پروفایل من
امیرحسین مومنی
تماس با من
نویسنده (های) وبلاگ
آرشیو وبلاگ
"مکتب ایرانی " حرف پوچی است؛ مکتب به ایدئولوژی مربوط می‌شود نه جغرافیا نویسنده: امیرحسین مومنی - پنجشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳٩٠

 

 

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی
به گزارش گروه مجلس خبرگزاری فارس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار با اعضای ستاد بزرگداشت شهید مطهری با تشکر از بخش های مختلف این ستاد نسبت به برنامه‌هایی که پیگیری می‌کنند، گفت: ما در صحنه مسائل فرهنگی و اجتماعیات دو نوع شخصیت داریم؛ برخی افراد و آدم های موثری بودند، اما بیشتر به مسائل روز توجه داشتند و عمرشان در این متمرکز بود و کمتر به مبانی توجه داشتند و سیاست‏مداران بخش اعظم این گروه هستند. برخی از شخصیت ها نیز بنیان های فکری جامعه را می سازند و در عمر خود تلاش بر تربیت فکری دارند؛ مانند علامه طباطبایی که اکثر آثار او مانند تفسیر المیزان یک حادثه مهم است.

وی با بیان اینکه این گروه مربوط به یک زمان نمی شوند،‌ افزود: اینکه چقدر مبانی فکری افراد قوی است و بر حسب عمری که در معارف و بنیان سازی دارند، باعث می شود آنها در طول تاریخ امتداد پیدا کنند و برخی میان یک قرن، چند قرن و یا یک سال متفاوت هستند. هرچند گروه اول کم‎خاصیت نیستند و در مدت کوتاه مسائل روز ممکن است پراثر نیز باشند، اما پس از تغییر شرایط و گذر زمان عمرشان به سر می آید.


لاریجانی ادامه داد: مطهری دغدغه مسائل روز زمان خود را داشت؛ اما 90 درصد آثار وی بنیان‎ساز و 10 درصد مسائل روز است زیرا وی فقیه، مبارز و استاد دانشگاه بود و نمی‌توانست به مسائل روز نپردازد و ما در بررسی‌های خود از هر دو بخش می توانیم استفاده بکنیم؛ زیرا تقرب فکری آقای مطهری به این موضوعات مبنایی بود و از این جهت باید این موضوع را راجع به ایشان در نظر گرفت و همان‎طور که خود ایشان هم اعلام کرده اند، وظیفه یک صاحب‎نظر این است که آدم های مسلکی را پرورش دهد و نگاه ایشان این بود که در آثار و سخنرانی های خود افراد مسلکی را تربیت کند.


وی با تاکید بر اینکه حرف های نو در آثار شهید مطهری وجود دارد، اظهار کرد: مباحث مورد اشاره مطهری تاسیسی است و باید در کاوش های جدید، افراد جدید روی این موضوعات تمرکز کنند و آن را جلو ببرند و مثلا نظریه ایشان در باب عدالت نسبت به متفکرین گذشته در فلسفه خودمان یا کسانی که در غرب از یونان تا امروز دراین باره حرف می زدند، نگاه کاملا متفاوتی است و حرف نویی را دارد و اگر این موضوع خوب کار و پرورانده شود و نگاه تطبیقی در آن وجود داشته باشد، مسائل خوبی از آن در می‎آید.


رئیس قوه مقننه با بیان اینکه بعضی حرف های شهید مطهری تاسیسی است و می‌توان آن را شاخ و برگ و توسعه داد، اضافه کرد: بخشی از مباحث ایشان نیز مربوط به افراد میانی جامعه است و قسمت قابل توجه از آثار ایشان برای این است که طبقه نخبه جامعه ما نیز از بصیرتی واقعی نسبت به مسائل اسلامی برخوردار شود و معتقد بود ما باید تلاش کنیم تا طبقه تحصیل کرده در معارف اسلامی آشنایی نسبتاً کاملی پیدا کند؛ زیرا فردی که مهندس و دکتر می شود، اعتبار اجتماعی پیدا می‌کند و قسمتی از جامعه به او روی می آورد، اما وی چون از نظر نفسی و نظری تربیت نشده، آمادگی و ظرفیت این کار را ندارد و وقتی به او رجوع می شود، وی اظهار نظر می کند که ممکن است بسیاری از مشکلات و مسائل را در جامعه به وجود بیاورد.


