پروفایل من
امیرحسین مومنی
تماس با من
نویسنده (های) وبلاگ
آرشیو وبلاگ
گزارش کامل نشست فارس با سازندگان «موج و صخره» نویسنده: امیرحسین مومنی - جمعه ٢ اردیبهشت ۱۳٩٠

 

 به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون فارس، نشست نقد و مجموعه تلویزیونی «موج و صخره» به همت خبرگزاری فارس برگزار شد.


بنابراین گزارش، در این نشست مجید صالحی (کارگردان)، محمود رضوی (تهیه‌کننده)، امیرعباس پیام (فیلم‎نامه‌نویس)، زیبا بروفه (بازیگر) و امیر نوری (بازیگر) حضور داشتند.

** صالحی: «موج و صخره» با همراهی و مشاوره رضا عطاران ساخته شد


بنابراین گزارش، مجید صالحی در این نشست در پاسخ به این سؤال که: "نقطه جذاب داستان چه بود که شما حتی با وقفه چندساله‌ای که در تولید آن افتاد، باز هم پی‌گیر ساخت این سریال بودید؟ "، گفت: این داستان 5 سال پیش توسط امیرعباس پیام نوشته شده بود، قرار بود من آن را کارگردانی کنم و رضا عطاران نیز به عنوان مشاور کارگردان حضور داشته باشد. آن زمان از نظرات عطاران نیز در نگارش فیلم‏نامه استفاده می‌شد و ابتدا قرار بود در شبکه یک سیما ساخته شود.


وی ادامه داد: آن موقع قصه سریال جذاب و نو بود اما به دلیل شرایطی تولید متوقف شد تا اینکه آقای رضوی وقتی صحبت کار عید را کرد، حتی چند طرح هم داشت اما ما به نظرمان رسید که این کار را بسازیم. زمان نگارش فیلم‎نامه نیز به دلیل نویی طرح وقتی متن را با عطاران می‌خواندیم، می‌خندیدیم و می‌گفتیم که طرح خوبی است. اما بعد از 5 سال وقتی طرح را به آقای رضوی دادیم، احساس کردیم که بیات شده است ضمن اینکه شبکه تهران به عنوان شبکه امید و آگاهی است. به همین دلیل طی جلساتی که داشتیم، پیام‌ها و اهداف شبکه را در فیلم‏نامه گنجاندیم و آن را به روز کردیم. در شروع کار نیز با عطاران و آقاخانی نیز مشورت‌هایی داشتیم و خود عطاران هم که آن موقع متن را دوست داشت، احساس کرد که فاصله‌ای افتاده و تغییرات بسیاری باید در آن ایجاد شود. پیام نیز از اول تا آخر فیلم‏نامه را بازنویسی کرد.

**به‏دنبال ارائه شکل جدیدی از طنز بودیم


صالحی در ادامه به فارس گفت: یک‏سری کارها طی این سال‌ها انجام می‌شود که یک‎سری به صورت خودآگاه و یک‎سری به صورت ناخودآگاه مشابه هم ساخته می‌شوند. من سالها با عطاران کار کرده‌ام و چندین اثر نظیر دلبندم، سیب خنده، قطار ابدی، کوچه اقاقیا، ترش و شیرین و . . . با او کار کرده‌ام و دیده‌ام که از این جنس طنز را عطاران تا آخر رفته است. من دوست داشتم این قالب شکسته شود و شکل جدیدی از این اثر داشته باشیم تا بیننده را جذب کند. احساس می‌کردم مخاطب از این فضا خسته شده و اشباع شده و فرم جدیدی می‌خواهد. مثل مقطعی که در تلویزیون ما آیتم زیاد دیده می‌شد مانند ساعت خوش، پرواز 72 و . . . و مردم دیگر جذب نمی‌شدند، خود ما حس می‌کردیم که باید تغییری در ذائقه مخاطب ایجاد کنیم و این متن قابلیت کافی را داشت.


