالات عمران ومعماری پایگاه گسترش آراء و اندیشه‌های حضرت امام خمینی رحمة الله علیه شیعه تم.:. قالب مذهبی امام روح الله وب سایت شهید گمنام منتظر... بچه‌های قلم پایگاه اینترنتی خورشید آل یاسین دانشجویان دانشگاه صنعتی کرمانشاه ایران نامه صلی الله علی الباكین الحسین روضه رضوان وب سایت شهید گمنام وبلاگ سیاسی مذهبی رهروان ولایت فجر آزادی - شهیدان زنده اند باولایت زنده ایم گیلان ، استان زیبای من کامران نجف زاده خبرنگارقلبهای ما نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت ایرانشهر وبلاگ رسانه فدائیان عشق با ولایت تا شهادت جهان اسلام پایگاه وب شبکه آموزش سیمای جمهوری اسلامی ایران وب سایت شخصی خانم صاحب الزمانی .:: عطرنماز ::. بهشت دل انديشه قم راه ولایت سربازان آخرالزمان چاپ 5 ستاره پایگاه اطلاع رسانی سپاه عاشورا استان آذربایجان شرقی وبلاگ قرآنی تصاویر جدید حاج حامد شاکر نژاد بنیاد دعبل خزاعی پنل ارسال پیامک رایگان ایذه سلام انجمن بزرگ نیمباز گرگان پست ‌الکترونیک ایرانی 'چاپار' دانشجویان کارشناسی اطاق عمل اتصال ******************* Join پرندگان ایران ایران نامه پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه نیوز ايمني- حفاظت دريايي- جستجو و نجات دريايي | سازمان بنادر و دریانوردی جنـبش پیامـکی +جهان 2014 ( ◠‿◠)+ اشک قلم سپهربلاگ سایت مشاغل ناصرون - رسانه مجازی جوانان مطالبه گر جنوب کشور ارزش های دفاع مقدس بیسیم چی عشق اول آخرم فقط خدا ☫ عَلِیٌّ وَلِیُّ الله ☫ اخبار فناوری اطلاعات شبکه دوستان بهشت من شبکه اجتماعی ادبیات جهان