وی اعلام کرد: به میزانی که اعتبار اجتماعی انسان بالا می رود و اثرگذاری او بیشتر می شود، باید میزان اطلاعاتش در مسائل دینی قوی‎تر شود. وقتی یک سیاست‎مدار اقبال بیشتری را متوجه خود می‌سازد، باید وقت بیشتری در کسب معارف اسلامی بگذارد، تا بتواند مخاطبان خود را از طریق درست راهنمایی کند و به میزانی که اعتبار او بالا می رود، باید مستمراً بخواند تا آمادگی او برای اثربخشی بیشتر شود.


رئیس مجلس تصریح کرد: در طریق فکری مطهری، افکار اسلامی در کمال‎بخشی نظری و نفسانی برای این طبقه مفید است و در حالی که عده ای می گویند تقرب مطهری به مسائل عقلانی است، اما این‎طور نیست زیرا بر حسب موضوع، وجوه تقرب ایشان متفاوت است و گاهی فلسفی است و گاهی کلامی، روایی، تاریخی که البته همه اینها از عقلانیت برخوردار است؛ اما با روش خاص خود مطهری و به همین دلیل ماندگار است و این تقرب کامل می تواند سیمای دقیق‌تری از معارف اسلامی بدهد زیرا همه حقایق اسلامی را نمی شود با متدولوژی فلسفی فهمید.


وی اظهار کرد: در کتاب خدمات متقابل ایران و اسلام، تتبع شهید مطهری تاریخی است، اما انصافی که در آن نهفته باعث جذابیت آن شده و مانند برخی حرف های سطحی که گاه در آن دوران زده می‌شد و الآن هم شنیده می شود، نیست. مثل بحث ایرانی‌گرایی که وجه عقلی ندارد و واقعی و منصفانه هم نیست؛ زیرا اسلام به واقع ایران را تکامل بخشید و مطهری نیزآنها را برمی‌شمرد و این یک امر واقعی است و اگر انسان منصف باشد به آن اذعان دارد، اما اگر بخواهد از این طریق شعار بدهد بحث دیگری است.


لاریجانی ادامه داد: ایرانی‌ها نیز خدمات متعددی به اسلام دارند و هر دو وجه باید منصفانه دیده شود، یکی از ویژگی‌های مطهری این بود که انصاف در قضاوت در وی موج می‌زد و در بحث‌های فکری هنگامی که آرای متفکرین را بررسی می کنند، منصفانه قضاوت می‌کند و این باعث می‌شود کار وی ماندگار شود.


وی با بیان اینکه مطهری از عموم مردم غفلت نداشت، افزود: بسیاری از آثار مطهری متعلق به عموم مردم است؛ زیرا ایشان معتقد بود مسلمانان با هر موقعیت و سمتی باید اطلاعات کاملی نسبت به معارف اسلامی کسب کنند وحتی در کتابی اشاره کردند؛ زبان عربی را یاد بگیریم در حالی که عده‌ای معتقد بودند چنین کاری درست نیست زیرا زبان فارسی را از بین می‌برد و یا اینکه قبل از انقلاب عده‌ای می‌خواستند ایران‌گرایی کنند و از همین جهت به دروغ مشتی به اسلام می‌زدند و حالا هم جور دیگری عمل می‌کنند.


رئیس مجلس شورای اسلامی به طرح مکتب ایرانی اشاره کرد و گفت: بحث مکتب ایرانی که مطرح شده، حرف‌های پوچی است و بنیان آن مشخص نیست؛ زیرا مکتب به فکر و ایدئولوژی مربوط می شود نه به جغرافیا و نمی‌توانیم بگوییم مکتب مالزی یا کوبا یا امثالهم و این جنس حرف‌ها اساس و پایه ندارد و باعث سرگردانی در جامعه می شود.