وی تصریح کرد: شروع کار بود که آقاخانی درگیر سریال خودش شد و دیگر نتوانست به ما کمک بدهد. ما یک تیم هستیم و خلاف آنچه در مطبوعات ذکر می‌شود، همه با هم دوست هستیم و تلاش می‌کنیم تا کارهای قابل قبولی بسازیم. مثلا من در زمان ساخت سریال با سیروس مقدم در تماس بودم و حتی با هم شوخی هم می‌کردیم. یا آقاخانی تا کارش را شروع نکرده بود، در ساخت سریال با من همکاری داشت و ما درباره گروه با هم صحبت می‌کردیم. ما خانواده هستیم و به هم کمک می‌کنیم تا کارمان بهتر شود.


کارگردان سریال موج و صخره با بیان اینکه من همواره در کارهایم مشورت می‌گیرم و از نظرات دوستان استفاده می‌کنم، ادامه داد: چون کار گروهی است و چندین فکر بهتر از یک فکر است، آقای پیام نیز خودرأی نیست و با مشورت کار را پیش می‌بردیم.

**قرار نبود مجید صالحی در «موج و صخره» بازی کند


صالحی همچنین درباره انتخاب بازیگران نیز توضیح داد: ‌نظر همه محترم بود. قرار است کاری 2 ماه و نیمه ساخته شود و آدم‌ها از همان روز اول تا روز آخر با یک اخلاق بیایند و بروند. ضمن اینکه ما می‌خواستیم یک قالب جدید و نو بچینیم. همان‏طور که فضای سریال جدید بود، بازیگران نیز جدید باشند. خیلی از جوانب را در نظر می‌گرفتیم و در نهایت به انتخاب نهایی می‌رسیدیم.


وی به فارس عنوان داشت: فقط من قرار نبود در سریال حضور داشته باشم و جلوی دوربین بروم. اگر مجید صالحی در سریال بازی نمی‌کرد و روی کارگردانی متمرکز می‌شد، خیلی بهتر بود. با افراد دیگری هم برای ایفای نقش چاووش صحبت کردیم ولی در نهایت امکان همکاری میسر نشد و دقیقه نود شبکه تهران و آقای رضوی پیشنهاد دادند که خودم نقش چاوش را ایفا کنم.


این بازیگر و کارگردان ادامه داد: در بازی کردن خود نیز از دوستان کمک گرفتم. در هفته اولی که قرار بود جلوی دوربین بروم، از آقای جواد مزدآبادی تقاضا کردم که تا من خودم و نقشم را پیدا می‌کنم به کمک ما بیایند و کارگردانی کار را به‏عهده بگیرند و به ما کمک کنند در مقطع تهران. مجتبی چراغعلی نیز در مقطعی در کیش این کار را انجام داد.


صالحی در پاسخ به اینکه: "نترسیدید که حضور افراد دیگر به عنوان کارگردان منجر به چند دست شدن سریال ‌شود؟ "، گفت: من مشورت‌ها را گوش می‌کنم ولی به سمتی حرکت می‌کنم که با نویسنده توافق کرده‌ایم. اصولا به پیشنهادات گوش می‌کنم و هرکدام که به نظرم مناسب و در راستا و هدف کار باشد، اجرا می‌کنم. حتی از مردمی هم که سر صحنه می‌آمدند و نظر می‌دادند، استفاده کرده‌ام.

**وقت آمدن بازیگران جدید در حوزه طنز فرا رسیده است


صالحی با بیان اینکه گروه جدیدی از بازیگران باید وارد تلویزیون شوند،‌گفت: مثلا امیر نوری همواره در ذهن مردم مربوط به کارهای کودک و نوجوان است ولی ما تلاش کردیم تا در موج و صخره این قالب را بشکنیم و نقش متفاوتی به او دادیم تا بعد جدیدی از بازی او را ببینیم. در مورد علی صادقی هم این اتفاق افتاد و بازیگران بازی جدیدی از او دیدند که مثل همیشه نبود. محمود رضوی نیز به دنبال یک کمدی شریف و نجیب بود که نمی‌خواست مخاطب را به هر قیمتی بخنداند. ما نیز قصد به قهقهه انداختن مخاطب را نداشتیم و هدفمان این بود که کار شیرینی ارائه بدهیم که حرف‌ها و پیام‌هایی نیز در لابه‏لای آن وجود دارد و مستقیم و شعارگونه نیست. به همین دلیل تلاش کردیم تا بازیگران نیز در قالب‌های جدیدی جلوی دوربین بیایند و بیشتر مکمل هم باشیم.