رئیس قوه مقننه ادامه داد: مطهری تقویت جامعه به صورت عام را مدنظر داشت و معتقد بود هرچقدر ذهن ها تقویت شده و قوی باشند در مسائل مختلف تصمیمات درست می‌گیرند و اگر جامعه‌ای بخواهد پیشرو و الگو باشد و وظیفه خود را نسبت به انسان و بشریت به درستی ادا کند باید در توان علمی و ورزندگی فکر خود اهتمام کند؛ زیرا جامعه ای که ورزیدگی ذهنی نداشته باشد نمی‌تواند پیشرو باشد حتی اگر آرمانی متعالی داشته باشد.


وی خطاب به اعضای ستاد بزرگداشت شهید مطهری گفت: این تلاش‌ها که شما انجام می‌دهید در کنار همدیگر ارزشمند است و تنوع این ستاد به دلیل شخصیت ذوابعاد شهید مطهری است و من فکر می‌کنم در همه امور باید تفکر وی را دنبال کرد؛ زیرا مثل مطهری کمتر فردی داریم که خواندن آثار او ساده و جذاب است و طبقات مختلف می توانند مرواریدهای فکری را از درون آثار او کسب کنند، همچنان که تفسیر قرآن ایشان با عموم تفاسیر متفاوت است و همه مردم می توانند از آن استفاده کنند.


لاریجانی با درخواست از اعضای ستاد بزرگداشت شهید مطهری برای انجام فعالیت های مستمر، خاطرنشان کرد: هرچند این مسئله که برای سالگرد ایشان فعالیت هایی انجام می دهیم کار ارزشمند و ماندگار و خوبی است که باید انجام شود، اما باید یک کار مستمر نیز انجام داد و مثلاً در دانشگاه ها حلقه های بحثی به وجود آید که در هر ماه بررسی دقیقی از افکار مطهری داشته باشد؛ اگرچه در کارهای علمی نمی توان هرروز از این قبیل فعالیت ها انجام داد، اما با یک زمان‎بندی متناسب می توان این هدف را به پیش برد و مثلاً در حوزه فلسفه هرماه یک نشست داشته باشیم که یک متخصص یکی از وجوه فکر ایشان را مورد نقد و بررسی قرار دهد و این بحث نباید محدود باشد، زیرا ممکن است علما در این مورد نظرهای متفاوتی داشته باشد و به نظر من ایرادی ندارد زیرا آن موضوع را پخته می‌کنند و بحث را جلو می برند و استمرار این کار در حوزه های مختلف می تواند باعث شود نظرات جدید ایجاد و بررسی شود.


وی ادامه داد: در بحث روز هم باید متناسب با افکار شهید مطهری برخورد کرد و نمی‌توان ایشان را دست‎مایه کارهای سبک کرد؛ زیرا وزن فکری مطهری آن‎قدر سنگین است که نمی توان چنین کاری انجام داد و ما هم باید پرهیز کنیم که در کارهای جزئی از شهید مطهری استفاده کنیم و همان‎طور که ثقل کار وی بنیان های فکری را می ساخت ایشان را نباید دست‌مایه کارهای سیاسی کرد، اما بعضی از مسائل سیاسی در حوزه اندیشگی وارد می‌شود و اگر از بنیه های فکری مطهری استفاده شود، خوب است مانند نهضت هایی که در منطقه به وجود آمده که حادثه بسیار عمیقی است و شاید رسانه های ما هنوز ابعاد مختلف آن را باز نکردند که علت این رویش ها چگونه بود در حالی که برخی از آثار مطهری در این زمینه نکات جذابی دارد مانند اینکه سنت هایی در حرکت های اجتماعی وجود دارد و این سنت ها بر مواردی اتکا دارد واینکه علل سقوط جوامع و حکومت ها چیست بحث دقیقی دارد.


لاریجانی ادامه داد: مطهری در یکی از بحث های خود به این نکته اشاره می کند که هر جامعه‌ای که ضعیف نگه داشته شود باید جایی خود را احیاء کند و امروزه این امر در انقلاب‌های منطقه دیده می شود، زیرا یکی از اشتباهات غرب این بود که باید مسلمان ها را دست دوم در نظر بگیرند؛ اما غافل بودند که این انفجار جایی رخ می دهد و جوامعی که آزاد زندگی می کنند، پایدارترند از جوامعی که با سکون کار خود را پیش می برند. دموکراسی اگر به معنای واقعی خود به وجود بیاید با تعبیری که ما از آن به عنوان مردم سالاری داریم و چارچوب های دقیق تری دارند، عامل پایداری جامعه است.


رئیس مجلس اظهار کرد: بسیاری از کشورهای منطقه که سکون مرگباری داشتند، باعث سرنگونیشان شد و برخی از مسائل که حتی شاید در کشورهای غربی کمتر روی آن کار شده و در بین متفکرین اسلامی هم من ندیدم این فکر است که یکی از عوامل زوال کشورها آن است که بر روی برخی حقوق خود تاکید می کنند و از برخی غافل می‌مانند. در حالی که حقوق اجتماعی مانند حقوق فردی هرگاه متوازن رشد کند، عامل کمال و پایداری است. مطهری معتقد است که اعتدال در حرکت سیاسی و اجتماعی که همه وجوه جامعه را دربرمی گیرد باید دنبال شود و مسلمانان به عدالت پیشرفت جامعه اخلاق ارتقای علمی و احساس مسئولیت نسبت به سایر مسلمانان بپردازند، نباید اشتباهی که دیگران کردند در جامعه ما رخ دهد.


لاریجانی در پایان سخنان خود خطاب به اعضای ستاد بزرگداشت شهید مطهری گفت: بنیاد حرکتی که شما دنبال می‌کنید باید از عمق فکر شهید برآید.


لینک      نظرات ()      