وی افزود: لزومی نداشت سه آدم هم‏جنس هم مثل صالحی، تیموری، غفوریان و . . . کنار هم باشند. شاید برای اینکه مکمل هم باشند مثلا نیما شاهرخ‏شاهی نیز بهتر بود در کنار این جمع قرار بگیرد. جنس کار ما ایجاب می‌کرد که قالب کلیشه‌ای را بشکنیم. ما از خانم حمیدی نیز در سینما کار طنز دیده‌ایم و قابلیت ایفای نقش طنز را دارد، از این قابلیت اضافه کردیم و او را به سریال دعوت کردیم. یا من با رضا ناجی در بوی خوش زندگی هم‏بازی بودم و حس کردم می‌توانیم با هم کار کنیم.


وی ادامه داد: همه بازیگران را بارها کنار هم چیدیم تا به این نتیجه رسیدیم که دیدید. مخاطب هم این چینش را دوست داشته است و موج و صخره این مطلب را که می‌گویند بچه‌های طنز باند هستند، شکست.


وی همچنین درباره اینکه: "این تغییر گروه بازیگران طنز یک ریسک محسوب می‌شود، شما از این ریسک نترسیدید؟ "، ‌گفت: ما این ریسک را می‌پذیریم و می‌دانستیم که حتی شاید قربانی شویم. ما شروع کردیم و اعتراف می‌کنم که موج و صخره کم و کاستی‌های بسیاری خصوصا در بحث کارگردانی داشت.

**اعتراف می‌کنم که «موج و صخره» می‌توانست 40 درصد بهتر باشد


کارگردان مجموعه تلویزیونی «موج و صخره» همچنین درباره نقاط ضعف این سریال توضیح داد: در کل اعتراف می‌کنم سریال موج و صخره می‌توانست 40 درصد بهتر باشد.

البته خوشبختانه الآن به کارهای مناسبتی منصفانه نگاه می‌شود و همه می‌دانند که این نوع سریال‌ها با زمان‌بندی کمی ساخته می‌شود و فشار کار بالاست. البته این مسئله متعلق به همه سریال‌هاست و مثلاً سعید آقاخانی سریال خود را در دو ماه و 20 روز ساخته است. بیشتر معایب سریال به من برمی‌گردد و من حتی روزهای آخر تسلط به متن نداشتم. خیلی‌ها فکر می‌کنند که کار در کیش راحت است ولی واقعا مشکل بود و دو ماه و نیم دور از خانواده برای عوامل سخت است. ضمن اینکه کیش آب و هوای متفاوتی داشت و گاهی به شدت ما را اذیت می‌کرد.


مجید صالحی در پایان درباره نظرش درباره نقدهایی که نسبت به آثار تلویزیونی می‌شود، گفت: نقدها را می‌خوانم و سعی می‌کنم تا از آنها استفاده کنم ولی برخی نقدها کاملا غیرمنصفانه است. نه‏فقط درباره کار من، بلکه درباره همه آثاری که ساخته می‌شوند، برخی منتقدین بدون اینکه کار را کامل ببینند، شروع به نقد می‌کنند که بسیار غیرمنصفانه است و امیدوارم که برخی منتقدین طوری ننویسند که از جایی خط بگیرند چون ارزش و حرمت قلم بسیار بالاست.

**بروفه: بازی‌ها در سریال «موج و صخره» نتیجه یک هم‌فکری است


زیبا بروفه گفت: مجید صالحی در سریال «موج و صخره» با بازیگران تعامل خوبی داشت و آنچه از بازی بازیگران در این سریال دیدید نتیجه تعامل با کارگردان است.


بنابراین گزارش، زیبا بروفه در این نشست گفت:‌ من قبلا در کار مناسبتی حضور نداشتم و علی‌رغم استرسی که این گونه آثار وجود دارد، من کلا کارهایی که عجله و شتاب دارند را دوست دارم و این استرس برایم نه تنها آزار دهنده نیست بلکه بسیار جذاب هم بود. البته خودم استرس نداشتم و بیشتر نگران این بودم که در زمانی که کار می‌کنیم و مثل اعضای خانواده می‌شویم استرسی به گروه وارد نکنم.


وی در پاسخ به این سوال که شما و آقای صالحی پیش از این نیز هم بازی بودید، کارگردانی او چه تفاوتی با بازیگری‌اش دارد؟ اظهار داشت: آقای صالحی شیوه کارش طوری است که نظرات بازیگران را گوش می‌کند و جمعی و گروهی است. وقتی میزانسن ها مشخص می‌شد، در نوع بازی کردن و مسائلی که به بازیگر مربوط بود، به حرف بازیگر گوش می‌کند. نه اینکه مطلق به بازیگر گوش کند، بلکه از موضع برتر وارد نمی‌شود، با بازیگر همکاری دارد و به تعامل با بازیگر می‌پردازد.


وی ادامه داد: حس اینکه یک صاحب کار بالای سرت ایستاده را نداری و کار کردن با صالحی به عنوان کارگردان خیلی راحت و ساده بود. بعضی کارگردان‌ها خیلی سخت هستند و حتی اگر بخواهی یک مطلب درست را به آنها بقبولانی ممکن نیست. البته صالحی بازیگر را به حال خود رها نمی‌کند و اتفاقی که جلوی دوربین می‌افتد، نتیجه یک همفکری است. گاهی بازیگر می‌گوید که بازی من اگر این چنین باشد بهتر است ولی کارگردان نظر پایانی را می‌دهد که برای بازیگر خیلی سخت است. نگاهی که بازیگر به نقشش دارد، کامل‌تر از کارگردان است و اگر کارگردان باهوش باشد از این نکته استفاده می‌کند.


وی درباره تعامل با بازیگران دیگر در این سریال نیز توضیح داد: من تا به حال با هیچ بازیگری به مشکل نخورده‌ام. پیشنهادات‌مان را مطرح می‌کردیم و رابطه بسیار خوبی داشتیم. من نقشم را خیلی دوست داشتم. البته خانم حمیدی که بسیار خانم خوبی هستند، دیرتر از ما به کار رسیده بود، تعامل خوبی با هم داشتیم و حس من به عنوان بازیگر این بود که اگر به کمکی احتیاج دارد به او کمک کنم.


بروفه در پایان گفت: شرایط کار در کیش خیلی سخت بود و ما تلاش کردیم تا این سختی روی کار ما اثر نگذارد. خیلی‌ها فکر می‌کنند که اگر مثلا کار در کیش تصویربرداری شده، به ما خیلی خوش گذشته است، درحالی‌که کار بسیار مشکل بود و ما تلاش می‌کنیم با توجه به آب و هوای نامناسب کار را با جدیت دنبال کنیم.

**رضوی: تلاش کردیم «موج و صخره» یک سریال خانوادگی و اخلاقی باشد


تهیه کننده مجموعه تلویزیونی «موج و صخره» گفت: تلاش کردیم این سریال بدون بی‌ادبی یک سریال خانوادگی و اخلاقی باشد، خانواده در این سریال بسیار مورد توجه قرار گرفته و شأن آن حفظ شده است.


محمود رضوی در این مراسم گفت: آقای پیام نویسنده فیلمنامه از روزهای اول تا روزهای آخر در کنار ما بود و هر وقت که احتیاجی به کمک ایشان داشتیم در دسترس بود و تمام جابه‌جایی‌های متن توسط آقای پیام صورت می‌گرفت. حتی در زمان تدوین و پس از پایان تصویربرداری نیز از نظرات او استفاده می‌کردیم.


تهیه کننده مجموعه تلویزیونی موج و صخره درباره مشارکت منطقه آزاد کیش تبلیغات مستقیم یک بانک در این سریال نیز توضیح داد: سریال مشارکتی به آن معنی نبود و بانک هم اگر دیدید، کار در تهران یک براورد مالی دارد ولی در شهرستان برآورد دیگری را می‌یابد. استفاده از بانک فقط برای پر کردن فاصله این برآورد بود. آنچه در مورد خلیج فارس و کیش بود، متعلق خودمان بود و منطقه آزاد به اندازه یک چوب کبریت هم به ما کمک نکرد. حتی بعضی مواقع ما در مجوز گرفتن هم مشکل داشتیم. مناطق گردشگری هم خودمان بر اساس علاقه شبکه معرفی کردیم.