مطالب اخیر
کلمات کلیدی وبلاگ
دوستان من
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری پايگاه اطلاع رساني دفتر نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه بوشهر سازمان تبلیغات اسلامی صدا و سیماي جمهوري اسلامي ايران مركز بوشهر پايگاه داده هاي فرهنگي- ديني پایگاه اینترنتی حاج حامد شاکرنژاد واحد مرکزی خبر موسسه شميم نخلستان بوشهر و كانون قرآْن مسجد ابوالفضل علیه السلام دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) مؤسسه فرهنگي موعود شورای اسلامی شهر تهران شبکه آموزش سيما شبكه يك صدا و سيمای جمهوری اسلامی ايران شبكه جهاني جام جم رسانه بین الملل سیما آموزش نماز قرآن و عترت :: رادیو :: سرویس جهانی منتظرالمهدي مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت علیه السلام مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت علیه السلام 2 پايگاه تخصصى نهج البلاغه وابسته شميم انتظار خبرگزاری آينده روشن خبرگزاری قرآنی ايران كانون راهبردي، فرهنگي و آموزشی خیمه جامعه ی وبلاگ نویسان بوشهر تشكلهاي ديني و مراكز فرهنگي كشور 100 خاطره از شهدا || شهید چمران و ... جنبش عدالتخواه دانشجویی عصر انتظار دولت مهر آرشیو اخبار 20:30 یوزرنیم و پسورد نود 32 دنیای مجازی دانلود رایگان کتابهای کامپیوتری فقط عکس ..عکس ... عکس قالب های پرشین بلاگ جامعه ی وبلاگ نویسان بوشهر نسیــــــــم شمــال لغت نامه دهخدا گل آقا پایگاه مقاومت عاشقان ثارالله شیراز وب سایت امام خمینی ره آموزش نظامی پیامبر امید :: یا لثارات الحسین :: .::لاله های آسمانی::. پایگاه آموزشی خبری آی تی گل نرگس پایگاه آموزشی خبری آی تی گل نرگس دستمال آبی پایگاه عفاف و حجاب صفوف آهنین پارس تولز مرجع ابزار وبمستر ایران مرکز مشاوره ازدواج و خانواده من هنوز زنده ام باشگاه خبرنگاران جوان استان همدان کانون شاگردان شهداء استان بوشهر بچه های مشهد بسیجیان گمنام عطر ظهور پایگاه خبری دانشجویان دانشگاه آزاد کاشان عشق است خدا پایگاه مقاومت صاحب الزمان (عج) اردبیل پاینده باد جمهوری اسلامی ایران علمي فرهنگي عمار هرمزگان نوشته های ساکت ما و یاد ترانه یک گام تا رهایی تلنگر ماجراهای من ورایانه هبوط سروش 8 طاها نیوز طاها شیخیانی کلامی از فرزند کورش پایگاه اطلاع رسانی قاری امیرحسین توحیدی دفتر تمرین سید مهدی کمال آرا پرشین گیگ دکتر نادر چقاجردی .::. ايلام امروز ::. آکاایران ، آکا الکتریک ، آکاالکتریک كشتي كج ایستگاه صلواتی 2 ... خبرهای خبرگزاری ها و سایت ها ثبت سایت شما در فهرست سایتهای ایرانی پايگاه رسمي محمدرضا سرشار (رضا رهگذر) عشق - عقل - ایمان کامران نجف زاده - به نام آرام دل‌ها رو به جلو بچه حزب الهي هوانورد حرکت مداوم و رو به جلو با راهکارهای نوین سایت صنعت و دانش سازمان مدارس معارف اسلامي پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیة الله العظمی مکارم شیرازی محمدکاظم روحانی نژاد خبرنگار صداوسیما جهاد فی سبیل الله بر دوش همه ماست صدا و نما ناگفته های من وتو به رنگ حقوق تيتر - ایمان ندومی دشتي ها هیأت مذهبی محبان اهلبیت علیهم السلام شهرستان بوشهر هیئت جوانان منتظر مراغه *بیت الزهرا حاج سیدعزیزحسینی دشتی (عمدة الاخیار) گلچین مطالب لوکس فارسی شناخت رهبری پیامک های ادبی - بیشه مقالات عمران ومعماری پایگاه گسترش آراء و اندیشه‌های حضرت امام خمینی رحمة الله علیه شیعه تم.:. قالب مذهبی امام روح الله وب سایت شهید گمنام منتظر... بچه‌های قلم پایگاه اینترنتی خورشید آل یاسین دانشجویان دانشگاه صنعتی کرمانشاه ایران نامه صلی الله علی الباكین الحسین روضه رضوان وب سایت شهید گمنام وبلاگ سیاسی مذهبی رهروان ولایت فجر آزادی - شهیدان زنده اند باولایت زنده ایم گیلان ، استان زیبای من کامران نجف زاده خبرنگارقلبهای ما نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت ایرانشهر وبلاگ رسانه فدائیان عشق با ولایت تا شهادت جهان اسلام پایگاه وب شبکه آموزش سیمای جمهوری اسلامی ایران وب سایت شخصی خانم صاحب الزمانی .:: عطرنماز ::. بهشت دل انديشه قم راه ولایت سربازان آخرالزمان چاپ 5 ستاره پایگاه اطلاع رسانی سپاه عاشورا استان آذربایجان شرقی وبلاگ قرآنی تصاویر جدید حاج حامد شاکر نژاد بنیاد دعبل خزاعی پنل ارسال پیامک رایگان ایذه سلام انجمن بزرگ نیمباز گرگان پست ‌الکترونیک ایرانی 'چاپار' دانشجویان کارشناسی اطاق عمل اتصال ******************* Join پرندگان ایران ایران نامه پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه نیوز ايمني- حفاظت دريايي- جستجو و نجات دريايي | سازمان بنادر و دریانوردی جنـبش پیامـکی +جهان 2014 ( ◠‿◠)+ اشک قلم سپهربلاگ سایت مشاغل ناصرون - رسانه مجازی جوانان مطالبه گر جنوب کشور ارزش های دفاع مقدس بیسیم چی عشق اول آخرم فقط خدا ☫ عَلِیٌّ وَلِیُّ الله ☫ اخبار فناوری اطلاعات شبکه دوستان بهشت من شبکه اجتماعی ادبیات جهان