وی ادامه داد: بیشترین انگیزه ما هم این بود که این منطقه در خلیج فارس قرار دارد و همین امر کیش را برای ما جذاب‌تر کرد. در تهران نگاه نکنید که همه به کیش رفته‌اند، در شهرستان‌ها که سریال بازپخش می‌شد، خیلی‌ها کیش نرفته‌اند و جاهای زیبای آن را ندیده‌اند.این مساله در متن گنجانده شد تا یک منطقه گردشگری احیا شود و ربطی به منطقه آزاد نداشت. چند جا بیشتر نیز تبلیغ بانک نداشتیم.


رضوی درباره مسابقه پیامکی سریال نیز تصریح کرد: مسابقه پیامکی ابتکار شبکه بود و چند روز اول خود ما خیلی هماهنگ نبودیم ولی در شب اول حدود 400 هزار پیامک ارسال شد و در نهایت حدود 12 میلیون پیامک به ما ارسال شد. این نشان داد که مخاطبان برنامه را می‌بینند و برای ما دلگرمی بود.


وی درباره جوایز مسابقه سریال نیز گفت: جوایز از سوی شبکه تهیه شد. سوالات هم خیلی پیچیده نبود و از سوی شبکه طراحی می‌شد.


تهیه کننده موج و صخره درباره تعامل شبکه تهران در پخش سریال و نیز موارد حذفی سریال توضیح داد: ما هیچ‌گونه نکته اصلاحی نداشتیم و قبل از اینکه سراغ شبکه برویم، خودمان تصمیم داشتیم که کمدی موقعیت بسازیم که قرار نیست مردم را به قهقهه بیاندازیم. به همین دلیل شوخی خاص و نکته بی‌ادبی در آن وجود نداشت. حتی بعضی از شوخی‌هایی که رده سنی هم داشته باشد نداشتیم و فضا طوری طراحی شده بود که کودکان و نوجوانان هم در کنار خانواده کار را ببینند.


رضوی با بیان اینکه تفاوت بازی همه بازیگران سریال با بازی‌های قبلیشان کاملا مشهود بود، گفت: بازی‌ها کاملا کنترل شده بود تا مخاطب به تکرار نیافتد. چینش ما هم ریسک بالایی داشت که خوشبختانه شبکه این را پذیرفت و از نقاط قوت کار به حساب می‌آید.

البته بعضی از دوستان گفته بودند که تدوین در کار دیده نشده است اما تدوین کاملا در خدمت اثر بوده و تلاش کردیم تا کار لخت نباشد و سرعت و ریتم سریال نیز متناسب باشد.


وی در پایان گفت: شبکه تهران حمایت خوبی از ما داشت و فضایی ایجاد کردیم تا مخاطب را آزار ندهد. خانواده بسیار در این سریال مورد توجه قرار گرفته و شأن آن حفظ شده است. آقای ناجی نیز به عنوان یک بزرگ‌تر در سریال حضور داشت که پندهای او همواره مورد استفاده کوچک‌تر قرار می‌گیرد.

**امیرعباس پیام: بخشی از نقص‌های «موج و صخره» به من برمی‌گردد


نویسنده فیلمنامه «موج و صخره» تصریح کرد: من گاهی می‌ترسیدم از آنچه که می‌نوشتم و افسارگسیخته پیش رفتم. به حرف آقای صالحی نیز گوش نکردم و الان که کار را می‌بینم احساس می‌کنم که در جاهایی به کار لطمه زده‌ام.


امیرعباس پیام در این نشست راجع به نگارش فیلمنامه گفت: فیلمنامه سال 84 یک بار نوشته شد که قرار بود آقای صالحی کارگردانی کند، تا مرحله پیش تولید هم رفتیم و 12 قسمت آماده شد اما کار به دلایلی متوقف شد. سال گذشته دوباره به صرافت افتادیم تا کار را پیگیری کنیم و فیلمنامه به شبکه ارائه شد و قرار شد تا کار با یک بازنویسی اساسی ساخته شود. ما با هم فکری هم با همان پیلوتی که بود و تغییرات جزئی فیلمنامه را بازنویسی کردیم. البته کار در زمان ساخت نیز با تغییراتی مواجه شد.

ساختار اولیه یکسری تغییراتی کرد و بر اساس شرایطی که به خود گرفته بود پیش رفت.


وی درباره اینکه تغییرات فیلمنامه را شخصاْ اعمال کرده یا با نظر کارگردان نیز توضیح داد:‌نمی‌توان تفکیک کرد اما در نهایت نظر کارگردان مهم است، من نظرات خود را داشتم اما با هم‌فکری هم کار را جلو بردیم. البته صالحی حتی اگر دیالوگی می‌خواست تغییر بدهد با نظر من بود.


پیام با بیان اینکه ما از الفظ زشت و شوخی‌های زننده به هیچ عنوان در موج و صخره استفاده نکردیم و فضای سریال کاملا سالم بود، اظهارداشت:عرف و اخلاق و خانواده و همبستگی خانوادگی در سریال به شدت مورد توجه بود و خیلی ریز به این قضایا پرداختیم و تلاش کردیم که غیر مستقیم باشد تا مخاطب را اذیت نکند.

**نوری: قرار بود فقط در گروه کارگردانی «موج و صخره» باشم


امیر نوری گفت: اصل فعالیت من در «موج و صخره» در گروه کارگردانی بود و ابتدا فقط این حضور برای من تعریف شده بود اما به پیشنهاد کارگردان، در این کار هم بازی کردم و بازی‌ام در این سریال نیز در راستای کارهای قبلی‌ام بود.


امیر نوری در این نشست طی سخنان کوتاهی گفت: من بنا به دعوت مجید صالحی به کار آمدم، اول به عنوان عضو گروه کارگردانی آمدم و بعد به جمع بازیگران اضافه شدم.

نقش خوبی بود و من پس از پیشنهاد کارگردان خواستم که این نقش را بازی کنم.


وی در پاسخ به این سوال که در مسیرهای رفته شده در طنز، حضور شما همیشگی بود آیا در این سریال همان راه را رفتید یا به بازی جدیدی رسیدید؟ گفت: من تلاش نکردم و قرار نبود که کارمان طنز باشد.


این بازیگر گفت: «موج و صخره» قرار بود کاری شیرین باشد. من عین متن را با راهنمایی‌های کارگردان انجام دادم. همان چیزی که همیشه بودم ارائه دادم، شاید مردم بگویند که تفاوت داشت ولی به نظر من در راستای کارهای قبلی‌ام بود.

--------------------------------

گزارش از: مریم فیروزفر
--------------------------------


لینک      نظرات ()      

مطالب اخیر
کلمات کلیدی وبلاگ
دوستان من
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری پايگاه اطلاع رساني دفتر نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه بوشهر سازمان تبلیغات اسلامی صدا و سیماي جمهوري اسلامي ايران مركز بوشهر پايگاه داده هاي فرهنگي- ديني پایگاه اینترنتی حاج حامد شاکرنژاد واحد مرکزی خبر موسسه شميم نخلستان بوشهر و كانون قرآْن مسجد ابوالفضل علیه السلام دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) مؤسسه فرهنگي موعود شورای اسلامی شهر تهران شبکه آموزش سيما شبكه يك صدا و سيمای جمهوری اسلامی ايران شبكه جهاني جام جم رسانه بین الملل سیما آموزش نماز قرآن و عترت :: رادیو :: سرویس جهانی منتظرالمهدي مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت علیه السلام مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت علیه السلام 2 پايگاه تخصصى نهج البلاغه وابسته شميم انتظار خبرگزاری آينده روشن خبرگزاری قرآنی ايران كانون راهبردي، فرهنگي و آموزشی خیمه جامعه ی وبلاگ نویسان بوشهر تشكلهاي ديني و مراكز فرهنگي كشور 100 خاطره از شهدا || شهید چمران و ... جنبش عدالتخواه دانشجویی عصر انتظار دولت مهر آرشیو اخبار 20:30 یوزرنیم و پسورد نود 32 دنیای مجازی دانلود رایگان کتابهای کامپیوتری فقط عکس ..عکس ... عکس قالب های پرشین بلاگ جامعه ی وبلاگ نویسان بوشهر نسیــــــــم شمــال لغت نامه دهخدا گل آقا پایگاه مقاومت عاشقان ثارالله شیراز وب سایت امام خمینی ره آموزش نظامی پیامبر امید :: یا لثارات الحسین :: .::لاله های آسمانی::. پایگاه آموزشی خبری آی تی گل نرگس پایگاه آموزشی خبری آی تی گل نرگس دستمال آبی پایگاه عفاف و حجاب صفوف آهنین پارس تولز مرجع ابزار وبمستر ایران مرکز مشاوره ازدواج و خانواده من هنوز زنده ام باشگاه خبرنگاران جوان استان همدان کانون شاگردان شهداء استان بوشهر بچه های مشهد بسیجیان گمنام عطر ظهور پایگاه خبری دانشجویان دانشگاه آزاد کاشان عشق است خدا پایگاه مقاومت صاحب الزمان (عج) اردبیل پاینده باد جمهوری اسلامی ایران علمي فرهنگي عمار هرمزگان نوشته های ساکت ما و یاد ترانه یک گام تا رهایی تلنگر ماجراهای من ورایانه هبوط سروش 8 طاها نیوز طاها شیخیانی کلامی از فرزند کورش پایگاه اطلاع رسانی قاری امیرحسین توحیدی دفتر تمرین سید مهدی کمال آرا پرشین گیگ دکتر نادر چقاجردی .::. ايلام امروز ::. آکاایران ، آکا الکتریک ، آکاالکتریک كشتي كج ایستگاه صلواتی 2 ... خبرهای خبرگزاری ها و سایت ها ثبت سایت شما در فهرست سایتهای ایرانی پايگاه رسمي محمدرضا سرشار (رضا رهگذر) عشق - عقل - ایمان کامران نجف زاده - به نام آرام دل‌ها رو به جلو بچه حزب الهي هوانورد حرکت مداوم و رو به جلو با راهکارهای نوین سایت صنعت و دانش سازمان مدارس معارف اسلامي پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیة الله العظمی مکارم شیرازی محمدکاظم روحانی نژاد خبرنگار صداوسیما جهاد فی سبیل الله بر دوش همه ماست صدا و نما ناگفته های من وتو به رنگ حقوق تيتر - ایمان ندومی دشتي ها هیأت مذهبی محبان اهلبیت علیهم السلام شهرستان بوشهر هیئت جوانان منتظر مراغه *بیت الزهرا حاج سیدعزیزحسینی دشتی (عمدة الاخیار) گلچین مطالب لوکس فارسی شناخت رهبری پیامک های ادبی - بیشه مقالات عمران ومعماری پایگاه گسترش آراء و اندیشه‌های حضرت امام خمینی رحمة الله علیه شیعه تم.:. قالب مذهبی امام روح الله وب سایت شهید گمنام منتظر... بچه‌های قلم پایگاه اینترنتی خورشید آل یاسین دانشجویان دانشگاه صنعتی کرمانشاه ایران نامه صلی الله علی الباكین الحسین روضه رضوان وب سایت شهید گمنام وبلاگ سیاسی مذهبی رهروان ولایت فجر آزادی - شهیدان زنده اند باولایت زنده ایم گیلان ، استان زیبای من کامران نجف زاده خبرنگارقلبهای ما نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت ایرانشهر وبلاگ رسانه فدائیان عشق با ولایت تا شهادت جهان اسلام پایگاه وب شبکه آموزش سیمای جمهوری اسلامی ایران وب سایت شخصی خانم صاحب الزمانی .:: عطرنماز ::. بهشت دل انديشه قم راه ولایت سربازان آخرالزمان چاپ 5 ستاره پایگاه اطلاع رسانی سپاه عاشورا استان آذربایجان شرقی وبلاگ قرآنی تصاویر جدید حاج حامد شاکر نژاد بنیاد دعبل خزاعی پنل ارسال پیامک رایگان ایذه سلام انجمن بزرگ نیمباز گرگان پست ‌الکترونیک ایرانی 'چاپار' دانشجویان کارشناسی اطاق عمل اتصال ******************* Join پرندگان ایران ایران نامه پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه نیوز ايمني- حفاظت دريايي- جستجو و نجات دريايي | سازمان بنادر و دریانوردی جنـبش پیامـکی +جهان 2014 ( ◠‿◠)+ اشک قلم سپهربلاگ سایت مشاغل ناصرون - رسانه مجازی جوانان مطالبه گر جنوب کشور ارزش های دفاع مقدس بیسیم چی عشق اول آخرم فقط خدا ☫ عَلِیٌّ وَلِیُّ الله ☫ اخبار فناوری اطلاعات شبکه دوستان بهشت من شبکه اجتماعی ادبیات جهان